بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

مهتاب حیاتی

@mahtab_h_r

336 دنبال شده

223 دنبال کننده

           دانشجو 👩🏻‍🏫دبیری علوم اجتماعی🌎
🧷
          
_mahtab_h_r

یادداشت‌ها

نمایش همه
        این کتاب رو چه کسانی پیشنهاد میکنم؟
۱. بچه هایی که به هنر علاقه دارن ولی به اصرار خانواده، رشته ای غیر از اون رو انتخاب می کنن. این کتاب نشون میده که آدم باید در پیگیری علاقه اش مصر باشه، حتی اگه ظاهرا شرایطش فراهم نشد.
۲. بچه هایی که وارد یه مدرسه ی خاص میشن و تا مدت ها تازه واردن. مثلا خودن وقتی از دهم وارد سمپاد شدم و با بچه هایی که از هفتم سمپاد میومدن، برخورد داشتم، همچین حسی پیدا کردم.
۳. علاقه مندان به کمیک و داستان مصور‌. اوایل وقتی کتاب رو تو ذهنم با سه گانه تلگمایر مقایسه می کردم، می گفتم تصویر سازی هاش خیلی واقعی نشده ولی بعد طنز و هنرنمایی نویسنده خودش رو نشون داد و مجابم کرد که واقعا کمیک خوبیه و ارزش خوندن داره.
۴. نوجوانانی که هر روز ذهنشون درگیر تحلیل آدما و رفتاراشونه و مرتب از خودشون می پرسن فلانی اصلا ارزش دوستی داره و همیشه به همه چی شک می کنن.
۵. کسایی که به مسائل اجتماعی و فرهنگی مثل نژادپرستی علاقه دارن. بعد از خوندن پیاده ها همش از خودم می پرسیدم یعنی الان جامعه آمریکا با سیاهپوستا چجوری تا می کنه؟ که با خوندن این کتاب، تا حد زیادی به جوابش رسیدم
خلاصه که این کتاب رو بخونید و بخونانید که اگر نخواندید از دستتان رفته.

    

باشگاه‌ها

نمایش همه

باشگاه کتابخوانی "هزارتو"

270 عضو

اتاق شماره 6

دورۀ فعال

دنیای خیال

241 عضو

گستره: بیداری لویاتان

دورۀ فعال

فعالیت‌ها

      #یادداشت_کتاب
#صعود_به_K2_با_چرخ‌دستی
خواندن این کتاب یک جورهایی توفیق اجباری بود. وقتی در مدرسه باشی گاهی مجبوری یک کتاب را دو ساعته بخوانی تا فقط بفهمی تویش چه خبر است. کتاب صعود به کی تو با چرخ دستی، واقعا یک کتاب نوجوان است. منظورم این نیست که کتاب برای نوجوان خیلی خوب است، بلکه از آن کتاب‌هایی است که فقط به مزاج نوجوان خوش می آید. البته این مربوط به نیمه اول داستان است، جایی که پر است از اصطلاحات نوجوانانه، رفتار نوجوانانه، و فحش‌های نوجوانانه! من اصطلاحات و حرف‌ها را می‌فهمیدم ولی خیلی برایم نچسب بود. اگر پارسال بود، می‌گفتم نسل جدید با ما فرق دارند، اما من 5 ماه است دارم با این نسل جدید زندگی می‌کنم و به نظر حداقل بچه‌هایی که من دیده‌ام بیشتر شبیه نوجوانی خودم هستند تا نوجوان‌های این کتاب‌ها. البته شاید به فرهنگ و مدل خانواده و ... خیلی مرتبط باشد ولی من علت اصلی را مرد بودن نویسنده کتاب می‌بینم. شخصیت اصلی کتاب دختر کلاس دهمی است ولی چیزی که من از نیمه اول کتاب برداشت کردم، مدل رفتار و گفتار و کنش‌ها و ... بیشتر به یک پسر می‌خورد تا دختر. قبول که دخترهای نسل جدید ال هستند و بل ولی باور کنید من همجنس خودم را بیشتر می‌شناسم! شاید استثناهایی هم در میان دخترها باشند ولی این مدل تهور حتی در خانواده‌های کاملا بی قید و بند هم وجود ندارد.

حالا اصلا ماجرا چیست؟ کتاب درباره دختر نوجوانی است که دارد برادردار می‌شود. مادر خانواده می گوید چون بچه اولم کانادا به دنیا آمده باید این یکی را هم ببریم آن‌جا به دنیا بیاوریم که بین بچه‌هایمان فرق نگذاشته باشیم! اما دختر که علاقه‌ای به این سفر ندارد و می‌خواهد مدتی از شر پدر و مادر (آقا بالاسر) خلاص شود، پاسپورتش را در فرودگاه گم می‌کند و همراه آن‌ها نمی‌رود. مادر و پدر بسیار روشن‌فکر هم دختر 15 ساله را تنها می‌گذارند و می‌روند. دختر همراه دایی و مادربزرگ نمی‌رود و تنها به خانه بر می‌گردد و شیطنت‌ها و شرارت‌هایش را آغاز می‌کند...

یک نکته نچسب ماجرا شدت پولداری این خانواده است. اینکه دختر اینقدر پول هدر می‌دهد و کسی چیزی نمی‌گوید. البته یک جایی ماجرا بیخ پیدا می‌کند ولی من هیچ وقت درباره آدمهای پولدار فکر نمی‌کردم که اینقدر حرام کردن پول برایشان راحت باشد! یعنی این قسمت داستان اصلا به من نمی‌چسبد. خصوصا کسانی که خودشان پولدار شده‌اند نه اینکه از بچه‌گی مایه‌دار بوده باشند.

اما نیمه دوم داستان انگار همه چیز عوض می‌شود. دیگرکتاب مناسب والدین می‌شود! یکهو همه متحول می‌شوند. البته نویسنده خیلی تلاش می‌کند بگوید همه متحول نشده‌اند اما باز داستان پر است از حکمت و نصیحت و تا حدی گل‌درشت همه چیز را می‌کند در چشم مخاطب. خلاصه اینکه شخصیت تارا برای من در حد کاراکتر ماند و تبدیل به پرسوناژ نشد و نمی‌توانم او را در ذهنم بپرورانم.

با وجود نکات مثبت و مفید نیمه دوم کتاب، خصوصا درباره ارزش پول و زندگی و تلاش و ... اما به دلیل نیمه اول داستان، نمی‌توانم آن را به همه نوجوانان پیشنهاد کنم. اما اگر نوجوان خیلی مثبت نباشد و خیلی ولخرج و قدر نشناس باشد، کتاب واقعا برای او نوشته شده و حتی برای والدین امروزی که بدانند اگر دائم هرچه بچه‌ها می‌خواهند بدون محدودیت در اختیارشان بگذارند، چه هیولاهای بالقوه‌ای تربیت می‌کنند!!