یادداشت دریا

دریا

6 روز پیش

        زمان بازیافته (در جستجوی زمان از دست رفته)
هفت جلد در هفت سال.
سال نودوهفت شروع به خوندن این مجموعه کردم. با احتساب سالی یک جلد، بالاخره پس از هفت سال تمام شد.
مجموعه‌ی جستجو یک شاهکار هنری است. نمی‌شود به چشم کتابی سرگرم‌کننده نگاهش کرد. باید ساعت‌ها چشم دوخت به واژه‌هایش و غرق شد در جادوی کلامش. باید نقاشی، تئاتر، مجسمه و موسیقی‌اش را دید و شنید تا بتوان آنجور که باید و شاید لذتش را برد.
از جلد اول تا الان فکر می‌کنم به اینکه چقدر جالب بود اگر در هنرستان یا دانشگاه هنر درسی به جستجو اختصاص داده می‌شد. 
از جلد اول به بعد هرچه پیشتر می‌رفت کمتر جذبم می‌کرد ولی جلد آخر حجت را بر عاشقانش تمام کرد. گریزی به لحظه‌ی مادلن جلد اول و بعد پایان‌بندی باشکوهش که نمی‌دانم افکار واقعی پروست در زمان شروع نوشتن کتابش بوده یا نه. دوست دارم فکر کنم بوده.
شاهکار بسیار سنگین و سخت‌خوانی‌ست. لازم است حوصله و زمان زیادی داشته باشید و عشق به ادبیات در روح و جانتان خانه کرده باشد. اگر این خصوصیات را دارید، این مجموعه مخصوص شماست.
لطفا حتما چه جستجو را خوانده‌اید، چه قصد خواندنش را دارید و چه اصلا نمی‌خواهید بخوانید، صحبت‌های ایمان فانی در مدرسه‌ی زندگی فارسی راجع‌به این مجموعه را گوش کنید. من هم بروم دوباره بشنومش.


    
(0/1000)

نظرات

من از جلد اولش.... جوری فراری شدم که نگو 🫠🫠😅
2
دریا

5 روز پیش

چه حیف
ولی واقعا سنگینه. یعنی نیازه آدم وقتی می‌خوندش فکرش تمام و کمال روی کتاب باشه. تازه در همین حالت هم مجبوره گاهی یه پاراگرافو چند بار بخونه تا بفهمه. 
دقیقاااااااااااااااااا 😂😂😂
لعنتی آمونیاک خالص بود برا من 😂😂😂
@a_bibili_babili_bou 
کتابی است که آرزو دارم بخوانمش ولی همین حجم زیادش و انبوه کتاب‌هایی که دلم می‌خواهد آنها را هم بخوانم، می‌ترساندم.
نمی‌دانم شاید اگر به پیری برسم بتوانم آرام بگیرم و بخوانمش!
1
دریا

5 روز پیش

چقدر منم به این فکر می‌کنم که پیری چقدر خوبه آدم می‌تونه یه عالمه بشینه کتاب بخونه بی‌دغدغه😁 
من از زمستان ۱۳۹۹ ، هر فصل سال، یک جلد این کتاب را خواندم تا اینکه اواخر تابستان ۱۴۰۱، تمام شد. هر جلد که می‌گذشت، خواندنش برایم راحت‌تر می‌شد. در نهایت نمی‌توانم بگویم که خیلی دوستش داشتم ولی یقیناً به خواندنش می‌ارزید.
2
دریا

4 روز پیش

دقیقا. منم یه جاهایی‌ش خیلی برام خسته‌کننده می‌شد ولی جاهایی‌ش که خوب بود اونقدر شاهکار بود که نمی‌تونم بهش نگم فوق‌العاده. 
بله. قطعاً. بخش‌هایی از کتاب، واقعاً عالی است؛ مثلاً توصیفات مرگ مادربزرگ در جلد سوم. مرحوم مهدی سحابی هم خیلی بابت ترجمه کتاب زحمت کشیده‌اند، برای همین اگرچه رمانی گران است، قطعاً ارزش خریدن دارد. گذشته از ارزش ادبی خود اثر، مترجم و نشر هم واقعاً تلاش کرده‌اند این اثر برجسته را به شکلی مناسب، عرضه کنند.
@a_bibili_babili_bou 
سیدعباس

4 روز پیش

حالا صوتیشو کِی میدید بیرون که ما بذاریم روی ١.٢٥x و سریعتر بخونیم؟
نكنه می‌ره برای هفت سال بعدی 😱
3
دریا

4 روز پیش

نه اینو خداروشکر صوتی نمی‌کنم😄 اگه قرار بود صوتی کنم زودتر تموم می‌شد. برای کتابخونه کار می‌کنم برای همین کتابایی که خودشون بگنو صوتی می‌کنم. جستجو رو گویا داشتن از قبل.
ولی اگه کسی دوست داشته باشه می‌تونم کتابی از اونایی که صوتی کردم بفرستم. 
سیدعباس

4 روز پیش

بجز تلگرامتون... کجا میتونیم لیست کتابای صوتی‌تون رو ببینیم؟
@a_bibili_babili_bou 
دریا

3 روز پیش

ای وای ببخشید تازه دیدم. لیستشو همینجا هم می‌تونم بفرستم براتون ولی برای دریافت اصلش یا باید تلگرام داشته باشید یا اصفهان باشید.
@sabbas15206 
آفرین بر این همت
1
دریا

3 روز پیش

مرررسی