لی یف نیکالایویچ تولستوی

لی یف نیکالایویچ تولستوی

پدیدآور

51 دنبال کننده

      لِو نیکلایِویچ تولستوی (زاده ۹ سپتامبر ۱۸۲۸ و درگذشته ۲۰ نوامبر ۱۹۱۰) که در ترجمه‌های فارسی با نام لئو تولستوی، لیو تالستوی، لی یف تولستوی، لئون تالستوی هم نوشته می‌شود، فعال سیاسی-اجتماعی و نویسنده روس بود. تولستوی را از بزرگترین رمان‌نویسان جهان می‌دانند. او بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات و جایزه صلح نوبل شد ولی هرگز به آنها دست نیافت. رمان های جنگ و صلح و آنا کارنینا که همواره در بین بهترین رمان‌های جهان هستند، اثر تولستوی اند. تولستوی در زمان زندگی خود در جهان سرشناس ولی ساده‌زیست بود.
هرچه محبوبیت تولستوی در خارج از روسیه وسعت می‌یافت، به همان نسبت نیز در داخل روسیه مورد طعن و لعن و انزجار دستگاه‌های دولتی و مراجع ارتودوکس قرار می‌گرفت. نوشته‌هایش پیش از انتشار توقیف می‌شد و پلیس تزاری کوچک‌ترین حرکت وی را زیر نظر گرفته بود. انتشار رمان رستاخیز نیز بهانه‌ای بود در دست مرجع عالی کلیسای ارتدکس، تا در تاریخ ۱۹۰۱ میلادی تولستوی را به‌عنوان مرتد معرفی نماید.
به همین دلیل و بر اساس وصیت تولستوی، قبر وی هیچ صلیبی ندارد؛ نه تنها صلیب، بلکه روی قبرش هیچ چیز، حتی یک سنگ یا مجسمه هم نیست. قبر او مانند خاک جنگل است و روی آن سبزه های جنگلی روییده است.
     

همۀ کتاب‌ها