بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

Alexy Silver-Phoenix

@Alexy_SilverPhoenix

70 دنبال شده

142 دنبال کننده

           آن سه خواهند آمد... فرزندان ققنوس؛ غم، انتقام و تاریکی... خون پادشاه دگربار به جوش می‌آید... و آن آغازی بر پایان بشر خواهد بود...
          
Alexy_SilverPhoenix

یادداشت‌ها

نمایش همه
        کتاب در مورد شخصیتی به نام هالی گولایتلی است و داستان از زبان همسایه و دوست او، باستر روایت می‌شود. کتاب شخصیت‌محور است پس انتظار اتفاقات هیجان‌انگیز در این کتاب نداشته باشید.
سال‌ها از آخرین برخورد هالی و باستر گذشته و خبر پیچیده که او در آفریقا دیده شده است. حالا با یک فلش‌بک داستان اصلی شروع می‌شود و تا پایان کتاب ادامه می‌یابد. شما در طی این فلش‌بک با یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین شخصیت‌های فرهنگ آمریکا آشنا می‌شوید. در کنار باستر به روح آزاد هالی غبطه می‌خورید و برای حماقتش افسوس. با مشکلات روانی او آشنا می‌شوید و تصمیماتش را درک می‌کنید. و در پایان کتاب همچون دیگران عاشقش شده و از او بیزار می‌شوید.
در مورد ترجمه‌ی کتاب باید بگویم خوب است ولی ادبی نوشته شده و این کمی برای این کتاب توذوق می‌زند. نکته‌ی دیگر هم اینکه اگر برایتان مقدور است حتما نسخه‌ی انگلیسی کتاب را بخوانید تا بهتر هالی را درک کنید.
از روی این کتاب یک فیلم کلاسیک هم با همین نام ساخته شده است. من در زمان نوشتن این یادداشت هنوز فیلم را ندیده‌ام ولی گویا فیلم تفاوت‌هایی با کتاب دارد منتها شهرتش از کتاب بیشتر است.
در پایان این کتاب را به کسانی پیشنهاد می‌کنم که برای لذت بردن از یک کتاب نیازی به اتفاقات هیجان‌انگیز ندارند. اگر شما هم با زندگی روزمره سرگرم می‌شوید این کتاب برای شما است.
    
        کتاب با آغازی جذاب شما را درمی‌رباید و اگر حواستان نباشد ساعت‌ها صرف خواندن آن می‌کنید. در مجموع کتاب رمانی نه بلند و نه کوتاه است و در پنج یا شش نشست دو ساعته می‌توان آن را به پایان رساند. داستان با تولد هفتاد و پنج سالگی جان پری آغاز می‌شود و به حضور او در نیروی دفاعی مستعمرات می‌پردازد. ژانر کتاب علمی‌تخیلی است ولی از پیچیدگی‌های رمانی مثل تلماسه بهره نبرده است. در جاهایی که نیاز بوده توضیح داده شده و از توصیف دقیق صرف نظر شده است. کتاب طنز نرم و جالبی هم دارد که مخاطب را در میان تلخ‌ترین لحظات وادار به لبخندی دردآلود می‌کند. نکته‌ی دیگر که باید خاطرنشان شود این است که جنگ پیرمرد کتابی برای مخاطبین بزرگسال است و هرچند نمی‌توان به ترجمه‌ی آقای شهرابی ایرادی گرفت در برخی قسمت‌ها سانسور شده است. من این قسمت‌ها را به زبان اصلی خواندم و حقیقت این است که چندان حذفشان به روند داستان ضربه‌ای نزد. در مجموع جنگ پیرمرد را به هر مخاطبی پیشنهاد نمی‌کنم. اگر می‌خواهید ژانر علمی‌تخیلی را شروع کنید یا مخاطب این ژانر هستید و یا با طنز تلخ میانه‌ی خوبی دارید این کتاب برای شماست.
    
        گمان می‌کنم دریا شبیه‌ترین چیز به ماهیت این کتاب است؛ آرام و طوفانی، ژرف و زیبا. از یک و نیم سال پیش می‌خواستم این کتاب را بخوانم اما لیست مطالعه‌ام به شدت شلوغ و فشرده بود. زمانی که بالاخره سراغ پیرمرد و داستان زیبایش رفتم افسوس خوردم که چرا زودتر آن را نخوانده‌ام. شاهکار همینگوی لایه‌های زیادی برای فهمیدن دارد و هر چه به جلوتر می‌رویم تعداد این لایه‌ها بیشتر می‌شود. پیرمردی که پسرک را مانند پسر خودش دوست دارد و پسرک که او را همچون پدری برای خود می‌پندارد. پیرمردی که دریا را با چهره‌ی زنانه‌اش به یاد می‌آورد. پیرمردی که شکارش را برادر خود می‌خواند. پیرمردی که عاشق دیماجیوی بزرگ است و از او صنمی برای خود ساخته که مشکلات عظیمش در برابر خار پاشنه‌ی او هیچ به شمار می‌آیند. پیرمرد هر لحظه‌ی داستان به ما صبر می‌آموزد. او به ما می‌گوید مهم نیست هدف چقدر دور از دسترس به نظر بیاید، با تلاش و پشتکار می‌توان به آن دست یافت. و در نهایت پیرمردی که به ما می‌آموزد گاهی زندگی با طنزی تلخ ما را به بازی می‌گیرد و با یک ماهی بزرگ‌تر از قایق و کوسه‌های گرسنه ما را درهم می‌شکند. داستان پیرمرد و دریا داستان زندگیست. داستان سختی‌ها و آسانی‌هاست. داستان به ما می‌گوید خوشی‌ها می‌توانند به غم و غم‌ها به شادی بدل شوند. و در پایان داستان با اشاره به گردشگرهای بیگانه چنین داستان را به پایان می‌رساند که هر نفر داستان خودش را دارد و بقیه شاید ذره‌ای از آن را درک نکنند.
    

با نمایش یادداشت داستان این کتاب فاش می‌شود.

        موعد تحقیر رسیده است؛ برای گرالت، برای ینفر و بالاخره برای سیری. این کتاب قطعا کتاب بهتری از کتاب قبل بود. اما به عقیده‌ی من هنوز کیفیت کتاب دوم و اول را تکرار نکرد. در دومین جلد از حماسه‌ی ویچر و چهارمین جلد از مجموعه‌ی ویچر ما داستان سیری، گرالت و ینفر را می‌بینیم که بر حسب تقدیر باز با هم همراه و در نهایت هر کدام از هم جدا می‌شوند. این جلد از نظر پایان‌بندی بسیار بهتر از کتاب قبل عمل کرد و با اینکه داستان گرالت و ینفر نامعلوم باقی ماند چپتر مهمی از داستان سیری را در دو فصل شش و هفت به طور کامل به اتمام رساند. با شناختی که از ساپکووسکی در این چند کتاب به دست آورده‌ام به این نتیجه رسیدم جامپ زدن در داستان امضای اوست (همان‌طور که برای قتل عام سینترا این کار را کرد). این کار بسیار برای کم کردن تعداد صفحات کتاب موثر است و خواننده کمتر خسته می‌شود. در این کتاب حضور دندلاین خیلی کم بود ولی با توجه به اینکه این کتاب مطلقا در مورد سیری و گرالت و ینفر بود به نظر کار درستی می‌آمد. در نهایت هم اینکه من مثل جلدهای قبل ترجمه‌ی سایت دوران اژدها را خواندم و اگر به نسخه‌ی الکترونیکی علاقه‌مندید این ترجمه را پیشنهاد می‌کنم.
    
        در مورد این کتاب بهترین توصیف آن است که بگویم همانند آن بخش از یک فیلم است که هیچ کدام دوست نداریم و کسل‌کننده است اما دیدنش برای فهمیدن اتفاقات جلوتر فیلم مهم و حیاتی است. کتاب تا حدود زیادی جذابیتی که در شمشیر سرنوشت ایجاد شده بود از دست می‌دهد و با توصیفات پیچیده مخاطب را گیج و سردرگم می‌کند. در اوایل کتاب این توصیفات تقریبا واضح و خوب بود اما بعد از فصل اول کتاب رو به افول گذاشت. نمی‌توان گفت کتاب بدی بود اما بدون شک عالی هم نبود. انگار خود نویسنده هم از نوشتن این بخش داستان خوشش نمی‌آمده و سریع می‌نوشته تا به قسمت جذاب آن برسد. تفاوت نویسنده‌ای مثل ساپکووسکی و مارتین در این موارد است. مارتین همه‌چیز را کامل می‌نویسد و انسجام داستان را حفظ می‌کند اما ساپکووسکی نمی‌تواند تعادل را در داستان برقرار کند. چنان که برای من آشکار شد این توصیفات گمراه‌کننده و نوشتن (یا در مواردی ننوشتن) صحنه‌های خسته‌کننده باعث شده ساپکووسکی به یک نویسنده‌ی درجه دو در ژانر فانتزی تبدیل شود. هرچند در فصل پایانی خون الف‌ها ایراد دوم تا حد زیادی برطرف می‌شود اما نوشدارو پس از مرگ سهراب است. نکته‌ی منفی دیگر این است که این کتاب در واقع تمام نمی‌شود! نه گرالت، نه سیری، نه ینفر و نه هیچ‌کس دیگر در پایان کتاب آن خاتمه‌ای که مناسب تمام شدن یک کتاب است را دریافت نمی‌کنند. با اینکه پنج کتاب دیگر برای خواندن باقی است اما امیدوارم این کتاب بدترین کتاب مجموعه باشد؛ چون اگر اینطور نباشد دیگر ویچر برایم یک مجموعه‌ی تراز اول نخواهد بود. به هر حال هرطور که بود کتاب به پایان رسید و باید دید که زمان حقارت، سرافرازی این مجموعه را با خود به ارمغان می‌آورد یا خیر.
    
        برخلاف کتاب اول، این کتاب خط زمانی و داستانی منظمی دارد و با اینکه پرش‌های زمانی در آن وجود دارد اما به راحتی می‌توان فهمید در کجای داستان زندگی گرالت قرار داریم. این کتاب هم همانند آخرین آرزو شامل داستان‌های کوتاه است ولی با این تفاوت که داستان‌ها بلندتر، جذاب‌تر و احساسی‌ترند. تعداد داستان‌ها از تعداد داستان‌های کتاب اول کمتر است اما از نظر کیفی به نظرم شمشیر سرنوشت به مراتب بهتر عمل کرده است. در این کتاب هم شخصیت‌های جدیدی معرفی می‌شوند که در حماسه‌ی ویچر (کتاب سوم تا هفتم) نقش‌های تاثیرگذاری دارند. در پایان این کتاب به‌ طور کامل با گرالت، دندلاین، ینفر و سیری آشنا خواهید بود. این افراد مهم‌ترین نقش‌ها را در این مجموعه کتاب ایفا می‌کنند. (افراد دیگری نیز هستند که نقش بسیار بزرگی در حماسه‌ی ویچر دارند اما چون قصد ندارم داستان را اسپویل کنم از آنان نام نمی‌برم.) پیشنهاد اکید من این است که اگر خواستید کتاب را بخوانید آن را در زمانی بخوانید که کاملا از مشغولات زندگی رهایید؛ زیرا کشش کتاب چنان بالاست که تا آن را تمام نکنید به سمت کار دیگری نخواهید رفت.
    
        سبک داستان بسیار برایم جالب و دلپسند بود؛ اینکه از خط داستانی متقاطع و غیرمنظم استفاده شده بود. داستان‌های جالبی از گرالت از ریویا بیان شده بود که باعث درک بهتر و ارتباط بیشتر با او شد. همینطور دندلایون و ینفر که در داستان‌های کوتاه اما به هم مربوط حضور داشتند. از جهاتی این سبک نوشتن را می‌پسندم و از جهاتی نه؛ نقطه‌ی مثبت در شخصیت‌پردازی بینظیر و آشنا کردن ذهن مخاطب با جهان ویچر است. از آنسو می‌توان اینکه داستان‌های کوتاه آن‌ هم در دو کتاب (این کتاب و کتاب دوم) ممکن است باعث بی‌حوصلگی و خستگی مخاطب و در نهایت کنار گذاشتن کل مجموعه بشود را نقطه‌ی منفی به حساب آورد. اینکه شخص با داستان‌های کوتاه هم به اندازه‌ی داستان بلند و پیوسته ارتباط بگیرد به خود او بستگی دارد. در مجموع من پیشنهاد می‌کنم اگر طرفدار ژانر فانتزی ماجرایی و تا حدودی حماسی هستید این مجموعه را بخوانید. من به شخصه ترجمه‌ی سایت دوران اژدها را پیشنهاد می‌کنم. فقط اینکه اگر از این ترجمه خواستید استفاده کنید دو نکته را مد نظر داشته باشید؛ اول اینکه این ترجمه اینترنتی است و نسخه‌ی پی دی اف به شما می‌دهد و دوم اینکه در این ترجمه سانسور مظور نشده پس توجه داشته باشید که ممکن است با صحنه‌هایی مواجه شوید که مناسب سنین پایینتر نیستند.
    

باشگاه‌ها

وستروس

22 عضو

A GAME OF THRONES: A SONG OF ICE AND FIRE BOOK ONE

دورۀ فعال

لیست‌های کتاب

نمایش همه

فعالیت‌ها

فلسفه مقدماتی (برگرفته از آثار استاد شهید مرتضی مطهری)درآمدی بر فلسفه اسلامیتاریخ فلسفه اسلامی

فلسفه اسلامی - مقدّماتی

6 کتاب

یکی از چالش‌های موجود در یادگیری متافیزیک اسلامی، کمبود کتاب‌های خوب مقدّماتی در این حوزه است. برای شروع یادگیری فلسفه اسلامی معمولا کتاب آشنایی با علوم اسلامی مرحوم مطهری و همچنین کتاب بدایه الحکمه را پیشنهاد می‌دهند. درحالی که کتاب مرحوم مطهری پوشش دهنده بحث‌های فلسفی نیست. کتاب بدایه الحکمه نیز با وجود حجم کم بسیار دقیق و با جزئیات نوشته شده است و اصلا برای شروع خوب نیست. به گمانم این سیر به همراه صوت‌های تدریس اساتید خوب بتواند تا حدودی شما را با فضای کلی فلسفه اسلامی آشنا کند. کتب این سیر در سه حوزه تاریخ فلسفه اسلامی، متافیزیک اسلامی و معرفت‌شناسی جا می‌گیرد. برای درک خوب از آنچه در فضای فلسفه اسلامی وجود دارد، باید هر سه حوزه مذکور به علاوه منطق ارسطویی یا سینوی مورد مطالعه قرار بگیرد. این سیر حاوی فلسفه مشاء، فلسفه اشراق و حکمت متعالیه است و هر سه مکتب فکری را پوشش می‌دهد. ان‌شاءالله به مرور لیست‌هایی در منطق کلاسیک - ارسطویی اضافه خواهم کرد.

بریدۀ کتاب

صفحۀ 25

[در مورد عقاید دینی] عقیده‌ای، در زمانی تنظیم شده که نه فقط ممکن است برای اندیشه‌ها پذیرفتنی بوده است، بلکه با آنچه در آن زمان شناخته شده بود نیز به خوبی جور در می‌آمده است. با این حال به علت حقایقی که بعدها توسط علم کشف شده است می‌تواند مسخره به نظر آید. چه کاری احمقانه‌تر از این است که یک نفر تمام دیدگاه‌هایش را از زندگی بر عقایدی بگذارد که اگرچه در زمان خودش باورکردنی بوده است، اکنون به نظر می‌آید که به طور کامل بر خطا است؟ و چه چیزی مهم‌تر از این است که جایگاه واقعی خود را در عالم با دور ریختن یک به یک بقایای تاسف‌انگیز این عقاید پیشین پیدا کنیم؟ A belief, at the time it was formulated, may not only have appealed to the imagination but also fit well with all that was then known. It can nevertheless be made to appear ridiculous because of facts uncovered later by science. What could be more foolish than to base one’s entire view of life on ideas that, however plausible at the time, now appear to be quite erroneous? And what would be more important than to find our true place in the universe by removing one by one these unfortunate vestiges of earlier beliefs?

!!باورم نمی‌شود!! من با این کتاب اشک ریختم.!!
این کتاب را برای استراحت میان یک مجموعه‌ی فانتزی (استورم لایت) انتخاب کردم که بخوانم تا کمی با آن به خودم استراحت بدهم و بعد سراغ ادامه‌ی مجموعه بروم.
داستان جالبی داره ، اما از همان ابتدا قابل حدس هست و جایی شمارا شگفت زده نمیکند، اما روند خواندن داستان بسیار لذت بخشه.
.
گرچه این نامه نگاری ها رو توی کتابهای دیگه کالین هوور هم میبینیم و شاید خسته کننده بشه اما تقریبا میشه گفت سبک نوشتاری نویسنده به این شکلِ.
نویسنده ماجرای جالبی نوشته که احساسات خواننده رو درگیر میکنه، اما گویی از پس شخصیت پردازی خوب برنیامده و همگی تقریبا شبیه به هم هستند و شبیه به هم حرف میزنند.(حتی بچه‌ی ۵ساله!)
برای من به عنوان رمانی که برای استراحت بخوانم خوب بود اما اینطور نیست که به فرد کتابخوانی پیشنهاد بدهم تا بخواند.
بنظرم برای شروع کتاب خوانی و انتخاب اولین رمان‌ برای خواندن انتخاب خوبی میتونه باشه👌
_ساده، روان، خوشخوان،پر کشش_
      !!باورم نمی‌شود!! من با این کتاب اشک ریختم.!!
این کتاب را برای استراحت میان یک مجموعه‌ی فانتزی (استورم لایت) انتخاب کردم که بخوانم تا کمی با آن به خودم استراحت بدهم و بعد سراغ ادامه‌ی مجموعه بروم.
داستان جالبی داره ، اما از همان ابتدا قابل حدس هست و جایی شمارا شگفت زده نمیکند، اما روند خواندن داستان بسیار لذت بخشه.
.
گرچه این نامه نگاری ها رو توی کتابهای دیگه کالین هوور هم میبینیم و شاید خسته کننده بشه اما تقریبا میشه گفت سبک نوشتاری نویسنده به این شکلِ.
نویسنده ماجرای جالبی نوشته که احساسات خواننده رو درگیر میکنه، اما گویی از پس شخصیت پردازی خوب برنیامده و همگی تقریبا شبیه به هم هستند و شبیه به هم حرف میزنند.(حتی بچه‌ی ۵ساله!)
برای من به عنوان رمانی که برای استراحت بخوانم خوب بود اما اینطور نیست که به فرد کتابخوانی پیشنهاد بدهم تا بخواند.
بنظرم برای شروع کتاب خوانی و انتخاب اولین رمان‌ برای خواندن انتخاب خوبی میتونه باشه👌
_ساده، روان، خوشخوان،پر کشش_