بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

جواد جاودانی محمدی

@javedany

1 دنبال شده

3 دنبال کننده

           
          

یادداشت‌ها

باشگاه‌ها

این کاربر هنوز باشگاهی ندارد.

چالش‌ها

این کاربر هنوز در چالشی شرکت نکرده است.

فعالیت‌ها

      یک بار گفته بودم که کتاب خوب کتابی نیست که همه قواعد داستان نویسی رو رعایت کرده باشه. کتاب خوب کتابیه که مخاطب نتونه اون رو زمین بذاره و در نهایت هم از خوندن کتاب راضی باشه.
نمیدون چرا این همه مدت در برابر خوندن #من_او مقاوت میکردم. تقریبا بیشتر کتابهای #رضا_امیرخانی رو خوندم. اما #قیدار به نظرم فیلم فارسی بود و #بی_وتن نصفه موند و بعدش هم #رهش اونی نبود که باید باشه. هرچقدر هم که از این کتاب تعریف میکردن میلم نمیکشید برم سمتش. اما بالاخره خیاط در کوزه افتاد. حالا بعد از این همه سال بخوام ازش حرف بزنم خیلی دیره. ولی انقدری خوب بود که پونصد و سی صفحه رو یک نفس خوندم. عاشق بازی های زبانی نویسنده شدم و عاشق این به هم ریختگی فصل ها. عوض شدن سر و ته ماجرا. اما به نظرم چند فصل آخر کتاب اضافه بود. مخصوصا فصل آخر که انگار باید تا ته همه چیز رو بفهمیم. اگر کتاب رو هنوز نخوندید و هوس کردید بخونید بعد از جایی که مهتاب مچ علی رو گرفت کتاب رو ببندید. بقیه اش دور باطله. 
کتابی که دست منه چاپ سال هشتاد و پنجه. و قیمتش پنج هزار تومنه. 
نمیدونم اون موقع گرون بوده یا نه؟
پ.ن از حق نگذریم که اسم کتاب معرکه است و البته رد گم کن.
     
      متن معرفی انتشارات نیستان هنر:
«فصل شکوفه‌های نخل» روایتی است شنیده اما ناشنیده. داستانی است بلند از آنچه بر خاندان عصمت و طهارت و اهل بیت رسول اکرم (ص) پس از حادثه عاشورا گذشته است اما این داستان از زاویه دید اشقیا و به طور مشخص یکی از مرددین لشکر عمرسعد بازخوانی و روایت می‌شود.

این داستان از عصر عاشورا و حمله لشکر یزیدیان به خیام برجای مانده از امام حسین (ع) شروع و در ادامه ماجرای اسیری خاندان اهل بیت و حرکت و حضور در کوفه و… را بازگو می‌کند. این داستان از زبان یکی از لشکریان عمر سعد بازگویی می‌شود. سربازی که دلخوش دارد که در نبرد عاشورا حتی یک تیر نیز پرتاب نکرده است اما از نزدیک شاهد واقعه بود و با مشاهده میزان خونخواری و نابکاری لشکر در برخورد با خاندان و یاران امام حسین (ع) دچار تردید در فعل و عملش شده است و سعی می‌کند در منازعه با همکاران خود به نوعی دست به توجیه خود بزند.

یکی از زیباترین و در عین حال جذابترین بخش‌های کتاب اما بازخوانی خطبه و گفتارهای سید الساجدین (ع) و حضرت زینب (س) در جریان اسارت در کوفه شام با مردم، ابن زیاد و یاران آنهاست. این بازنوسی شکلی شاعرانه، حماسی و در عین حال توام با شخصیت‌پردازی‌ داستانی است و همین موضوع بر تاثیرگذاری آن افزوده است. روایت نویسنده از منازعه کلامی حضرت زینب (س) و ابن زیاد و منازعه پرشور کلامی امام سجاد (ع) با مردم کوفه در حالی که اسیر و در بند در کوچه های کوفه به سوی کاخ ابن زیاد در حرکت هستند از جذاب‌ترین بخش‌های این روایت داستانی است.

در کنار این ماجرا شرح جنایت لشکر یزیدی در منطقه حره و در ادامه حمله به مدینه النبی و شکستن حرمت حریم و مسجد رسول الله (ص) توسط آن در قالب تصویرسازی داستانی نیز از بخش‌های قابل اعتنای کتاب به شمار می‌رود.

«فصل شکوفه‌های نخل» کتابی موفق در تصویرسازی از اشخاص و موقعیت‌های سال‌های دهه ۶۰ هجری است؛ سال‌هایی پرآشوب و آکنده از نزاع و خونریزی در میان حکومت بنی‌امیه و سالهای غربت آل رسول الله. هنر نویسنده کتاب اما این بوده که توانسته به کلمات در کتاب حرکت و جان ببخشد و صورتی تصویری به آنها ببخشد تا مخاطب اثرش با خوانش متن بتواند به سادگی آنچه بازگو می‌شود را پیش چشم خود ببیند و مرزهای تاریخ را با سرعت و دقت حس و درک کند.