بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

سید امید حسینی

@Omidh717

92 دنبال شده

89 دنبال کننده

           
          

یادداشت‌ها

نمایش همه
        سلام 
اگر این کتاب با آخرین امپراتوری مقایسه بشه نقاط قوت اون رو نداره. اونقدری که باید با شخصیت‌ها ارتباط نمیشه گرفت. این جلد به نظر تنها یک پیش‌درآمد برای ورود به عصر دوم هست.
سندرسون برای خالی کردن ذهنش بین دو کتاب این رمان کوتاه رو می‌نویسه و ابتدا قصد انتشارش رو نداشته.این رمان بین آخرین کتاب چرخ زمان و اولین جلد از استورم‌لایت نوشته شده. 
از دور‌ریزهای سندرسون هم رمان در میاد. 🤣
آلیاژ قانون یه رمان فانتزی وسترن به حساب میاد. به شدت خوش‌خوان، کوتاه، جذاب، لذت‌بخش و بامزه است. در تمامی کتاب حال و هوای طنز حاکمه. 
این رمان از سرعت بالایی برخورداره. 
اکشن بسیار خوبی داره. 
رابطه‌ی شخصیت های وَکس و وِین خیلی جذابه. 
کمی رازآلود هست. 
شروع رمان جذاب و مخوف و تراژیک بود.
اشاره به شخصیت‌های عصر اول و چیزی که حالا بهش تبدیل شدند خیلی جالبه. ما در دنیایی داستان رو پیگیری می‌کنیم که آثار اعمال شخصیت‌های عصر اول رو شاهدش هستیم. نژادهای جدید با سیستم جادویی به روز شده داریم. واقعا استفاده‌ی وِین از قدرتش خیلی جذابه. 
آلیاژ قانون یه داستان وسترن خوب با المان‌های جادویه یا میشه گفت یه داستان فانتزی که در اون سلاح گرم و تکنولوژی وجود داره. 
شخصیت‌ها همونطور که گفتم عمق سری قبلی رو ندارند. شخصیت اصلی همون قهرمان داستان‌های وسترنه که یه بزن بهادر به حساب میاد. البته که همراهی باهاش خیلی لذت بخشه. برخلاف عصر اول شخصیت‌های مونث پردازش نشدند و این خب از کلیشه‌های ژانر وسترن به حساب میاد. ژانری که کاملا مردونه است. 
شخصیت منفی رمان برای کارهای خودش دلیل و ایدئولوژی داشت و دقیقا در تضاد با عقاید شخصیت اصلی بود. 
در کل یک خوانش لذت‌بخش برای ورود به عصر دوم مه‌زاد بود. بسیاری این جلد رو یک کتاب مستقل حساب می‌کنند بین سه‌گانه‌ی اول و دوم. 
گویا در ادامه هم باز قراره زمان به جلو بره و در فضای علمی تخیلی شاهد جهان مه‌زاد باشیم. 
جلد بعدی ترجمه نشده پس باید زبان اصلیش رو بخونم.

    

باشگاه‌ها

این کاربر هنوز باشگاهی ندارد.

بریده‌های کتاب

نمایش همه

فعالیت‌ها

      بسم الله الرحمان الرحیم
کتاب خاطرات سفیر اثر نیلوفرشادمهری از انتشارات سورهٔ مهر.
ژانر: دفتر خاطرات🙂
معرفی: کتاب خاطرات یه دختر ایرانی(خود نویسنده) مذهبیه که درحال تحصیل در فرانسه‌اس. خاطرات ایشون فرهنگ مدرن فرانسه و از بین رفتن اعتقاد به دین و خدا رو نشون میده و همچنین بیشتر خاطرات بحث نویسنده با مردم فرانسه و مسلمانان سنی مذهب رو شامل میشه.
بررسی کتاب به لحاظ نوشتاری: این کتاب در حقیقت کتاب نیست و رسما یه دفتر خاطراته چون حتی شیوهٔ نوشتن نویسنده هم ادبی و فارسی معیار نیست بلکه کاملا محاوره و عامیانه‌است. اگر کتابایی که نثرشون فارسی معیار باشه ممکنه با این موضوع مشکل داشته باشید و اینو یک عیب تلقی کنید ولی خب باید این رو‌ هم در نظر بگیرید که اینا صرفا خاطره هستند و نیازی نیست سختگیری کنیم سر این موضوع. پس اگه کتاب رو شروع کنید ممکنه یکم به شیوه‌ی نگارش عادت نداشته باشید اما کم‌کم عادت می‌کنید.

بررسی محتوای کتاب: نمیدونم‌ نویسنده واقعا خاطره سازی کرده یا نه و ترجیح میدم تهمت نزنم اما در بعضی خاطرات اغراق‌های ناشیانه‌ای بوده حالا دیگه من که نمیدونم واقعا چنین حرف‌هایی گفته شده و یا خاطره سازی بوده ولی شبهه‌ناک بودند. اما جدای از این شبهات خود خانم نویسنده تونستند در مملکتی کاملا دور از خدا روی دیگران تاثیر مثبت بذارند و اونهارو به تفکر وادار کنه و همچنین به خوبی و با جسارت و ایمان از دین اسلام و مذهب شیعه دفاع میکنه و ایشون نه تنها در یک جو غریب خودشون رو گم نکردند بلکه تلاش کردند روی دیگران هم تاثیر بذارند و این دقیقا رفتاری هست که از یک زن مسلمان شیعه انتظار میره.

⁉️ارزش خوندن داره؟ کتاب برای سرگرمی خوبه ولی خب سندیت نداره طبیعتا (خاطراته انتظار خاصی نداشته باشید) جالب‌ترین قسمت ماجرا برای من آشنا شدن با عقیدهٔ مسلمانان سنی‌مذهب درمورد ایرانیان و شیعه بود توی این کتاب یهههه کوچولو میفهمید که سنی‌ها چه دیدگاه اشتباهی درمورد شیعیان دارند. ولی درنهایت این کتاب _که خیلیم پرفروش بوده_ محتوای خاصی نداره و حتی درحد سرگرمی هم ممکنه چندان مالی نباشه. نخونید چیزی از دست ندادید.
نظرکلی: کمی جالب و مناسب سرگرمی اما نخونید هم چیزی از دست ندادید.
     
کتابش معروفه اما با توجه به نقد‌هایی که شنیدم ازش مثل فیلمش شخصیت کتنیس خوب پردازش نشده. نویسنده از اتفاقات مهم پرش می‌کنه. شخصیت‌های زن مثلا قوی چند سالی هست که در سینما و رمان‌های غربی ترند شدن و متاسفانه اکثرشون خوب نوشته نشدند. فقط نویسنده می‌خواد به شما بقبلونه که این دختر خیلی قویه اما حسی به مخاطب داده نمیشه.

بار اولی که خوندمش بهم حس یه کتاب علمی-تخیلی داد. الان حس می‌کنم بیشتر میشه بهش گفت فانتزی، برای همینم تو لیست کتابهای فانتزی آوردمش. ولی یه فانتزی که تو یه دنیای مدرن اتفاق می‌افته، با کلی فناوری پیشرفته! در نتیجه احتمالا عنوان فانتزی شهری (urban fantasy) براش مناسب باشه... با این حال بازم حس می‌کنم میشه از یه جهاتی تو سبک علمی-تخیلی هم دسته‌بندیش کرد 🤔

درسته. فکر کنم هری پاتر و امثالش برام به اندازه کافی حماسی نبودند. من از بچگی علاقه به شاهنامه و اساطیر جهان و داستان‌های حماسی بودم. در هر صورت نوستالوژیه و خیلی طرفدار داره. نقات مثبت و منفی خودشو داره مثل هر رمان دیگه ای. @haniyeprs
لیست خیلی خوبی معرفی کردید. 👏🏻👌🏻 @szm_books
هری پاتر و سنگ کیمیا (هری پاتر 1) الکاتراز در مقابل کتابداران شرورمومو

فانتزی‌های پیشنهادی یه فانتزی‌خون :)

20 کتاب

تو این لیست یه سری از بهترین فانتزی‌هایی رو که خوندم آوردم، که ان‌شاءالله با خوندن کتاب‌های بیشتر به روز میشه :) من خودم همهٔ این‌ها رو زبان اصلی خوندم (غیر از مومو که زبان اصلیش آلمانیه! و داستان بی‌پایان که در واقع ترجمهٔ انگلیسیش رو خوندم)، ولی اینجا نسخهٔ ترجمه‌شده رو گذاشتم. موارد ترجمه‌نشده رو هم آوردم، خدا رو چه دیدی! شاید یه روزی ترجمه شدن :) البته یه سری از ترجمه‌شده‌ها هم تا الان فقط نسخهٔ چاپیشون اومده، اونم با قیمت بسیار بالا! و با وجود اینکه خیلی دوستشون دارم جدا نمی‌تونم توصیه کنم مثلا ۶۰۰ تومن پول بدید برای خرید فلان کتاب! امیدوارم هر چه زودتر نسخهٔ الکترونیکی و یا ارزون‌تر این موارد هم موجود بشه.... در مورد چند جلدی‌ها هم فقط جلد اول رو آوردم، که شامل این موارده: هری پاتر (۷ جلد)، آلکاتراز در مقابل کتابداران شرور (۶ جلد)، ناجیان: پولاددل (۳ جلد)، The First Girl Child (۲ جلد)، شب زمستانی (۳ جلد)، A River Enchanted (۲جلد)، مه‌زاد: آخرین امپراطوری (۳ جلد)، مه‌زاد: آلیاژ قانون (۴ جلد، این در واقع عصر دوم مه‌زاده و باید بعد از سه جلد عصر اول خونده بشه!)، The Golem and the Jinni (۲ جلد)، ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (۳ جلد)، آرشیو استورم‌لایت: طریق شاهان (فعلا ۴ جلد). البته توجه کنید که یه سری از اینا رو تو ترجمه چند قسمت کردن! مثلا طریق شاهان خودش در واقع یه جلده که ترجمه‌ش تو دو سه قسمت چاپ شده، و من وقتی میگم ۴ جلد یعنی ۴ جلد اصلی! 🔅🔅🔅🔅🔅 ترتیب کتاب‌ها «تقریبا» از آسان به سخته 😄 یعنی اون آخرهای لیست با فانتزی‌های پیچیده‌تری طرفیم :) البته این رتبه‌بندی اونقدرم دقیق نیست، مخصوصا موارد نزدیک به هم اونقدرها تفاوتی با هم ندارن. ولی مثلا تفاوت بین اول فهرست تا آخرش زیاده. بنابراین، برای کسایی که تازه می‌خوان فانتزی رو شروع کنن شاید کتاب‌های آخر لیست انتخاب خوبی نباشه 🤔 🔅🔅🔅🔅🔅 نکتهٔ دیگه اینکه تو این فهرست اصولا مخاطب بزرگسال مد نظر بوده، ولی یه سری از کتاب‌ها برای کودک و نوجوان کم سن و سال هم مناسبه. اینا در واقع در اصل کتاب نوجوانن، ولی کتاب نوجوانی که به نظرم برای آدم بزرگسال هم می‌تونه جذاب باشه، خودم که اصولا خیلی ازشون لذت بردم :) مثلا هری پاتر، آلکاتراز، مومو و داستان بی‌پایان. با این حال، اگه بزرگسالی هستید که اصولا با کتاب‌های نوجوان حال نمی‌کنید، شاید این دسته از کتاب‌ها براتون مناسب نباشه! البته که به نظرم خیلی اشتباه می‌کنید 😂 بقیهٔ موارد هم اگه بحث سانسور رو در نظر بگیریم برای نوجوون‌های بزرگتر هم مناسبه، ولی اونایی که ممکنه یه سری حساسیت‌هایی روش باشه به طور خاص این موارد هستن (من اصولا نسخهٔ ترجمه‌شدهٔ بعضی‌ها رو ندیدم و چیزی که میگم بر اساس نسخهٔ زبان اصلیه): ❗The First Girl Child ❗خرس و شباهنگ: بیشتر به خاطر صحنه‌های جلدهای بعدی ❗A River Enchanted ❗A Study in Drowning ❗پیکارگسل ❗مه‌زاد: یه مقدار خشونتش شاید زیاد باشه و فضای تاریکی داره (همون دارک 😄)، ولی از نظر صحنه‌های جنسی کاملا تمیزه. 🔅🔅🔅🔅🔅 به اینم دقت کنید که اینطور نیست که از نظرم همهٔ این کتاب‌ها با هم برابر باشن، بعضیا خوبن، بعضیا خیلی خوبن و بعضیا عااااااالی هستن :) ولی خب همه‌شون طوری هستن که اگه کسی بگه فانتزی خوب می‌خوام بهش میگم اینا رو بخون :)

زمانی که من با این سه تا آشنا شدم از این چیزا خبر نداشتم. نه سالم بود. 😅🤦🏻‍♂️ الان می‌فهمم که در حد اون نیست اما اون موقع فقط برام دنیا و مسئله‌ی ارباب حلقه‌ها جذاب‌تر بود. وقتی هم که هری پاتر رو کامل خوندم تا آخرین کتاب هم نتونست واقعا کاری کنه دوستش داشته باشم. @haniyeprs
نویسنده به خوبی تونسته داستانی که همیشه گفته شده رو بازگویی کنه اما هر چی گذشته پلات هول‌هاش بیشتر زده بیرون و نویسنده هم هیچ وقت قبول نکرده. در زمان خودش به شهرت زیادی رسید و خبر‌ساز شد و خیلی‌ها باهاش کتاب‌خوان شدن. @HannibalLecter
اصلا نمیشناسم نویسنده رو. فیلمش الان شاید قابل دیدن هم نباشه اما برای من هفت سال خیلی جذاب بود. اون سال‌ها که مثل الان دست‌رسی به هزاران فیلم و سریال و انیمه نبود. وقتی همچین چیزی از تلویزیون پخش می‌شد آدم پرواز می‌کرد. @szm_books
هری پاتر و سنگ کیمیا (هری پاتر 1) الکاتراز در مقابل کتابداران شرورمومو

فانتزی‌های پیشنهادی یه فانتزی‌خون :)

20 کتاب

تو این لیست یه سری از بهترین فانتزی‌هایی رو که خوندم آوردم، که ان‌شاءالله با خوندن کتاب‌های بیشتر به روز میشه :) من خودم همهٔ این‌ها رو زبان اصلی خوندم (غیر از مومو که زبان اصلیش آلمانیه! و داستان بی‌پایان که در واقع ترجمهٔ انگلیسیش رو خوندم)، ولی اینجا نسخهٔ ترجمه‌شده رو گذاشتم. موارد ترجمه‌نشده رو هم آوردم، خدا رو چه دیدی! شاید یه روزی ترجمه شدن :) البته یه سری از ترجمه‌شده‌ها هم تا الان فقط نسخهٔ چاپیشون اومده، اونم با قیمت بسیار بالا! و با وجود اینکه خیلی دوستشون دارم جدا نمی‌تونم توصیه کنم مثلا ۶۰۰ تومن پول بدید برای خرید فلان کتاب! امیدوارم هر چه زودتر نسخهٔ الکترونیکی و یا ارزون‌تر این موارد هم موجود بشه.... در مورد چند جلدی‌ها هم فقط جلد اول رو آوردم، که شامل این موارده: هری پاتر (۷ جلد)، آلکاتراز در مقابل کتابداران شرور (۶ جلد)، ناجیان: پولاددل (۳ جلد)، The First Girl Child (۲ جلد)، شب زمستانی (۳ جلد)، A River Enchanted (۲جلد)، مه‌زاد: آخرین امپراطوری (۳ جلد)، مه‌زاد: آلیاژ قانون (۴ جلد، این در واقع عصر دوم مه‌زاده و باید بعد از سه جلد عصر اول خونده بشه!)، The Golem and the Jinni (۲ جلد)، ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (۳ جلد)، آرشیو استورم‌لایت: طریق شاهان (فعلا ۴ جلد). البته توجه کنید که یه سری از اینا رو تو ترجمه چند قسمت کردن! مثلا طریق شاهان خودش در واقع یه جلده که ترجمه‌ش تو دو سه قسمت چاپ شده، و من وقتی میگم ۴ جلد یعنی ۴ جلد اصلی! 🔅🔅🔅🔅🔅 ترتیب کتاب‌ها «تقریبا» از آسان به سخته 😄 یعنی اون آخرهای لیست با فانتزی‌های پیچیده‌تری طرفیم :) البته این رتبه‌بندی اونقدرم دقیق نیست، مخصوصا موارد نزدیک به هم اونقدرها تفاوتی با هم ندارن. ولی مثلا تفاوت بین اول فهرست تا آخرش زیاده. بنابراین، برای کسایی که تازه می‌خوان فانتزی رو شروع کنن شاید کتاب‌های آخر لیست انتخاب خوبی نباشه 🤔 🔅🔅🔅🔅🔅 نکتهٔ دیگه اینکه تو این فهرست اصولا مخاطب بزرگسال مد نظر بوده، ولی یه سری از کتاب‌ها برای کودک و نوجوان کم سن و سال هم مناسبه. اینا در واقع در اصل کتاب نوجوانن، ولی کتاب نوجوانی که به نظرم برای آدم بزرگسال هم می‌تونه جذاب باشه، خودم که اصولا خیلی ازشون لذت بردم :) مثلا هری پاتر، آلکاتراز، مومو و داستان بی‌پایان. با این حال، اگه بزرگسالی هستید که اصولا با کتاب‌های نوجوان حال نمی‌کنید، شاید این دسته از کتاب‌ها براتون مناسب نباشه! البته که به نظرم خیلی اشتباه می‌کنید 😂 بقیهٔ موارد هم اگه بحث سانسور رو در نظر بگیریم برای نوجوون‌های بزرگتر هم مناسبه، ولی اونایی که ممکنه یه سری حساسیت‌هایی روش باشه به طور خاص این موارد هستن (من اصولا نسخهٔ ترجمه‌شدهٔ بعضی‌ها رو ندیدم و چیزی که میگم بر اساس نسخهٔ زبان اصلیه): ❗The First Girl Child ❗خرس و شباهنگ: بیشتر به خاطر صحنه‌های جلدهای بعدی ❗A River Enchanted ❗A Study in Drowning ❗پیکارگسل ❗مه‌زاد: یه مقدار خشونتش شاید زیاد باشه و فضای تاریکی داره (همون دارک 😄)، ولی از نظر صحنه‌های جنسی کاملا تمیزه. 🔅🔅🔅🔅🔅 به اینم دقت کنید که اینطور نیست که از نظرم همهٔ این کتاب‌ها با هم برابر باشن، بعضیا خوبن، بعضیا خیلی خوبن و بعضیا عااااااالی هستن :) ولی خب همه‌شون طوری هستن که اگه کسی بگه فانتزی خوب می‌خوام بهش میگم اینا رو بخون :)

داستان بی‌پایان نوشتالوژی محضه. 😭 بچه بودم فیلمشو دیدم. نمی‌دونستم کتاب داره. 🤯
هری پاتر و سنگ کیمیا (هری پاتر 1) الکاتراز در مقابل کتابداران شرورمومو

فانتزی‌های پیشنهادی یه فانتزی‌خون :)

20 کتاب

تو این لیست یه سری از بهترین فانتزی‌هایی رو که خوندم آوردم، که ان‌شاءالله با خوندن کتاب‌های بیشتر به روز میشه :) من خودم همهٔ این‌ها رو زبان اصلی خوندم (غیر از مومو که زبان اصلیش آلمانیه! و داستان بی‌پایان که در واقع ترجمهٔ انگلیسیش رو خوندم)، ولی اینجا نسخهٔ ترجمه‌شده رو گذاشتم. موارد ترجمه‌نشده رو هم آوردم، خدا رو چه دیدی! شاید یه روزی ترجمه شدن :) البته یه سری از ترجمه‌شده‌ها هم تا الان فقط نسخهٔ چاپیشون اومده، اونم با قیمت بسیار بالا! و با وجود اینکه خیلی دوستشون دارم جدا نمی‌تونم توصیه کنم مثلا ۶۰۰ تومن پول بدید برای خرید فلان کتاب! امیدوارم هر چه زودتر نسخهٔ الکترونیکی و یا ارزون‌تر این موارد هم موجود بشه.... در مورد چند جلدی‌ها هم فقط جلد اول رو آوردم، که شامل این موارده: هری پاتر (۷ جلد)، آلکاتراز در مقابل کتابداران شرور (۶ جلد)، ناجیان: پولاددل (۳ جلد)، The First Girl Child (۲ جلد)، شب زمستانی (۳ جلد)، A River Enchanted (۲جلد)، مه‌زاد: آخرین امپراطوری (۳ جلد)، مه‌زاد: آلیاژ قانون (۴ جلد، این در واقع عصر دوم مه‌زاده و باید بعد از سه جلد عصر اول خونده بشه!)، The Golem and the Jinni (۲ جلد)، ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (۳ جلد)، آرشیو استورم‌لایت: طریق شاهان (فعلا ۴ جلد). البته توجه کنید که یه سری از اینا رو تو ترجمه چند قسمت کردن! مثلا طریق شاهان خودش در واقع یه جلده که ترجمه‌ش تو دو سه قسمت چاپ شده، و من وقتی میگم ۴ جلد یعنی ۴ جلد اصلی! 🔅🔅🔅🔅🔅 ترتیب کتاب‌ها «تقریبا» از آسان به سخته 😄 یعنی اون آخرهای لیست با فانتزی‌های پیچیده‌تری طرفیم :) البته این رتبه‌بندی اونقدرم دقیق نیست، مخصوصا موارد نزدیک به هم اونقدرها تفاوتی با هم ندارن. ولی مثلا تفاوت بین اول فهرست تا آخرش زیاده. بنابراین، برای کسایی که تازه می‌خوان فانتزی رو شروع کنن شاید کتاب‌های آخر لیست انتخاب خوبی نباشه 🤔 🔅🔅🔅🔅🔅 نکتهٔ دیگه اینکه تو این فهرست اصولا مخاطب بزرگسال مد نظر بوده، ولی یه سری از کتاب‌ها برای کودک و نوجوان کم سن و سال هم مناسبه. اینا در واقع در اصل کتاب نوجوانن، ولی کتاب نوجوانی که به نظرم برای آدم بزرگسال هم می‌تونه جذاب باشه، خودم که اصولا خیلی ازشون لذت بردم :) مثلا هری پاتر، آلکاتراز، مومو و داستان بی‌پایان. با این حال، اگه بزرگسالی هستید که اصولا با کتاب‌های نوجوان حال نمی‌کنید، شاید این دسته از کتاب‌ها براتون مناسب نباشه! البته که به نظرم خیلی اشتباه می‌کنید 😂 بقیهٔ موارد هم اگه بحث سانسور رو در نظر بگیریم برای نوجوون‌های بزرگتر هم مناسبه، ولی اونایی که ممکنه یه سری حساسیت‌هایی روش باشه به طور خاص این موارد هستن (من اصولا نسخهٔ ترجمه‌شدهٔ بعضی‌ها رو ندیدم و چیزی که میگم بر اساس نسخهٔ زبان اصلیه): ❗The First Girl Child ❗خرس و شباهنگ: بیشتر به خاطر صحنه‌های جلدهای بعدی ❗A River Enchanted ❗A Study in Drowning ❗پیکارگسل ❗مه‌زاد: یه مقدار خشونتش شاید زیاد باشه و فضای تاریکی داره (همون دارک 😄)، ولی از نظر صحنه‌های جنسی کاملا تمیزه. 🔅🔅🔅🔅🔅 به اینم دقت کنید که اینطور نیست که از نظرم همهٔ این کتاب‌ها با هم برابر باشن، بعضیا خوبن، بعضیا خیلی خوبن و بعضیا عااااااالی هستن :) ولی خب همه‌شون طوری هستن که اگه کسی بگه فانتزی خوب می‌خوام بهش میگم اینا رو بخون :)

هری پاتر و سنگ کیمیا (هری پاتر 1) الکاتراز در مقابل کتابداران شرورمومو

فانتزی‌های پیشنهادی یه فانتزی‌خون :)

20 کتاب

تو این لیست یه سری از بهترین فانتزی‌هایی رو که خوندم آوردم، که ان‌شاءالله با خوندن کتاب‌های بیشتر به روز میشه :) من خودم همهٔ این‌ها رو زبان اصلی خوندم (غیر از مومو که زبان اصلیش آلمانیه! و داستان بی‌پایان که در واقع ترجمهٔ انگلیسیش رو خوندم)، ولی اینجا نسخهٔ ترجمه‌شده رو گذاشتم. موارد ترجمه‌نشده رو هم آوردم، خدا رو چه دیدی! شاید یه روزی ترجمه شدن :) البته یه سری از ترجمه‌شده‌ها هم تا الان فقط نسخهٔ چاپیشون اومده، اونم با قیمت بسیار بالا! و با وجود اینکه خیلی دوستشون دارم جدا نمی‌تونم توصیه کنم مثلا ۶۰۰ تومن پول بدید برای خرید فلان کتاب! امیدوارم هر چه زودتر نسخهٔ الکترونیکی و یا ارزون‌تر این موارد هم موجود بشه.... در مورد چند جلدی‌ها هم فقط جلد اول رو آوردم، که شامل این موارده: هری پاتر (۷ جلد)، آلکاتراز در مقابل کتابداران شرور (۶ جلد)، ناجیان: پولاددل (۳ جلد)، The First Girl Child (۲ جلد)، شب زمستانی (۳ جلد)، A River Enchanted (۲جلد)، مه‌زاد: آخرین امپراطوری (۳ جلد)، مه‌زاد: آلیاژ قانون (۴ جلد، این در واقع عصر دوم مه‌زاده و باید بعد از سه جلد عصر اول خونده بشه!)، The Golem and the Jinni (۲ جلد)، ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (۳ جلد)، آرشیو استورم‌لایت: طریق شاهان (فعلا ۴ جلد). البته توجه کنید که یه سری از اینا رو تو ترجمه چند قسمت کردن! مثلا طریق شاهان خودش در واقع یه جلده که ترجمه‌ش تو دو سه قسمت چاپ شده، و من وقتی میگم ۴ جلد یعنی ۴ جلد اصلی! 🔅🔅🔅🔅🔅 ترتیب کتاب‌ها «تقریبا» از آسان به سخته 😄 یعنی اون آخرهای لیست با فانتزی‌های پیچیده‌تری طرفیم :) البته این رتبه‌بندی اونقدرم دقیق نیست، مخصوصا موارد نزدیک به هم اونقدرها تفاوتی با هم ندارن. ولی مثلا تفاوت بین اول فهرست تا آخرش زیاده. بنابراین، برای کسایی که تازه می‌خوان فانتزی رو شروع کنن شاید کتاب‌های آخر لیست انتخاب خوبی نباشه 🤔 🔅🔅🔅🔅🔅 نکتهٔ دیگه اینکه تو این فهرست اصولا مخاطب بزرگسال مد نظر بوده، ولی یه سری از کتاب‌ها برای کودک و نوجوان کم سن و سال هم مناسبه. اینا در واقع در اصل کتاب نوجوانن، ولی کتاب نوجوانی که به نظرم برای آدم بزرگسال هم می‌تونه جذاب باشه، خودم که اصولا خیلی ازشون لذت بردم :) مثلا هری پاتر، آلکاتراز، مومو و داستان بی‌پایان. با این حال، اگه بزرگسالی هستید که اصولا با کتاب‌های نوجوان حال نمی‌کنید، شاید این دسته از کتاب‌ها براتون مناسب نباشه! البته که به نظرم خیلی اشتباه می‌کنید 😂 بقیهٔ موارد هم اگه بحث سانسور رو در نظر بگیریم برای نوجوون‌های بزرگتر هم مناسبه، ولی اونایی که ممکنه یه سری حساسیت‌هایی روش باشه به طور خاص این موارد هستن (من اصولا نسخهٔ ترجمه‌شدهٔ بعضی‌ها رو ندیدم و چیزی که میگم بر اساس نسخهٔ زبان اصلیه): ❗The First Girl Child ❗خرس و شباهنگ: بیشتر به خاطر صحنه‌های جلدهای بعدی ❗A River Enchanted ❗A Study in Drowning ❗پیکارگسل ❗مه‌زاد: یه مقدار خشونتش شاید زیاد باشه و فضای تاریکی داره (همون دارک 😄)، ولی از نظر صحنه‌های جنسی کاملا تمیزه. 🔅🔅🔅🔅🔅 به اینم دقت کنید که اینطور نیست که از نظرم همهٔ این کتاب‌ها با هم برابر باشن، بعضیا خوبن، بعضیا خیلی خوبن و بعضیا عااااااالی هستن :) ولی خب همه‌شون طوری هستن که اگه کسی بگه فانتزی خوب می‌خوام بهش میگم اینا رو بخون :)