جزئیات پست

🎭 🎬 محمد رضا خطیب 🎭📚

1401/6/14 - 17:47

/ خواندن 4 دقیقه

مرتضی صفری ، هنرمندی ناشناخته و تاریخ هخامنشیان

در حدود سال‌های ۱۳۸۹ که در اواخر دوره دبیرستان بودم . افتاده بودم روی دور خوندن رمان های تاریخی. تازه با رمان مفصل ده مرد رشید نوشته شاپور آرین نژاد آشنا شده بودم و حسابی در حال و هوای هخامنشیان و عظمت این سلسله به سر می‌بردم. بعد از اتمام اون رمان ۱۰ جلدی ، در جست و جو برای پیدا کردن رمانی با همون حال و هوا بودم که خیلی اتفاقی با کتاب " شاهزاده امی تیس ، نگینی گمشده در تاریخ ایران باستان " آشنا شدم. بلافاصله کتاب رو تهیه کردم و شروع کردم به خوندن. اول با بدبینی خوندم اما هرچی جلوتر میرفتم متوجه میشدم که اون بدبینی اولیه اشتباه بوده. کتاب درباره شاهزاده امی تیس همسر کوروش و دختر آخرین پادشاه ماد بود‌ . کسی که در تاریخ خیلی نامی ازش برده نشده. با خوندن این رمان تقریبا با وقایع زندگی کوروش کبیر هم آشنا شدم.

کتاب به شدت گیرا و خوشخوان بود و از طنز جالبی هم برخوردار بود. بعد از اینکه رمان رو خوندم بلافاصله به سراغ دیگر کارهای نویسنده رفتم که در اون دوره فقط ۲ جلد رمان تاریخی دیگه داشت که از لحاظ تاریخی به نوعی ادامه رمان شاهزاده امی تیس بود و تاریخ هخامنشیان رو تکمیل میکرد‌. بعد از تهیه و خوندن اون رمان ها متوجه شدم که با نویسنده ای هنرمند و پرکار اما مهجور طرفم. چیزی که خیلی باعث تعجبم شده بود این بود که نویسنده شماره تماس خودش رو در کتاب گذاشته بود تا راه برای ارتباط با مخاطب هاش برقرار باشه . این یک اتفاق عجیب بود که بتونیم با نویسنده کتاب به صورت مستقیم ارتباط بگیریم. تلفن رو برداشتم و تماس گرفتم . فکر نمیکردم جواب بدن اما جواب دادند و بسیار خوش سخن و خوش برخورد صحبت کردم باهاشون. من نوجوون ۱۶ الی ۱۷ ساله با مردی جا افتاده و نویسنده. اون روزها مشغول خوندن رمان های کریم علیزاده و تاریخ اشکانیان بودم ( در پست قبلی به صورت مفصل این عزیز و کتاب هاش رو معرفی کردم و درباره اشکانیان نوشتم ) . برای همین از استاد صفری پرسیدم که مشغول به چه کاری هستند که ایشون گفتند در حال نوشتن کل شاهنامه و زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی به صورت رمان هستم. اتفاق خیلی خیلی خجسته و جالبی بود. بعد از کلی من و من کردن به ایشون پیشنهاد نوشتن رمانی در دوره اشکانیان رو دادم که ایشون با روی باز پذیرفتند.

بعد از اون ارتباط من با ایشون ادامه داشت تا رسید به سال ۱۳۹۷ که در نمایشگاه کتاب ایشون رو در غرفه نشر سایه گستر دیدم و کلی گپ زدیم و در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۱ هم این دیدار تازه شد.

استاد مرتضی صفری نویسنده مهجوری که کمتر دیده شده اما کارهای عظیمی کرده . این روزها این هنرمند از لحاظ مالی و معیشتی در وضعیت مساعدی قرار نداره و کتاب هاش رو از طریق پیج شخصی خودشون در اینستاگرام با ۴۰ درصد تخفیف در حال عرضه کردنه که با توجه به حجم آثار و ارزششون بسیار قیمت مناسبی داره. متاسفانه در این اوضاع کسی نیست که به یاد این هنرمندان در دوره زیست شون باشه. به شخصه میدونم که ایشون چقدر برای هر کتابش وقت میذاره و مطالعه و تحقیق و تفحص میکنه. حاصل کار ۱۸ سال مطالعه و بررسی و بازخوانی و سانسور و ممیزی چند رمان تاریخی هست که با هم مرور می‌کنیم:

۱ - شاهزاده امی تیس ( در دوره هخامنشیان و کوروش کبیر ).

۲ - من پارمیس هستم ، فرزند بردیا ( زندگی داریوش کبیر و خشایارشا ).

۳- پریساتیس و شمشیر خدایان ( حمله اسکندر به ایران و نابودی هخامنشیان ).

۴ - زوال ملک طاووس ( داستان تناسخ و جنگهای صلیبی ).

۵ - شاهزاده عشق و زهد ( زندگی سعدی به صورت رمان )

۶- منصور و کتایون ( شاهنامه به صورت رمان تاریخی و زندگی حکیم فردوسی ).

۷- سارا ( حمله مغول به ایران و تیمور لنگ ).

۸ - بانو رینو ( کتابی که با پیشنهاد بنده در دوره اشکانی نوشتند ).

۹ - جنگ ، صلح ( رمانی تاریخی از جنگ ایران و عراق ).

به علاوه ۵ سفرنامه و داستان برای کودکان.

در نمایشگاه کتاب سال ۱۴۰۱ از ایشون درخواست کردم که برای کار بعدی به زندگی نادر شاه بپردازند که ایشون گفتند حتما اینکارو رو می‌کنند که طبق آخرین اخبار ، نوشتن این اثر رو شروع کردند ضمن اینکه در حال نوشتن رمانی درباره زندگی مولانا هم هستند.

به نظرم این هنرمند عزیز شایسته حمایت در زمان حیاتش هست . کتاب های این نویسنده بزرگ ولی گمنام رو تهیه کنید تا علاوه بر خوندن تاریخ و ادبیات ، از ایشون هم حمایت کنید.

کتاب‌های مرتبط

13 نفر پسندیدند.

2 نفر نظر دادند.

نظرات کاربران

پارسا نوروزی

1401/6/15 - 09:10

درود.
چقدر خوب که در همچین بستر خوبی، ایشون و کتاب هاشون رو معرفی کردید. من کنجکاو شدم سری به کتاب هاشون بزنم. به امید اینکه دیگه هیچ نویسنده ای رو در وضع مالی نامطلوب نبینیم که البته در این کشور و در این فرهنگ عمومی، امری غریب است...

پاسخ به