بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

علی قاسمی 🇵🇸

@AliGhasemi

204 دنبال شده

188 دنبال کننده

           در جستجوی حق
          

یادداشت‌ها

نمایش همه
        همین اول حرف آخر را بگویم:👇
«این کتاب ارزش خواندن ندارد»

کتابی که مدنظر شما بزرگواران است کتابیست در حوزه انگیزشی و جزء پرفروش‌ترین کتاب‌های ایران و جهان به شمار می‌آید. 

خواننده گرامی میداند که فروش بالا لزوما به معنای کیفیت بالا نبوده و چه بسا کتاب‌هایی که صرفا با هدف کسب درآمد بیشتر به چاپ و به فروش می‌رسند.

 کتاب حاضر نیز با اینکه از حق بی‌ بهره نیست و تکیه‌ی زیادی بر سپردن کارها به خدا و تفکر مثبت و ... دارد اما در تفسیر این سخنان دارای اشکالات زیادی بوده و سخنان عجیب و دور از واقعی مطرح میکند. فی المثل در جایی از کتاب میگوید: «اعتقاد شخصی من این است که آسانترین راه واگذاری مسئولیت به خداوند است.» خواننده محترم می‌داند که در این عالَم قانون اسباب و مسببات حاکم است و حکمت خداوند بر این قرار بوده تا هر جریانی که در این عالم اتفاق می‌افتد در چهارچوب سیستم اسباب و مسببات صورت پذیرید. خداوند بر طبق همین سیستم انسان را دارای اختیار خلق کرده و به او نقش مهمی در ساخت سرنوشتش داده است. انسان از جانب خداوند مسئول است تا بیندیشد و درست عمل کند و به سمت تکامل تلاش نماید پس نمی‌تواند دست روی دست گذاشته تا برایش پیشرفتی به وجود آمده یا مشکل از سد راهش برداشته شود. او نمی‌تواند مسئولیت خودش را به خداوند تفویض کند هرچند میتواند از خداوند کمک بگیرد و کمک کردن غیر از سپردن مسئولیت به خدا می‌باشد.
اشکال دیگر این کتاب این است که در موارد بسیاری به جای حل مسئله، دست به پاکسازی صورت مسئله می‌زند. نویسنده در جایی از کتابش می‌گوید: «اگر کسی بدهکار است و یا از دیگران طلبی دارد این مسئله مبیّن آن است که اعتقاد به بدهی در ذهن نیمه هشیارش نقش بسته است.» حال راهکار نویسنده چیست؟ 
میگوید: «برای تغییر این وضعیت باید اعتقاد به بدهی را بی اثر کرد.» به همین راحتی! و به زنی که از مردی بابت طلبش گلایه مند بود توصیه میکند تا این عبارات را با خود بگوید: «بدهی را قبول ندارم. زیرا با ذهن الهی در تعارض است. هیچکس به من بدهکار نیست. همه‌ی حسابها پاک است...»

اینها دو اشکال عمده بر این کتاب و امثال این کتاب می‌باشد. البته اشکالات دیگری نیز وجود داشته که به همین مقدار بسنده می‌کنم و با توجه به اشکالات متعدد و غیرعلمی بودن مباحث، این کتاب را جزء کتاب‌های #زرد دسته بندی میکنم. 

در آخر از خواننده گرامی عاجزانه تمنا دارم بر روی این گزاره که میگوید: «هر کتابی به یکبار خواندنش می ارزد» خط بطلان بکشد چراکه درست است بالاخره هر کتابی ممکن است بهره ای از حق را دارا باشد اما آنچه مهم است این است که کتابی که ضررش از نفعش بیشتر باشد در روحیه انسان تاثیر نامناسب گذاشته و او را از علم و واقعیت دور و حتی میتواند موجبات انحراف او را فراهم سازد و فرضا هیچ تاثیر منفی هم نگذارد همین‌که وقت انسان را باطل کرده و او را از کتابهای خوب و علمی محروم می‌سازد کافیست تا از مطالعه‌ی این کتابها اجتناب کند. 

 #هر_کتابی_را_نخوانیم 
#کتاب_خوب_بخوانیم
    
        اصلا حسین جنس غمش فرق میکند
این راه عشق پیچ و خمش فرق میکند...

غم‌ها و غصه‌های معنوی و عرفانی که از معرفت به حق و حقیقت حاصل میشود به حقیقت هیچ افسردگی و تنش و استرسی به دنبال ندارد و بلکه برعکس نشاط آور بوده، انگیزه می‌بخشد، به راه می‌آورد، تربیت میکند و به انسان جان و جانان می‌بخشد. آن کس که نشستن پای روضه‌های اباعبدالله را منع میکند در حقیقت به خاطر جهان‌بینی مادی ای که دارد نمیداند و نمیفهمد این تفاوت را...

به حقیقت داستان حسین بن علی(ع) یک داستان عاشقانه است. معامله‌ایست که عاشق برای معشوقش(خدای متعال) انجام می‌دهد و در راه رسیدن به معشوق حماسه‌ها می‌آفریند. قاسم و عباس و علی اکبرها می‌دهد، از نوزاد شیرخواره‌اش عبور میکند و خودش را آماج تیرها می‌نماید. به راستی کدام عاشقی را می‌شناسید که اینگونه برای معشوقش جانفشانی کند؟! کدام عاشقی می‌شناسید که این چنین به معشوقش ارادت داشته باشد؟ کدام عاشقی را می‌شناسید که همانند حسین(ع) و به اندازه او طالب وصال معشوق خود باشد؟! به راستی هیچکس را یارای رقابت با حسین(ع) نیست. 
و لعنت بر قوم ظالمین...
.
.
.
.
.
.
.
.
نویسنده در این کتاب صرفا از اسناد معتبر تاریخی استفاده کرده بود و این نقطه قوت کتاب است اما جنس صفحات نسبت به کتاب علی از زبان علی بی کیفیت‌ تر بود و همچنین به لحاظ ویراستاری و اشتباهات تایپی چندین اشکال داشت که به نظرم حالا زیاد مشکلات مهمی نبود. در کل از این کتاب راضی بودم و اوج این رضایت در غم و حسرت و بغض و اندوهی بود که در صفحات شهادت امام حسین(ع) و همچنین در صفحات اسارت بر من غالب شده بود و کیست که نداند اگر سقیفه نبود، چه بسا عاشورایی هم وجود نمیداشت. خداوند نگذرد از آنهایی که اهل بیت پیغمبر را از حقشان محروم کردند!
    

باشگاه‌ها

باشگاه کتابخوانی نجوا

140 عضو

آزادی انسان

دورۀ فعال

ادب الهی

271 عضو

ادب الهی: تادیب نفس به معنی الاعم

دورۀ فعال

لیست‌های کتاب

آزادی معنویهدف زندگیتوحید

اندیشه ناب اسلامی (لیست دوم_ آثار شهید مطهری)

34 کتاب

در ادامه‌ی معرفی لیست کتب اندیشه ی اسلامی، اینک آثار درجه یک استاد علامه شهید مطهری(ره) رو معرفی میکنم. آثاری که به قول حضرت امام خمینی(ره) بدون شک تمامی این آثار، خوب و انسان ساز می‌باشد و مقام معظم رهبری هم در موارد مختلف تاکید ویژه و بسیاری بر مطالعه‌ی آثار شهید مطهری دارند و در جایی میفرمایند مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ایران آثار شهید مطهری است. شهید پالیزوانی در وصیت نامه خود می‌نویسد: مطهری را دریابید! و شهید حاج قاسم سلیمانی هم علاقه زیادی به آثار استاد مطهری داشته و در دوره های مطالعاتی آثار شهید مطهری شرکت می‌کرده است. بسیاری از شبهات روز جامعه (به نظرم بیش از ۹۰درصد شبهات) را می‌توان با مطالعه آثار شهید مطهری به شکلی دقیق پاسخ گفت و دوباره اسلام را بر خودمان و در مرحله بعد به مردم و جوانان عرضه نمود. بنده مهمترین آثار اندیشه ای ایشان را در این لیست قرار می‌دهم اما پیشنهاد میشود تمامی آثار استاد مطالعه شوند. همچنین پیشنهاد میکنم این آثار در قالب دوره های مطالعاتی همچون دوره بینش مطهر یا دوره هایی که انتشارات صدرا برگزار میکند مطالعه شوند.

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن: سلسله جلسات استاد سیدعلی حسینی خامنه ای، مشهد مقدس، مسجد امام حسن مجتبی رمضان المبارک 1353 شمسیهمرزمان حسین (ع): ده گفتار از حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای (مدظله العالی) در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم (ع) محرم الحرام 1393 هجری قمری بانسان 250 ساله- حلقه دوم

اندیشه ناب اسلامی(لیست سوم_آثار آیت الله خامنه‌ای)

23 کتاب

در پایان می‌رسیم به لیست آثار مقام معظم رهبری که میتوان گفت آسانترین و روانترین لیست از مجموعه ای که تا به اکنون فراهم شد می‌باشد. جالب است بدانید آیت الله خامنه ای یکی از بهترین کتابخوانهای کشوری بوده و یکی از تندخوانهایی هستند که آثار بسیاری در موضوعات مختلف ادبی، تاریخی، سیاسی و... ایران و جهان را مورد مطالعه قرار داده‌اند. همچنین جزء مجتهدین بسیار قوی در استنباط احکام دینی و دارای فهم عمیقی از گزاره‌های دینی می‌باشند و این سخن به دلیل ارادت شخصی نیست بلکه بزرگانی چون علامه جوادی، آیت الله فاضل، آیت الله مومن و دیگران نیز همین مطلب را می‌گویند. ایشان مخصوصا در ادبیات عرب و علم رجال تبحر خاصی دارند. لازم به ذکر است که ایشان با وجود تمامی این وجنات، خود را شاگرد استاد مطهری می‌دانند و به خوانندگان آثار خود توصیه می‌کنند که به آثارشان اکتفا نکرده و حتما آثار شهید مطهری را هم مطالعه نمایند.

پست‌ها

فعالیت‌ها