امین پازوکی

@Amin68pazoki

146 دنبال شده

55 دنبال کننده

           
          
Amin68pazoki

یادداشت‌ها

نمایش همه
        «یونس» دانشجوی دکترای رشته پژوهش‌گری اجتماعی، بر روی پایان‌نامه‌ای با موضوع خودکشی «حسن پارسا» استاد دانشگاه و دارای دکترای تخصصی از دانشگاه پرینستون آمریکا در رشته فیزیک کوانتوم کار می‌کند.
یونس در خلال داستان و اتفاقاتی که می‌افتد، به وجود خدا شک می‌کند؛ و این باعث می‌شود که «سایه»، نامزد او، بین عشق یونس و عشق خدا یکی را انتخاب کند.
این خلاصه‌‌ای از داستان است. البته ریزه‌کاری‌ها و اتفاقات کوچک و بزرگی هم در این داستان اتفاق می‌افتد.
راوی داستان، به صورت اول شخص است و یونس، برهه‌ای از زندگی خود را روایت می‌کند.
نویسنده سعی کرده است که تمامی حالات یونس و اطرافیان را به خوبی نشان دهد و تصویرسازی خوبی رقم زده است:
«باد سردی از سمت شمال توی خیابان می‌پیچد و من از سرما دست‌هام را توی جیب‌های پالتوم فرو می‌کنم. مهرداد کمی دورتر، کنار آتشی که سیگار‌فروش روشن کرده، خودش را گرم می‌کند. چند بچه که از دبستان تازه تعطیل شده‌اند با سنگ دنبال گربه‌ای می‌دوند. من به آسفالت سیاه خیابان طوری خیره شده‌ام که انگار علت خودکشی پارسا را روی آسفالت نوشته‌اند! گربه به سرعت از جلو من می‌گذرد و از ترس بچه‌هایی که دنبال‌اش کرده‌اند خودش را توی سطل زباله‌ی کنار خیابان مخفی می‌کند.»
نویسنده سعی کرده که با توجه به دلایل احساسی، مانند دلایلی که سایه در اواخر کتاب می‌گوید و مانند رگبار آن‌ها را به سمت یونس پرتاب می‌کند، مخاطب را به وجود خدا تذکر دهد. مخاطبی که به وجود خدا اعتقاد دارد، فقط گاهی شبهه‌هایی به سراغ او روی می‌آورند. نه مخاطبی که از اساس به وجود خدا اعتقاد ندارد.
در مورد خودکشی پارسا من فکر می‌کنم که او می‌خواسته احساسات و عواطف انسانی را با ابزارهایی ترسیم کند و آن‌‌ها را به صورت رقم و اعداد و یا نمودار در آورد؛ ولی موفق نشده و دست به خودکشی زده است (برداشتم با توجه به متن کتاب). به نظر من دلیل مسخره‌ای برای خودکشی می‌تواند باشد.
در کل داستان زیبا و جالب بود (به عقیده من) و خواندن آن می‌تواند تجربه جدیدی باشد.


امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
    
        ترکیب‌بند عاشورایی «با کاروان نیزه» یکی از بهترین ترکیب‌بندهایی است که با مضمون عاشورایی و واقعه کربلا سروده شده است.
من با این کتاب از طریق شبکه یک سیما آشنا شدم. برنامه‌ای به اسم «سوره؛ گزارش اشک» که هر شب حوالی ساعت 20 پخش می‌شود. در این برنامه آقایان «علی معلم» و «موسوی گرمارودی» و همچنین خود شاعر یعنی «علیرضا قزوه» در مورد کتاب توضیحاتی دادند.
در مقدمه کتاب، توضیحاتی در رابطه با شعر از علی معلم می‌خوانیم. سپس خود شعر را که در چهارده بند سروده شده است، مشاهده می‌کنیم. و در آخر توضیحی از عبدالجبار کاکایی آمده است.
«ترکیب‌بند علیرضا قزوه به لطف بهره‌گیری از زبان سنجیده، تعابیر هوشمندانه و فضای نوین تفکر اسلامی و شیعی، یکی از درخشان‌ترین منظومه‌های عاشورایی عصر ماست.» (ص47)
بند سیزدهم:
تو پیش روی و پشت سرت آفتاب و ماه
آن یوسفی که تشنه برون آمدی ز چاه

جسم تو در عراق و سرت رهسپار شام
برگشته‌ای و می‌نگری سوی قتلگاه

امشب شبی است از همه شب‌ها سیاه‌تر
تنها‌تر از همیشه‌ام ای شاه بی‌سپاه

با طعن نیزه‌ها به اسیری نمی‌رویم
تنها اسیر چشم شماییم یک نگاه

امشب به نوحه خوانی‌ات از هوش رفته‌ام
از تار وای وایم و از پود آه آه

بگذار شام، جامه‌ی شادی به تن کند
شب با غم تو کرده به تن جامه‌ی سیاه

بگذار آبی از عطشت نوشد آفتاب
پیراهن غریب تو را پوشد آفتاب


امین پازوکی 1392/10/9
    
        کتاب «لذت دیدار ماه» در جهت رد کتاب «زیارت قبور، بین حقیقت و خرافات» نوشته شده است.
در ابتدای کتاب ماجرای اینکه چه اتفاقی افتاد که نویسنده به فکر نوشتن این کتاب شد، آمده است. جوانی، کتابی در دست دارد که می‌گوید زیارت قبور کاری خرافه‌پرستی است و کسانی که گفته‌اند ائمه را زیارت کنید، همه افرادی بی‌دین و فاسق بوده‌اند. این جریان، شروعی بود برای تحقیق نویسنده و نوشتن کتاب.
این کتاب با آوردن حدیثی از کتاب «عیون اخبار الرضا علیه السلام» از «شیخ صدوق» و با علم «رجال شناسی» گفته‌های کتاب «زیارت قبور، بین حقیقت و خرافات» را رد می‌کند.
اما علم رجال چیست؟
«در علم رجال از احوال راویان حدیث از جهت این‌که آیا این‌ها متصف هستند به شرایط قبول شدن خبرشان یا خیر؟ و مراد از احوال یعنی ضابط بودن، امامی بودن، عادل بودن و ... یعنی اگر دارای این صفات باشند خبرشان صحیح است و به آن اخذ می‌شود و عمل می‌گردد، به عبارت روشن‌تر، علم رجال علمی است بس گسترده و دامنه‌دار و در آن احوال راویان حدیث جرح و تعدیل و نقد و بررسی می‌شود روشن می‌گردد که چه کسی در نقل حدیث موثق و مورد اعتماد است و چه کسی موثق نیست.» (برگرفته از سایت «پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه» به نشانی http://www.hadith.net)
کتاب همانند دیگر کتاب‌های «مهدی خدّامیان آرانی»‌ حالت داستان دارد و نویسنده و خواننده همراه با هم به سفر می‌روند و نویسنده وقایع را بیان می‌کند.
در پایان کتاب قسمتی از مطالعات علمی و تخصصی نویسنده به زبان عربی بیان شده است تا افراد علاقه‌مند بتوانند اطلاعات بیشتری در رابطه با حدیث فضیلت زیارت کسب کنند.

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۹
    
        کتاب «در قصر تنهایی»، روایت داستان‌وار ماجرای صلح امام حسن مجتبی علیه السلام است. این داستان از 21 ماه رمضان سال چهلم هجری شروع می‌شود. یعنی زمانی که مولای متقیان حضرت علی علیه السلام به شهادت می‌رسند.
در ادامه داستان، ماجرای برخوردهای امام حسن علیه السلام و معاویه را می‌بینیم و اینکه چگونه معاویه توانست با لشکر سرخ (سکه) در بین سپاهیان امام رخنه ایجاد کند. تا جایی که امام در بین افراد و یاران خود امنیت جانی نداشته و زیر لباس خود زره به تن می‌کردند.
و در آخر امام حسن علیه السلام تصمیم می‌گیرند که با قبول شروطی از طرف معاویه، صلح را بپذیرند.
در مورد نحوه گفتار کتاب باید گفت که مانند دیگر آثار «مهدی خدّامیان آرانی» است؛ یعنی به زبان ساده و صمیمی با خواننده صحبت می‌کند. دست خواننده را می‌گیرد و به همراه او در طول تاریخ سفر می‌کنند و قضایا را برای خواننده بازگو می‌کند.
می‌توانم بگویم دلیل اینکه من علاقه‌مند به خواندن آثار این نویسنده شدم سبک صمیمی نوشتار و دوستانه آن است. در طول خواندن کتاب، هیچگاه فکر نمی‌کنم شخصی دارد با من صحبت می‌کند که از لحاظ سنی سال‌ها از من بزرگتر است و دارای دکترای فقه و اصول می‌باشد. بلکه فکر می‌کنم یکی از دوستان صمیمی‌ام با من حرف می‌زند.
اگر می‌خواهید از ماجرای صلح امام حسن علیه السلام و دلایل روی آوردن ایشان به صلح سر در بیاورید، این کتاب گزینه بسیار خوبی است.

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۸
    
        این کتاب که من آن را از «ایستگاه مطالعه» گرفته‌ام، در مورد مسائل بر دار رفتن «حاج شیخ فضل اللّه نوری» سخن می‌گوید. این کتاب را نوه پسری شیخ، تندر کیا، نوشته است.
شیخ فضل اللّه نوری که تحریم تنباکو از اقدامات اوست، جزو پایه‌گذاران نهضت مشروطه است. البته مشروطه مشروعه نه مشروطه کپی شده از فرهنگ غرب. ولی در آخر او را به خاطر مخالفت با مشروطه اعدام کردند.
این کتاب در واقع می‌خواهد بگوید که دلیلی اصلی بر دار رفتن شیخ شهید، چه بوده و بسیاری از تهمت‌هایی که به او می‌زنند را رد می‌کند.
به نظر من طراحی جلد آن خوب نبود. چرا که عکس شیخ را وقتی که بر بالای دار است چاپ کرده‌اند. من فکر می‌کنم که چاپ عکس فردی که دار زده شده بر روی جلد کتاب، صورت خوشی نداشته باشد. مخصوصاً که این کتاب در ایستگاه مطالعه و در دید همه مردم از کوچک تا بزرگ می‌باشد.
البته کتابی که خواندم جلد آن با کتابی که اینجا آورده‌ام فرق می‌کند. اگر در اینترنت جستجو کنید آن را می‌بینید.

امین پازوکی 1392/10/8
    
        کتاب «ناصر ارمنی» مجموعه 11 داستان کوتاه از «رضا امیرخانی» است.
هر کدام از این داستان‌ها نیازمند تفکری عمیق است تا بتوان به مفهوم و نکته آن پی‌برد.
به عنوان مثال من در داستان «ناصر ارمنی»‌ به این نتیجه رسیدم که هر کاری می‌خواهیم انجام دهیم باید برای رضای خدا باشد؛ نه اهداف دیگر. در آخر داستان می‌بینیم ناصر ارمنی که هم به حج رفته بود و هم مسجد در محله ارمنی‌ها ساخته بود، هیچ کدام از اعمالش پذیرفته نشد. چر‌اکه نیت درستی نداشت و رضای خدا در آن نبود.
یا در داستان «رتبه قبولی» به این نکته اشاره می‌کند که رتبه قبولی 313 است. اگر انسان بتواند به این رتبه برسد که خوشا به حالش ولی اگر نتواند به آن برسد، همان بهتر که بمیرد. در واقع منظور، تعداد یاران امام زمان ارواحنا له الفداه می‌باشد.
ولی متاسفانه در مورد دو داستان «سال نو» و «انگشتر» نتوانستم به نتیجه‌ای برسم. البته یه حدس‌هایی در رابطه با داستان انگشتر زده‌ام ولی فکر نمی‌کنم حدس درستی باشد.
در کل داستان‌هایش راحت و قابل هضم نیست. بلکه باید در مورد آن‌ها تفکر شود و تجزیه و تحلیل کرد تا به پیام آن‌ها رسید؛ و این برای بعضی از افراد خوشایند نیست.
نتیجه اینکه این کتاب به دلم نشست و اگر روزی این کتاب دوباره به دستم برسد اصلاً آن را باز نمی‌کنم.

امین پازوکی1392/10/7
    
        این کتاب، کتابی است در نقد یک حکومت دموکراسی که فرد منتخب رفتار و اعمالی خلاف قوانین و رضایت مردم انجام می‌دهد. (بر خلاف کتاب رزیتا خاتون که به مسائل فرهنگی – اجتماعی می‌پرداخت، این کتاب به مسائل سیاسی می‌پردازد)
کتاب حالت داستان دارد. پادشاهی در زمان‌های بسیار قدیم به اسم «ممول» تصمیم می‌گیرد که برای زمان بعد از مرگش حکومتی ایجاد کند که مردم خود پادشاهشان را انتخاب کنند. فرزندان آن پادشاه که بیست و پنج تن می‌باشند، به نوبت هر کدام به مدت دو سال به انتخاب مردم پادشاه می‌شوند. بیست و چهار پادشاه اول فقط به فکر جمع کردن مال و منال هستند تا خود و فرزندانشان در رفاه باشند. به عبارتی در این دو سال فقط به فکر بستن بار خود هستند. پادشاه بیست و پنجم و آخرین شاهزاده که او هم مانند برادرانش «دمو» (Demo) نام داشته، به خاطر نارسایی‌های ذهنی و جسمی به او «دموقراضه» می‌گفتند. دموقراضه در آخر به دلیل خودکامگی‌ها و داشتن افکارهای نامناسب، ممکلت و کشور را به باد می‌دهد.
در این کتاب به برخی مسائل سیاسی پرداخته شده است. مسائلی که از یک فرد دموکرات (منتخب مردم) به منظور مستحکم ساختن پایه‌های حکومت خود (به مدت طولانی و بیش از دو سال) و کسب مال و ثروت صورت می‌گیرد.
این مسائل عبارتند از:
-	خراب کردن گذشتگان یا به نوعی بد جلوه دادن آن‌ها و خوب جلوه دادن خود.
-	گوشه‌گیر کردن دانشمندان و عالمان، و بها دادن به جاهلان و کوردلان.
-	خدایی جلوه دادن افکار و اعمال خود و بالا بردن خود تا درجه خدایی و الهی و یا نزدیکی به این درجه.
-	توجیه کردن دزدی‌ها و کلاه برداری‌ها با این گفته که این پول‌ها صرف خدمت به مردم می‌شوند.
-	ویرانی مقدمه آبادانی است؛ توجیهی که در قبال ویرانی‌ها و خرابی‌ها می‌آرود تا بتواند باز هم ویران کند.
-	بینوایان برای گرم شدن به زغال بیشتری محتاجند؛ (با توجه به این شعار و سخنانی که در ادامه این شعار آمد، من به یاد مبحث «یارانه»ها و نحوه ارائه آن افتادم).
-	- کنایه زدن به مسئله احتکار و بالابردن قیمت اقلام و اجناس.
-	سرگرم کردن مخالفین با موارد کوچک تا نتوانند به مسائل مهم‌تر و حساس‌تر بپردازند.
-	منع چیزی و دوباره آزاد کردن آن به نحوی دیگر، در زمان نزدیک به انتخابات برای گرفتن رأی.
-	بازیچه قرار دادن دشمن برای منافع خود؛ دشمنی که وجود خارجی ندارد و خود باید آن را بسازد. چرا که دشمن حقیقی خطرناک است.
و بسیاری موارد دیگر که به عنوان اصول رفتاری و سیاسی دموقراضه بیان می‌شود.
یک سری نکاتی هم من از مطالب برداشت کردم و به ذهنم رسید که برایتان می‌آورم:
-	«همیشه قبل از شروع عملیات، به نقطه‌ای در دور دست اشاره کنید و فریاد بزنید: دزد! دزد! و وقتی توجه همگان به آن سمت جلب شد، شما با آرامش به کارتان برسید.» (ص84)
این مطلب که در باب دزدی آمده است، بیان می‌کند که خیلی از دزدی‌ها و کلاه‌برداری‌ها این گونه صورت می‌گیرد. به عنوان مثال رئیس بخشی با جلب نظر مردم به سمت رئیس بخشی دیگر و یا رئیس برکنار شده، اذهان عمومی را به آن سمت سوق می‌دهد و خود، با خیال راحت و بدون دیده شدن و مورد اتهام قرار گرفتن، به دزدی خود می‌پردازد.
-	شعارهایی که پادشاه منتخب مردم درست می‌کرد و به وسیله روشنگران آن‌ها را ترویج می‌داد، مرا به یاد شعارها و قوانینی انداخت که «ناپلئون» در کتاب «قلعه حیوانات» تغییر می‌داد تا بتواند بهتر حکومت کند.
-	در اواخر کتاب، نویسنده به نحوه تاریخ خواندن و آموختن آن طعنه می‌زند. در واقع او می‌خواهد بگوید که خواندن تاریخ صرفاً حفظ فهرست رجال و اعلام و اماکن نیست؛ بلکه کسب تجربه از زندگی پیشینیان و آموختن درس عبرت است.

امین پازوکی 1392/10/6
    
        داستان کتاب در مورد خلبانی روسی است در جنگ دوم جهانی که به علّت سقوط هواپیمایش مجبور می‌شود هجده روز در برف و سرما راهپیمایی و حرکت کند. ابتدا می‌توانست راه برود ولی به خاطر سرما و دیگر مشکلات پاهایش از کار می‌افتند و او سینه‌خیز به حرکت ادامه می‌دهد. تا اینکه به روستایی از مردم خودی می‌رسد و نجات پیدا می‌کند.
اما به خاطر قانقاریا، هر دو پایش را در بیمارستان قطع می‌کنند. به طور معمول کسی که پا نداشته باشد نمی‌تواند خلبانی کند. ولی «آلکسی مره سیف» با پشتکار و اراده‌ای که داشت، با پاهای مصنوعی‌اش شروع به حرکت و ورزش می‌کند.
سرانجام، مجدداً هدایت هواپیما را به دست می‌گیرد و از آسمان با دشمن جنگ می‌کند.
مهم‌ترین نکته و درسی که در این کتاب وجود دارد، نا‌امید نشدن و تلاش و کوشش برای رسیدن به هدف است. وقتی انسان هدفی دارد و می‌خواهد به آن برسد، نباید نا‌امید شود؛ بلکه باید با پشتکار و تلاش موانع موجود را پشت سرگذارد.
داستان مره سیف، می‌تواند به جوانان و نوجوانان کمک کند تا آن‌ها هم به هدفی که در نظر دارند برسند.
از ویژگی‌های بارز کتاب توصیف زیبای مناظر و درگیری‌ها است. این فضاسازی‌ها به نحوی زیبا و خوب هستند که خواننده خود را می‌تواند در آن فضا‌ها حس کند. حتی در برخی موارد خود را به جای آلکسی ببیند (حداقل برای من اینطور بود).
ایرادی که من از کتاب می‌گیرم نداشتن پاورقی انگلیسی اسامی است. مثلاً در کتاب قلعه حیوانات، وقتی برای اولین ‌بار به اسمی بر می‌خوریم، در جلوی آن اسم نحوه نگارش انگلیسی آن را می‌بینیم؛ ولی در این کتاب هیچ اسمی نوشتار انگلیسی آن نیامده است. البته شاید برای خیلی‌ها این موضوع مهم نباشد و آن را ایراد به حساب نیاورند، ولی من عقیده دارم که وجود این پاورقی‌ها می‌توانند خواننده را برای درک بهتر کلمه یاری کنند.
در کل کتاب بسیار خوب و زیبایی است و خواندن آن را به همه پیشنهاد می‌کنم.

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۶
    
        رفتار شما با پدر و مادر خود چگونه است؟
به آن‌ها عشق می‌ورزید و دوستشان دارید؟ یا با آن‌ها بدرفتاری می‌کنید و سرشان داد می‌زنید؟
تا به حال شده فکر کنید که جایگاه پدر و مادر کجا قرار دارد؟
کتاب «بهشت فراموش شده» نوشته «مهدی خدامیان آرانی» در این رابطه نوشته شده است. آقای خدامیان‌ آرانی با بررسی آیات و روایات و ذکر آن‌ها به بررسی جایگاه پدر و مادر پرداخته.
شاید با این جمله من این مطلب به ذهنتان خطور کند که خب نویسنده نوشته جایگاه پدر و مادر و زیر آن نوشته:
1.	قرآن می‌فرماید... .
2.	پیامبر می‌فرماید... . 
3.	امام صادق می‌فرماید... .
و ... .
نه. این کتاب آیات و روایات را در قالب داستان برای خواننده تعریف می‌کند و سخنانش مانند دوستی واقعی گرم و صمیمی است.
بعضی از سخنان و روایات این کتاب واقعاً‌ برایم جالب بود. هیچ وقت فکر نمی‌کردم که جایگاه پدر و مادر به این اندازه بالا باشد.
امام صادق علیهالسلام: «اگر پدر و مادری در حق فرزند خود ظلم بنماید و آن فرزند به پدر و مادر خود با خشم و غضب نگاه کند، خداوند نمازهای آن فرزند را قبول نمی‌کند.» (الکافی ج2 ص349؛ وسائل الشیعه ج21 ص501؛ بحارالانوار ج71 ص61)
واقعاً ما کجا ایستاده‌ایم؟ چطور می‌توانیم خود را آدم خوبی بنامیم وقتی پدر و مادر ما از ما راضی نیستند؟ چگونه می‌توانیم خود را آدم متدین و دین‌دار بدانیم؟ چگونه می‌توانیم هر صبح جمعه ندبه کنیم و برای امام زمان ارواحنا له الفداه اشک بریزیم، در حالی که پدر و مادر خود را آزار می‌دهیم و آن‌ها را ناراحت می کنیم؟
اگر در این روایت دقت کنیم می‌فهمیم که حتی نگاه خشم آلود به پدر و مادر باعث قبول نشدن نماز می‌شود؛ چه رسد به داد و بیداد بر سر آن‌ها و خدای نکرده کتک زدن آن‌ها.
نمازی که در روایات داریم اولین چیزی است که از انسان سوال می‌شود و اگر قبول نباشد هیچ کار خوب دیگری مورد قبول نیست.
در واقع یک نگاه با خشم و غضب به پدر و مادر، حتی اگر آن‌ها ظلم کرده باشند، برابر است با از بین رفتن تمام خوبی‌ها و نیکی‌های انسان.
به نظر من این کتاب، کتابی است که باید در همه خانه‌ها باشد و جوانان و نوجوانان مخصوصاً که خام و ناپخته هستند و از روی جوانی رفتارهای بدی را مرتکب می‌شوند آن را بخوانند.
از ویژگی‌های خوب کتاب‌های «مهدی خدامیان آرانی» مستند بودن و بهره بردن از منابع مختلف و بسیار است. در این کتاب، با داشتن 75 صفحه متن اصلی و 96 صفحه با پی‌نوشت و موارد دیگر، از 85 منبع استفاده شده است.

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۴
    
        در گذشته شنیده بودم که حیوانی به دست انسان رام شده است. مانند اسب و سگ و حتی حیواناتی مانند ببر و شیر و ... که در سیرک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما تا به حال نشنیده بودم که حیوانی که از کودکی با انسان‌ها بوده، بتواند به اصل خویش و آن درنده‌خویی بازگردد و بتواند در حیات‌وحش و طبیعت زندگی کند. ولی «باک» اینگونه است.
او که در خانه قاضی میلر رشد و پرورش یافته بود، به دلیل مسافرت‌های طولانی و برخورد با حوادث و اتفاقات مختلف و ارتباط داشتن با انسان‌ها و سگ‌های متفاوت، اندک اندک تغییر می‌کند و به خوی اصلی خود بر‌می‌گردد. چرا که او یک سگ از نژاد گرگ‌هاست.
در این داستان، ما باک را بسیار باهوش و با استعداد می‌بینیم. در هر سفر و از هر اتفاقی که می‌افتد یک درس یاد می‌گیرد. با کار و تلاش و کوشش اندام خود را پرورش می‌دهد و نیرومند می‌کند. با محبت و وفادار است. دچار حس غرور می‌شود. با زیرکی و حیله دست به دزدی می‌زند و ردی از خود بر‌جای نمی‌گذارد.
این‌ها حالات و رفتارهای یک سگ است. حالاتی که گاهی به شکل اعلا در او ظهور می‌کند. در جایی در رابطه با حس وفاداری و محبت او می‌خوانیم که وقتی تورنتون (فردی که باک را از زیر کتک صاحب قبلی او نجات داده بود) در بالای صخره‌ای که یکصد متر ارتفاع داشت به باک گفت بپر، او بدون درنگ و با شجاعت می‌پرد که تورنتون و دوستش با زحمت او را نجات می‌دهند.
در داستان ما شاهد توصیف‌های خوبی از حالات و رفتار و حرکات انسان‌ها و سگ‌ها هستیم: «تازه غروب شده بود که پراو سگ دیگری از نژاد اسکیمویی با اندامی لاغر، دراز و استخوانی و با صورتی پر از زخم‌های ناشی از مبارزات مداوم، آورد. سگ، سلکس نام داشت. یک چشم بیشتر نداشت، ولی همان چشم چنان می‌درخشید که همگان را به اطاعت مجبور می‌کرد.
سلکس هم مثل دایو، نه انتظاری داشت و نه انتظاری را برآورده می‌کرد. هنگامی که به آرامی میان سگ‌ها قدم زد، حتی اسپیتز هم جرأت نکرد ایجاد مزاحمت کند. تنها موضوعی که حیوان را ناراحت می‌کرد، نزدیک شدن سایر سگ‌ها از سمتی بود که چشم نداشت.» (ص27)
توصیفاتی این چنینی در داستان باعث می‌شود تا خواننده فضای داستان را در ذهن خود مجسم کند و خود را در آن فضا و شرایط و در کنار آدم‌ها و سگ‌ها جای دهد.
روایت داستان، که نویسنده آن را بیان می‌کند (راوی سوم شخص)، بسیار زیبا و جذاب است و خواننده کمتر احساس خستگی می‌کند. مبارزات و اتفاقات خاصی که در جای جای داستان استفاده شده است، آن را از یکنواختی، در می‌آورد و یک شور و هیجان خاصی در خواننده القا می‌کند.
در کل من از خواندن این کتاب لذت بردم و آن را جزء بهترین کتاب‌های داستانی قرار می‌دهم که تا به امروز خوانده‌ام.

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۲
    
        کتاب «من هشتمین آن هفت نفرم» نوشته «عرفان نظرآهاری» شامل 13 قطعه ادبی و داستان است. داستان‌هایی که هر کدام از شخصیت و رویدادی برای رسیدن به خدا بهره گرفته‌اند. شخصیت‌هایی مانند آدم و ابراهیم و دقیانوس، آرش و اسکندر و زلیخا.
قصه‌ای، می‌گوید که هر سختی و بلایی که به ما می‌رسد باید خدا را در آن جستجو کرد.
قصه‌ای، از شکستن و خورد کردن خود، قصه‌ای، از جنگیدن با دقیانوس نفس و قصه‌ای، از توبه و استغفار به درگاه الوهیت سخن می‌گوید.
قصه‌ای، می‌خواهد بگوید که اگر می‌خواهی خدا را به دست آوری باید حرکت کنی و در جنگی سخت شرکت کنی، نه آن که گوشه‌ای ایستاده و منتظر آمدن خداوند باشی:
رابعه، رابعه، رابعه! اما زندگی جنگ است، به میان می‌آیی و مجبور می‌شوی با وسوسه بجنگی، با هزار شیطان که در تن زندگی جاریست. آن گوشه که تو بودی، آن خلوت که تو داشتی، امن بود و تو بی‌آنکه بجنگی و زخم برداری و کشته شوی، پیروز بودی.
رابعه گفت: اما خدا غنیمت است. غنیمتی که با جنگیدن باید به دستش بیاوری. آن که نمی‌جنگد و در کناری می‌ماند، سهمی از خدا نمی‌برد. و هر کس بیشتر مبارزه کند، خدای بیشتری نصیبش می‌شود!

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۱
    
        اولین بار که با نام «سید محمدجواد شرافت» آشنا شدم، در کلام «سید حمیدرضا برقعی» بود که نام ایشان را در کتاب خود آورده بودند. پیش خودم گفتم که حتماً باید آدم کار درستی باشد که شاعر خوبی مانند آقای برقعی در کتابش اسم ایشان را آورده است. وقتی در کتابفروشی چشمم به اسم «سید محمدجواد شرافت» بر روی کتاب «خاک باران خورده» افتاد، بی‌درنگ آن را خریدم.
«خاک باران خورده» نوشته شاعر جوان و جویای نام سید محمدجواد شرافت است. او که متولد 1360 است، در شوشتر به دنیا آمده. اولین کارش را با سرودن نوحه‌ای برای حضرت امام جواد علیه السلام در سال 1378 آغاز کرده است.
سید محمدجواد شرافت با کمک دوست خود «سید محمد بابامیری» با جلسات شعر آشنا شد؛ و کم‌کم با دوستان مداحی مثل «رحیم ابراهیمی»، «سید مهدی میرداماد» و «حاج مهدی سلحشور»‌ کار کرده است. (برگرفته از سایت نگاه مدیا www.negahmedia.ir با اندکی تغییر)
وبلاگ «عشق زلال» به نشانی eshghezolal.persianblog.ir وبلاگ شخصی ایشان است که در آن می‌توانید اشعار این شاعر جوان و خوب کشورمان را مطالعه کنید.
«خاک باران خورده» مجموعه‌ای از اشعار آیینی و ولایی سید محمدجواد شرافت است که 27 قطعه شعر در آن جمع آوری شده است. لازم به ذکر است چاپ دوم این کتاب که توسط «فصل پنجم» چاپ شده است، چهار قطعه شعر نسبت به چاپ اول آن اضافه‌تر دارد.
«خاک باران خورده» - که شاید خیلی از دوستان جواد شرافت مدت‌ها منتظرش بودند – مثل خود او، مغلمه‌ای دوست داشتی و خوش لهجه از نجابت و ادب و آرزوست. از حق نمی‌شود گذشت که شرافت به نسبت خیلی از هم دوره‌ای‌هایش شعر ولایی را بهتر دانسته و توانسته است و توجه مودبانه، بدیع، ویژه و تصویرسازی‌های دقیق، گویا و موثر از معارف و مقاتل را می‌توان نتیجه همین اشراف دانست که البته با تبحر فنی و شاعرانه در آمیخته است. (برگرفته از نوشته آقای «حامد اهور» در سایت «آیات غمزه» ayateghamzeh.ir)

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۱
    
        کتاب «روی تخته سیاه جهان با گچ نور بنویس» مجموعه شعرهای عرفانی خانم عرفان نظرآهاری می‌باشد. این اشعار که تعداد آن‌ها 18 عدد است، بین سال‌های 82 تا 85 سروده شده‌اند و به صورتی زیبا خداشناسی را بیان می‌کنند.
در قسمت داخلی جلد کتاب، شعری مشاهده می‌شود که بسیار زیباست.
این شعر با صدای خود خانم نظرآهاری بر روی سایت www.nooronar.com قابل شنیدن است.

سال‌ها پیش از این
زیر یک سنگ گوشه‌ای از زمین
من فقط یک کمی خاک بودم همین
یک کمی خاک که دعایش
پر زدن آنسوی پرده‌ی آسمان بود
آرزویش همیشه
دیدن آخرین قله‌ی کهکشان بود
*
خاک هر شب دعا کرد
از ته دل خدا را صدا کرد
یک شب آخر دعایش اثر کرد
یک فرشته تمام زمین را خبر کرد
و خدا تکه‌ای خاک را برداشت
آسمان را در آن کاشت
خاک را
توی دستان خود ورز داد
روح خود را به او قرض داد
خاک
توی دست خدا نور شد
پر گرفت از زمین دور شد
راستی
من همان خاک خوشبخت
من همان نور هستم
پس چرا گاهی اوقات
اینهمه از خدا دور هستم!

امین پازوکی ۱۳۹۲/۹/۲۷
    
        در بین فرقه‌های مختلف اسلام به خصوص اهل شیعه و اهل سنت، بحث در وقایع پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله زیاد است.
وقایعی که شیعیان معتقدند در اثر آن، حق مسلم حضرت علی علیه السلام غصب شد و همچنین باعث شد که حضرت صدیقه طاهره سلام اللّه علیها به شهادت برسند.
این کتاب، به بررسی اسناد و مدارکی می‌پردازد که در گذشته درباره این وقایع سخن گفته‌اند ولی امروزه هیچ ردی از آن سخنان به چشم نمی‌خورد. و این نشان از تحریف حقایق است.
به عنوان مثال، ابن ابی الحدید معتزلی (متوفای 656) در کتاب «شرح نهج البلاغه» روایتی از کتاب «مروج الذهب» نوشته مسعودی (متوفای 346) می‌آورد، که به این امر (هجوم به خانه حضرت زهرا سلام اللّه علیها) اشاره می‌کند و نام خلیفه دوم به عنوان عامل اصلی ماجرای هجوم به بیت فاطمه سلام اللّه علیها و تهدید به آتش زدن آمده است؛ اما در برخی چاپ‌های امروزی کتاب «مروج الذهب» این نام حذف گردیده و ماجرا با صیغه فعل مجهول آمده است.
این کتاب شامل سه فصل یا گفتار است:
1.	حذف و سانسور حقایق
2.	تحریف و جابجایی حقایق
3.	توجیه با هدف کتمان

امین پازوکی ۱۳۹۲/۹/۲۴
    

باشگاه‌ها

این کاربر هنوز باشگاهی ندارد.

فعالیت‌ها

      «یونس» دانشجوی دکترای رشته پژوهش‌گری اجتماعی، بر روی پایان‌نامه‌ای با موضوع خودکشی «حسن پارسا» استاد دانشگاه و دارای دکترای تخصصی از دانشگاه پرینستون آمریکا در رشته فیزیک کوانتوم کار می‌کند.
یونس در خلال داستان و اتفاقاتی که می‌افتد، به وجود خدا شک می‌کند؛ و این باعث می‌شود که «سایه»، نامزد او، بین عشق یونس و عشق خدا یکی را انتخاب کند.
این خلاصه‌‌ای از داستان است. البته ریزه‌کاری‌ها و اتفاقات کوچک و بزرگی هم در این داستان اتفاق می‌افتد.
راوی داستان، به صورت اول شخص است و یونس، برهه‌ای از زندگی خود را روایت می‌کند.
نویسنده سعی کرده است که تمامی حالات یونس و اطرافیان را به خوبی نشان دهد و تصویرسازی خوبی رقم زده است:
«باد سردی از سمت شمال توی خیابان می‌پیچد و من از سرما دست‌هام را توی جیب‌های پالتوم فرو می‌کنم. مهرداد کمی دورتر، کنار آتشی که سیگار‌فروش روشن کرده، خودش را گرم می‌کند. چند بچه که از دبستان تازه تعطیل شده‌اند با سنگ دنبال گربه‌ای می‌دوند. من به آسفالت سیاه خیابان طوری خیره شده‌ام که انگار علت خودکشی پارسا را روی آسفالت نوشته‌اند! گربه به سرعت از جلو من می‌گذرد و از ترس بچه‌هایی که دنبال‌اش کرده‌اند خودش را توی سطل زباله‌ی کنار خیابان مخفی می‌کند.»
نویسنده سعی کرده که با توجه به دلایل احساسی، مانند دلایلی که سایه در اواخر کتاب می‌گوید و مانند رگبار آن‌ها را به سمت یونس پرتاب می‌کند، مخاطب را به وجود خدا تذکر دهد. مخاطبی که به وجود خدا اعتقاد دارد، فقط گاهی شبهه‌هایی به سراغ او روی می‌آورند. نه مخاطبی که از اساس به وجود خدا اعتقاد ندارد.
در مورد خودکشی پارسا من فکر می‌کنم که او می‌خواسته احساسات و عواطف انسانی را با ابزارهایی ترسیم کند و آن‌‌ها را به صورت رقم و اعداد و یا نمودار در آورد؛ ولی موفق نشده و دست به خودکشی زده است (برداشتم با توجه به متن کتاب). به نظر من دلیل مسخره‌ای برای خودکشی می‌تواند باشد.
در کل داستان زیبا و جالب بود (به عقیده من) و خواندن آن می‌تواند تجربه جدیدی باشد.


امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
     
      ترکیب‌بند عاشورایی «با کاروان نیزه» یکی از بهترین ترکیب‌بندهایی است که با مضمون عاشورایی و واقعه کربلا سروده شده است.
من با این کتاب از طریق شبکه یک سیما آشنا شدم. برنامه‌ای به اسم «سوره؛ گزارش اشک» که هر شب حوالی ساعت 20 پخش می‌شود. در این برنامه آقایان «علی معلم» و «موسوی گرمارودی» و همچنین خود شاعر یعنی «علیرضا قزوه» در مورد کتاب توضیحاتی دادند.
در مقدمه کتاب، توضیحاتی در رابطه با شعر از علی معلم می‌خوانیم. سپس خود شعر را که در چهارده بند سروده شده است، مشاهده می‌کنیم. و در آخر توضیحی از عبدالجبار کاکایی آمده است.
«ترکیب‌بند علیرضا قزوه به لطف بهره‌گیری از زبان سنجیده، تعابیر هوشمندانه و فضای نوین تفکر اسلامی و شیعی، یکی از درخشان‌ترین منظومه‌های عاشورایی عصر ماست.» (ص47)
بند سیزدهم:
تو پیش روی و پشت سرت آفتاب و ماه
آن یوسفی که تشنه برون آمدی ز چاه

جسم تو در عراق و سرت رهسپار شام
برگشته‌ای و می‌نگری سوی قتلگاه

امشب شبی است از همه شب‌ها سیاه‌تر
تنها‌تر از همیشه‌ام ای شاه بی‌سپاه

با طعن نیزه‌ها به اسیری نمی‌رویم
تنها اسیر چشم شماییم یک نگاه

امشب به نوحه خوانی‌ات از هوش رفته‌ام
از تار وای وایم و از پود آه آه

بگذار شام، جامه‌ی شادی به تن کند
شب با غم تو کرده به تن جامه‌ی سیاه

بگذار آبی از عطشت نوشد آفتاب
پیراهن غریب تو را پوشد آفتاب


امین پازوکی 1392/10/9
     
      کتاب «لذت دیدار ماه» در جهت رد کتاب «زیارت قبور، بین حقیقت و خرافات» نوشته شده است.
در ابتدای کتاب ماجرای اینکه چه اتفاقی افتاد که نویسنده به فکر نوشتن این کتاب شد، آمده است. جوانی، کتابی در دست دارد که می‌گوید زیارت قبور کاری خرافه‌پرستی است و کسانی که گفته‌اند ائمه را زیارت کنید، همه افرادی بی‌دین و فاسق بوده‌اند. این جریان، شروعی بود برای تحقیق نویسنده و نوشتن کتاب.
این کتاب با آوردن حدیثی از کتاب «عیون اخبار الرضا علیه السلام» از «شیخ صدوق» و با علم «رجال شناسی» گفته‌های کتاب «زیارت قبور، بین حقیقت و خرافات» را رد می‌کند.
اما علم رجال چیست؟
«در علم رجال از احوال راویان حدیث از جهت این‌که آیا این‌ها متصف هستند به شرایط قبول شدن خبرشان یا خیر؟ و مراد از احوال یعنی ضابط بودن، امامی بودن، عادل بودن و ... یعنی اگر دارای این صفات باشند خبرشان صحیح است و به آن اخذ می‌شود و عمل می‌گردد، به عبارت روشن‌تر، علم رجال علمی است بس گسترده و دامنه‌دار و در آن احوال راویان حدیث جرح و تعدیل و نقد و بررسی می‌شود روشن می‌گردد که چه کسی در نقل حدیث موثق و مورد اعتماد است و چه کسی موثق نیست.» (برگرفته از سایت «پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه» به نشانی http://www.hadith.net)
کتاب همانند دیگر کتاب‌های «مهدی خدّامیان آرانی»‌ حالت داستان دارد و نویسنده و خواننده همراه با هم به سفر می‌روند و نویسنده وقایع را بیان می‌کند.
در پایان کتاب قسمتی از مطالعات علمی و تخصصی نویسنده به زبان عربی بیان شده است تا افراد علاقه‌مند بتوانند اطلاعات بیشتری در رابطه با حدیث فضیلت زیارت کسب کنند.

امین پازوکی ۱۳۹۲/۱۰/۹
     
      دشمن پیام جالبی داره. چیزهایی که همه می‌دونیم. بالایی‌ها جنگ راه میندازن و پایینی‌ها مجبورن به پیاده کردن خواسته‌های اونها با جان و عمرشون. سربازی که رفته جنگ حتی اگر از نظر جسمی کاملا سالم برگرده، هیچ‌وقت اون آدم سابق نمیشه. روانش و عمرش از دست رفته این وسط.

پیام کتاب واضحه: جنگ بده.

اما...
این دست کتاب‌ها یه امّای مهم دارن. به همون اندازه که جنگ بده، دفاع لازم و واجبه. اینطور کتاب‌ها تو کشورهایی نوشته میشن که سال‌هاست جنگی رو از نزدیک تجربه نکردن. آخرین جنگ جدی‌شون همون جنگ جهانی دوم بوده و از بعد اون تو مرزها و قاره‌ی خودشون در صلح بودن. اگر هم جنگی بوده یا راه‌انداختن برای کشورهای دور بوده. پس نمیشه فرمولی که اونا تو صلح و رفاه و خوش‌خیالی برای خودشون می‌پیچن، ما هم برای خودمون بپبچیم. مایی که تو غرب آسیا لحظه به لحظه با اخبار جنگ و ترور و تجزیه و کودتا و انقلاب و خیزش درگیریم. ما اینجا محتوایی لازم داریم که وطن‌دوستی و حفظ وطن رو برامون نهادینه کنه؛ که ما رو ضدجنگ‌های عافیت‌طلب و ترسو و شعاری بار نیاره؛ که بدونیم جنگ بده اما دفاع واجبه تا کشورمون و مردممون بمونن... مثل همه چند هزار سالی که موندن.
     
        کتابی که من داشتم ، چاپ افست با ترجمه ی امیرحسین فطانت بود.
 برخلاف تعاریفی که از صد سال تنهایی شنیدم که سخت خوان هست 
این کتاب که اولین تجربه ی من از کتاب های این نویسنده بود بسیار روان و آسان بود و شاید تمرینی برای خواندن صد سال تنهایی، برای منی که از ترس نصفه رها کردن کتاب ، هنوز سراغ ش نرفتم .
سیر خطا داشت با اندکی بازگو کردن خاطرات .
این کتاب روایت عشقی شکوفا شده بعد از سال ها در سن نود سالگی بود که با هدف ثابت کردن غریزه ی مردانگی حتی در این سن به خود شخصیت داستان ، شروع و ریشه دار شد .
و در این سن مجبور به تحمل مصائب عاشقی و دوری بود .
از این بعد بسیار شیرین و دلنشین بود داستان 
اما این که عاشق یک دختر چهارده ساله که هم سن نوه ی نداشته اش میشد ، برای من غیرقابل درک بود .
حتی با اینکه هیچ اتفاقی بین این دو نیافتاد جز هم نشینی شبانه و عشقی پاک اما باز هم ، پذیرفتنی نبود .
قلم نویسنده خیلی مورد پسندم واقع شد مخصوصا تصویرسازی صحنه و مکان ها عالی بود .
    

با نمایش یادداشت داستان این کتاب فاش می‌شود.