zahra rashidi

@zahra_rashidi

9 دنبال شده

10 دنبال کننده

           
          

باشگاه‌ها

این کاربر هنوز باشگاهی ندارد.

چالش‌ها

این کاربر هنوز در چالشی شرکت نکرده است.

فعالیت‌ها

zahra rashidi پسندید.
      کتاب حاضر در ده فصل نگاشته شده و یکی از منابع خوب و کاربردی در شناختن ادیان و مذاهب گوناگون است که حتی ممکن است اسم برخی از آنها را هم ندانیم.

در فصل اول ، به معرفی دین ، مذهب ، ملت و شریعت می پردازد و بر اساس این تقسیم‌بندی و تقسیم‌بندیِ جغرافیایی و تاریخی ، به معرفی و شناساندن ادیان و مذاهب گوناگون به خواننده می پردازد.

شناخت ادیان را یک علم معرفی می کند و در همان فصل اول ، در مورد فایده این علم سخن می گوید. "نخستین انگیزه مطالعه و بررسی هر موضوعی ، ارضای حس کنجکاوی است و به همین دلیل ، دانشمندان هنگام تحقیق در مورد پدیده ها ، ارزش اقتصادی یا سایر منافع مادی را در نظر نمی گیرند و تنها پس از به نتیجه رسیدن تحقیق است که منافع اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد"(متن کتاب)

پس از بیان این مطالب ، مطلب جالبی را بیان میکند به نام دینداری در عصر حاضر

هر چند مطلب کوتاهی است ولی مفید است.

سپس بر اساس تاریخ ، ادیان را معرفی میکند. در فصل دوم ادیان ابتدایی را معرفی می کند. خداوند بت‌ها و... .

در فصل سوم ، نگاهی تاریخی-جغرافیایی دارد و دین ها را در چهار منطقه مصر ، بابِل ، یونان و روم را معرفی می کند. 

در فصل چهارم ، فقط به معرفی ادیان هندوستان می‌پردازد. ، قبل از هجوم آریایی ها و پس از آن ، چهار مذهب هندوئیسم ، جینیسم ، بودیسم و سیکیسم به همراه تعالیم و آثار و پیروان آنان. 

فصل پنجم را به منطقه چین و ژاپن می‌پردازد. آیین کنفوسیوس ، تائوئیسم ، و شنیتو را معرفی می کند به همراه زیر شاخه و آیین و آداب آن ها. 

فصل ششم را به ایران باستان می پردازد آیین ها و ادیانی که وجود داشته در ایران قدیم. آئین مغان ، دین‌ زرتشت ، میراییسم یا همان مهرپرستی ، مانویت و آیین مزدک.

در فصل هفتم ادیان اعراب قبل از اسلام را معرفی می‌کند و در فصل هشتم به معرفی یهودیت می پردازد؛ پیامبران یهود را معرفی می کند و در مورد تاریخ بنی اسرائیل سخن به میان می آورد.

همچنین در مورد عتیق و اعتقادات و احکام آنها سخن می گویند تا در نهایت برسد به مبحث انتظار ظهور مسیحا در یهود در آن زمان و زمان حال.

در فصل نهم ، به معرفی و پیشینه دین مسیحیت می‌پردازد، از آن زمان تا زمان حاضر.

پیامبران مسیحیت را معرفی می کند تا کتاب عهد جدید و پاپ و کلیسا و... . اعتقادات و ریشه این اعتقادات ، اعتبار کتاب مقدس و... .

در فصل دهم نیز به معرفی اسلام می‌پردازد ، از ابتدای شکل گیری تا زمان حاضر همه موارد را بررسی می کند. این فصل ، به تفصیل مباحث می‌پردازد، از اسم آن تا ظهور منجی و آخرت شناسی همه موارد را بررسی می‌کند و توضیح کاملی می‌دهد.

در خاتمه کتاب هم ، بخشی دارد با عنوان کتابنامه که ۱۰۷ منبع را معرفی می کند که در نوشتن کتاب از آنها استفاده شده است.

کتاب جالب و مفید است و خواندن آن به شدت توصیه می شود تا کمی با علم ، با دین خودمان جلو برویم.
     

3 نفر پسندیدند.

zahra rashidi پسندید.

24 نفر پسندیدند.

zahra rashidi پسندید.
      #معرفی_کتاب_کورسُرخی
(هفتمین کتاب سال۱۴۰۰📖) 
کتاب رو‌ که دیدم همان اول جذب طرح جلد زیبایش شدم.اگر در زیر عنوان کتاب ننوشته بود "روایت هایی از جان و جنگ" ،محال بود با دیدن اسم کتاب به ماهیتش پی ببرم.
کور سُرخی درباره مردم رنج کشیده و ستم دیده افغانستان است و شامل نه روایت تکان دهنده است از تجربه های تلخ و اندوه بار نویسنده از مهاجرت، مرزنشینی، جنگ، جنگ و جنگ؛از خون هایی که شوروی در افغانستان ریخت تا جان هایی که طالبان گرفت.
از خانواده هایی که حتی سالها بعد از جنگ،بیماری و زمین گیری اعضای خانواده را همچون تقدیرشان پذیرفته بودند،از مادری که سر نداشت و تا آخرین لحظه زندگی اش برای نجات جان فرزندش می دوید، از دختر جوانی که سایه مرگ بر سر معشوقش فرود آمد و پیکر بی جانش طعمه خاک شد،از مهاجرانی که از وطن تنها نامش برایشان مانده،از مرزنشینان،از کمونیست، از جنگ، از خون، از خشم و از اندوهی که پس از سالها هنوز بر سینه هایشان سنگینی می کند و تسکینی برایش نیست.
این کتاب روایت هایی است از جان و جنگ(جانی که دیگر نیست و حتی اگر باشد دیگر.....).

نویسنده که اصالتی افغانستانی دارد این نُه جستار را از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۵ روایت میکند،روایت هایی که خود شاهد، ناظر و یا شنونده شان بوده است.مخاطب این جستارها بعد از خواندن شان چیزی در خود احساس می کند که قبلاً با او نبوده،چیزی مثل هُرم واقعیت هایی که فرصت خوانده شدن پیدا کرده اند.

از متن کتاب: وقتی جنگ عشقی را از میان می برد، انگار تا ابد گلوله است که به قلب ها شلیک میشود💔.

▪️این کتاب را بخوانید اگر:
به ادبیات جنگ علاقمند هستید.
به آثار مستند داستانی علاقه دارید.
دنبال کتابی کم حجم، روان و خوشخوان هستید.

🌿شروع:یکم خرداد
پایان:چهارم خرداد۱۴۰۰🌿
     

1 نفر پسندید.

23 نفر پسندیدند.