بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

ما در برابر شما: رمان

ما در برابر شما: رمان

ما در برابر شما: رمان

فردریک بکمن و 2 نفر دیگر
4.2
20 نفر |
8 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

2

خوانده‌ام

48

خواهم خواند

29

بیورن استاد در رمان شهر خرس حوادث تکان دهنده ای را از سر گذراند. ما در برابر شما داستان این شهر است در ماه های پس از آن حوادث.دو دوست جدانشدنی، مایا و آنا ، تابستان را در جزیره ای پنهان سپری می کنند، در تلاش برای پشت سر گذاشتن دنیا، اما هیچ چیز آن طور که آن ها می خواهند پیش نمی رود. رقابت میان بیورن استاد و شهر همسایه اش هدر رفته رفته تبدیل می شود به نبردی خشن بر سر پول و قدرت، نبردی که وقتی تیم های هاکی دو شهر رو به روی هم قرار می گیرند، به اوج خود می رسد، در گرما گرم این حوادث، راز زندگی یکی از جوانان هم برملا می شود و شهر را به این چالش می کشد که بالاخره می خواهد طرف چه کسی را بگیرد.ما در برابر شما ادامه مستقل شهر خرس و تصویری است فشرده ار روابط انسانی در شهری کوچک، داستانی درباره وفاداری، دوستی و عشقی که همه چیز را به مبارزه می طلبد.

لیست‌های مرتبط به ما در برابر شما: رمان

شهر خرسما در برابر شما: رمانبرندگان

تریلوژی بیرتاون (شهر خرس)

3 کتاب

وقتی اسم فردریک بکمن را می شنویم ، مطمئنیم که با اثری پر از احساسات و روابط انسانی مواجه ایم ، آثاری که تا مدت ها در ذهنمان ماندگار خواهد بود و ازش نقل قول خواهیم کرد . احتمالا بارها شده که حس کنید یک سریال شما رو وابسته تر به خودش کند تا فیلمی تک قسمتی ، یکی از دلایل این اتفاق رشد کردن ما همزمان با رشد شخصیت اون سریال در طی زمان چند فصله است و نیز در دنیای جادویی آنها بیشتر از یه فیلم باقی میمونیم و هر لحظه دل کندن سخت و سخت تر می شود. تریلوژی شهر خرس نمونه بارز یک سریال شاهکار است که دل کندن ازش نه سخت بلکه غیرممکنه ، تنها تفاوتش نسبت به سریال این است که خود شما کارگردان و مسئول انتخاب بازیگر ها در ذهنتون هستید. در این کتاب خبری از اژدها یا ابرقهرمان و ویلین( ضد ابرقهرمان ) نیست بلکه پر است از آدم های خاکستری که برای کار ها و عکس العمل های خود دلایل قانع کننده ای دارند ؛ ویژگی و نقطه قوت اصلی این کتاب دقیقا همین است اینکه دقیقا شبیه به دنیا امروزیست و امکان ندارد که در این کتاب شخصیتی نزدیک به شخصیت خودتون پیدا نکنید. هرچند همون‌طور که اشاره کردم این سه گانه تماماً از دنیای امروزی الهام گرفته شده اما در آخر کاری با دلتان میکند که جای نامه هاگوارتز به دنبال بلیت اتوبوس به سمت بیرتاون( شهر خرس) باشید. در این سفر پر از اشک و خنده ، درد و شادی ، مرگ و تولد و هرچیزی که از یک کتاب انتظار دارید رو می یابید و در نهایت خانواده ای پیدا میکنید که همیشه در قلب و مغزتان باقی خواهند ماند به گونه ای که هنگام مشکلات یا هر تصمیم کوچک و بزرگی در زندگی از خودتان خواهید پرسید اگر پیتر ، بنجی یا تیمو (شخصیت های کتاب) بودند چه کار میکردند؟ پ.ن: به شکل رسمی اعلام نشده توسط فردریک بکمن اما احتمال داره پیش درآمدی از کتاب در آینده نوشته بشه و به گونه ای ادامه غیر مستقیم این تریلوژی باشه. در زیر ترتیب کتاب هارو مشاهده می کنید :

یادداشت‌های مرتبط به ما در برابر شما: رمان

      دوازده سال دارد و این تابستان یاد می گیرد که مردم یک دروغ ساده را ترجیح می دهند به یک راست پیچیده«.»

ادامه ی داستان بیورن استاد، ادامه ی ماجرا کتاب دوست داشتنی شهر خرس، در جلد قبل وضعیت شهر و از آن مهم تر هاکی به خاطر تجاوز بهترین بازیکن شهر یعنی «کوین» به دختر مدیرعامل باشگاه یعنی «مایا» بهم ریخته است. بعد از رفتن کوین همه تصور می کنند که وضعیت بهتر شده، اما همه چیز در شهر مثل آتش زیر خاکستر است. همه ی آدم ها تلاش می کنند زندگی شخصی و اجتماعی شان را بهبود بدهند اما همه چیز پیچیده تر از آن است که از دور دیده می شود و شاید به همین خاطر است که «ما در برابر شما» و «شهر خرس» را دوست دارم. به این خاطر که به خوبی نشان می دهند زخم های زندگی به این سادگی درمان نمی شوند. و حتی اگر سال های سال هم بگذرد بالاخره با ما بزرگ می شوند حتی اگر دیگران فراموشش کرده باشند. 

«دوستان پیشین کوین حالا او را روانی می نامند اما هنوز هم به مایا می گویند هرزه و به این شکل خود را به حد کافی هم از متعرض هم از قربانی جدا می کنند. دروغ ها ساده و راحت اند این حقیقت است که دشوار است»

شاید بتوانم بعد از خواندن تقریبا تمام آثار فردریک بکمن بگویم که کتاب هایش به نظرم به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول که در آن «مردی به نام اوه»، «بریت ماری اینجا بود» و «مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است» جا می گیرند که همراه با شخصیت پردازی خوب، فانتزی ظریفی هم دارند. برای مثال ما شاید هیچ وقت در زندگی آدمی مثل «اوه» یا «مادربزرگ» پیدا نکنیم آنها موجودات منحصر به فردی در دنیا منحصر به فردی که بکمن ساخته بود، هستنند. اما دسته دوم که «شهر خرس» و «ما در برابر شما» در آن جا می گیرند این فانتزی را ندارند و ماجرای زندگی واقعی آدم های معمولی هستند. هر دو دسته به نظر من جذاب اند. هم فانتزی بسیار ظریف دسته اول، هم ترسیم حقیقت در دسته دوم.

« یک پیوند زناشویی طولانی را نکات ریز بسیاری پایدار نگاه می دارد. جزئیاتی که اگر گم شوند، حتی نمی دانیم کجا باید دنبالشان بگردیم. آن طوری که میرا لمسش می کرد انگار که عمدی نبوده وقتی پیتر ظرف می شست و میرا قهوه درست می کرد و به طور اتفاق همزمان دستشان را می گذاشتند روی ظرفشویی. آن طور که وقتی میرا پشت میز آشپزخانه نشسته بود پیتر همان طور که از کنارش رد می شد سریع موهایش را می بوسید و هر دو هم خودشان را می زدند به نفهمی و به سویی دیگر خیره می شدند. وقتی دو نفر سال های زیادی عاشق هم باشند، دیگر هشیارانه هم را لمس نمی کنند، بلکه ماجرا تبدیل می شود به امری غریزی و ناهشیار؛ وقتی دم در آشپزخانه با هم رو به رو می شوند، هم را جذب می کنند. وقتی با هم از دری رد می شوند، دست میرا خیلی اتفاقی و اشتباهی دست او را می گیرد. اتفاق های کوچک، هر روز، همیشه.»

اگر بگویید چه چیز «ما در برابر شما» را دوست داشتم می گویم سرنوشت شخصیت ها، اینکه بعد از بمب ماجراهای کتاب شهر خرس حالا در این کتاب ادامه ی سرنوشت شخصیت ها را می بینیم. درست مثل زندگی که نقطه پایان ندارد و بعد از حوادث سخت باز هم باید ادامه بدهیم. و حالا به ترسیم کشیدن این ادامه دادن افراد با ذکر جزییات و ترسیم دقیق روابط خیلی جذاب است. گاهی خودم را از بین خطوط سیاه و یک شکل کتاب بیرون می کشم و تصور میکنم هیچ کدام یک از این شخصیت ها زنده نیستند، اصلا وجود ندارند و بیشتر تعجب می کنم. مگر می شود آدم هایی تا این حد واقعی پرداخته ذهن نویسنده باشند؟ مگر می شود که یک روز به بیورن استاد بروم و پیدایشان نکنم؟

« مادری جلوی خانه ای ایستاده و وسایل فرزندش را توی ماشین مرتب می کند. آدمی چندهزار بار این کار را می کند؟ پیش از آنکه بچه های بزرگ شوند؟ چند اسباب بازی را از زمین برمی‌دارد؟ پیش از خواب، چند عروسک نرمالو باید بسازد و چند دستکش را در پیش دبستانی جا بگذارد؟ ... چند ساعت توی راهرو در انتظار آماده شدن بچه هایمان می ایستیم؟ چند تارموی سفید از آن ها هدیه می گیریم؟ چند زندگی را تنها به آن ها اختصاص می دهیم؟ بهای یک پدر و مادر خوب بود چیست؟ چیز زیادی نیست. فقط همه چیز، دقیقاً همه چیز.»

اما چرا به این کتاب چهار ستاره داده ام؟ چون در مقابل شهر خرس چهار ستاره دارد. داستان کمی خسته کننده تر از شهر خرس است. در قسمت هایی از ماجرا نمی دانیم دقیقا باید منتظر چه بمانیم و همین باعث می شود که کسل شویم. 
در ریویوی شهر خرس ذکر کردم که کتاب مخصوص بالای 17 ساله هاست و انتظار نداشته باشیم که همه اصول اسلامی در آن رعایت شده باشد. مساله اصلی وجود یک شخصیت هم جنس گرا در بین شخصیت های اصلی داستان بود. در شهر خرس خیلی سریع از این ماجرا می گذریم، اما در «ما در برابر شما» نویسنده خیلی مفصل تر به ماجرا می پردازد و مثل تمام فیلم ها و کتاب های غربی اعلام می کند که چنین گرایشی یک گرایش طبیعی است و نباید کسی از آن خجالت بکشد یا قضاوت شود. اگر بخواهم اعتراف کنم نمی دانم واکنشمان در برابر این حجم تبلیغاتی وسیع دقیقا باید چه باشد. نه می توان به طور کل از سینما و ادبیات دنیا کنده شد نه می توان جلوی این هجوم تبلیغات را گرفت. فارغ از شهر خرس، ما در برابر شما یا هر کتاب و فیلم دیگری با این مساله امیدوارم که در این جنگ روایت ها جای خودمان را پیدا کنیم. پیش از آن زندگی برای نسل بعدی خیلی سخت تر شود.
     
Lunika

1403/01/18

       
این کتاب، ادامه شهر خرس رو روایت می‌کنه. برای اینکه بهتر متوجه قضایا بشین بهتره قبلش شهر خرس رو بخونین.
نسبت به شهر خرس برام جذابیت کمتری داشت. چون ابتدای کتاب بی حوصله می‌شدم. ولی کم کم هیجان به داستان اضافه میشه. پس صبوری به خرج بدین. 
فکر کنم قبلا هم گفتم‌. برای خوندن کتابای بکمن باید صبور باشین. روند کتاب آرومه‌ و آهسته آهسته شما رو مجذوب خودش میکنه.
کتاب داستان ساده‌ای داره. انتظار یه چیز عجیب رو نداشته باشین. ولی تو همین کتاب بکمن به خوبی موضوعاتی رو مطرح کرده‌ و اینقدر عالی و قشنگ احساسات شخصیت‌ها رو نشون داده که میتونی درکشون‌کنی. احساساتی که تو این کتاب جریان داره غیر قابل توصیفه 🤧🥺 هر شخصیتی به روش خودش تو قلبتون جا میگیره و یهو به خودتون میاین میبینین که عه این نفر هم دوست دارم. البته به غیر از اقای سیاستمدار!
اینقدر که از این فرد تو این کتاب حرص خوردم حد نداره. قشنگ نشون می‌داد سیاست آشنا و غیر آشنا نمیشناسه‌. فقط به فکر خودشه و با فریب هر طرف به اهداف خودش میرسه.


     
Mahsa bgbn

1402/02/02

      اولین کتاب ۴۰۲
۷-۱۴ فروردین
‌
من برا توصیف کتاب‌هایی که عاشقشونم، لال میشم!🥺❤️‍🩹
نمیدونم چی بگم و از کجا بگم تا عشق و ارادتم رو به بکمن و مجموعه شهرخرس جادویی‌ش، تمام و کمال نشون بدم!😭😭
بکمن خارق‌العاده‌س! ماهه ماه! یه تیکه جواهره!💎🫂😩
امکان نداره نتونه قلبتونو تو مشتش بگیره و هروقت که اراده کرد، مچاله‌ش کنه!🫠 با جمله‌ها و اتفاقات ساده نه عجیب و غریب و ماورائی!👽
از واقعی‌ترین و ملموس‌ترین احساسات آدم‌ها طوری می‌نویسه که غیرممکنه نتونی حسشون کنی!🥲
. 
تو کجا و بیورن‌استاد کجا؟ یه شهر کوچیک سردسیر جنگلی تو سوئد!🌲❄️
تو کجا و خرس‌های بیورن‌استاد کجا؟ مردم سخت‌کوشی که جونشون بنده به تیم هاکی‌شون! 🐻
تو کجا و هاکی کجا؟ که احتمال زیاد تا قبل خوندن این مجموعه، آخرین ورزش محبوبت بوده!🏒
تو کجا و یه پسر همجنسگرا کجا؟ که از رازش میترسه و تو تنهایی‌هاش اشک می‌ریزه!🩸
تو کجا و یه دختر شونزده ساله کجا؟ که کراشش بهش تجاوز کرده و الان هرکسی حتی اتفاقی لمسش میکنه، صدمتر از جاش می‌پره!💔
تو کجا و یه پسر دوازده ساله کجا که نتونسته از خواهرش محافظت کنه و از عالم و آدم عصبانیه!❤️‍🔥
تو کجا و پدرِ مربی‌ی کجا که نمی‌تونه خودشو بین باشگاه و خانواده‌ش عادلانه تقسیم کنه؟🤚🏿
تو کجا و مادرِ حقوقدانی کجا که به‌خاطر همسر و بچه‌هاش، رویاهاشو زندگی نمی‌کنه! ⚖️
تو کجا و..
بوبو کجا؟ آنا کجا؟ ویدار کجا؟ 😭😭😭💔

. 
. 
. 
تو در حالت عادی نمی‌تونی هیچ‌کدوم از این آدم‌هارو بفهمی! نه تا وقتی‌که بکمن راجع بهشون ننویسه! نوشته‌های این مرد باشکوهه! ستودنیه!🥺 امیدبخشه! زیبایی محضه!🥹
هیچ آدم بدی تو کتابای بکمن نیست! همه خوبی‌هایی دارن! چون آدمن! تو تصمیم می‌گیری از فلانی بدت بیاد، بکمن اینو میفهمه و اون آدم در طول داستان یه کاری میکنه! حرفی میزنه! بلایی سرش میاد که تو روحت بخاطرش گریه می‌کنه!🥲 یه جایی از کتاب، نوشتم: «قلبم مُرد!» و الان دوباره چشمام پر از اشک شد وقتی بهش فکر کردم!😔💔
نوشته‌های بکمن رو از خودتون دریغ نکنید! بخونید! عاشق شید! لبخند بزنید! خشمگین شید! گریه کنید! درک کنید!💙