جزئیات پست

علیرضا شایق

1403/03/10

خواندن 1 دقیقه
(0/1000)

نظرات

بهترین کار همین است!  
اتفاقا من عاشق پیشگفتار و مقدمه هستم 
مقدمه حمیدرضا آتش برآب بر رمان دختر سروان و همچنین مقدمه نجف دریابندری برای رمان پیرمرد و دریا به نظرم خودشون یک کتاب جداگونه ست که باید خوند.
به نظرم مقدمه ها میتونن دید کلی ای از اثر به دست بدن تا دقیق تر اشراف پیدا کنید به چیزی که میخونید.
1
من هم به  هیچ وجه از مقدمه و پیش گفتار نمیگذرم. چون مطالبی هستند که نویسنده نمی‌توانسته به بخش اصلی کتاب اضافه کند اما برایش مهم بوده که ما بدانیم.اغلب هدف کتاب در آن بیان می‌شود.  
نرگس

1403/03/10

منم دقیقا رد میکنمو نمی‌خونم.. مخصوصا اگه مقدمه‌ نوشته‌ی مترجم و مربوط به داستان باشه🫠
به نطرم جای پیش گفتار ها آخر کتابه🥸🙂
 s. khalili

1403/03/10

درود من هم   مطالعه میکنم گاهی خسته میشم ودلم میخواد ازش عبور کنم ولی باز به خودم میگم نه شایدیه نکته ای جالب توجه باشه حیف که از دست بدم 🤭
 شوق رسیدن به متن اصلی همیشه سبب شده است که مطالعه مقدمه برایم دشوار و  با کمی بی رغبتی همراه باشد ..
اما هر زمان خواستم از مقدمه عبور کرده و به سراغ اصل مطلب بروم وجدان درونی  ام مانع شد و انگار ندایی از درون ذهنم به من نهیب می زد که اگر از مقدمه بگذری حق نداری به سراغ متن اصلی بروی... و من هر بار به ناچار از باب مقدمه به شهر متن اصلی وارد می شوم ...😵‍💫
اگر کتاب ناداستان باشد تقریبا همیشه مقدمه را می‌خوانم اما در کتب داستانی اگر با نویسنده آشنا نباشم در حدی مقدمه رو میخونم که فقط نویسنده رو بهم معرفی کنه و اکثرا مقدمه هایی که به متن داستان و نقد آن مربوط باشند خواندنش   بعد از اتمام داستان برایم جالب است. 
دریا

1403/03/10

من بسته به حجمش تصمیم می‌گیرم. چون گوینده‌ی کتاب صوتی‌م، کتاباییو که باید صوتی کنم، مجبورم کامل بخونم و خیلی وقتا توفیق اجباری می‌شه ولی وقتی انتخابی باشه، کوتاه باشه حتما می‌خونم، طولانی باشه یه نگاه سرسری می‌ندازم یا بعد از خوندن کتاب می‌خونم مثلا مقدمه‌ی نجف دریابندری بر پیرمرد و دریا رو وقتی تموم شد خوندم و خیلی جذاب بود ولی مقدمه‌های مهدی سحابی اول هر جلد جستجو رو فقط جلد اولشو و شاید قسمتایی از جلد دوم و سوم خوندم، بعدش دیگه ادامه ندادم چون هم کتاب خیلی طولانیه هم مقدمه‌ها.
معمولا نمیخوانم.این که بدونم چی قراره بخونم مهمه ، اما وقتی کتابی‌را انتخاب کرده ام.این را قطعا میدونم.دوست دارم تفسیر و برداشت خودم را از داستان داشته باشم.نگاه مترجم و اطلاعات نویسنده اولویت های من نیستند.
اگه مقدمه نوشته خود نویسنده باشه می‌خونمش در غیر این صورت نه! در این صورت شاید بعد تموم کردن کتاب برگردم یه نگاهی بهش بندازم
تعداد مقدمه‌های که خوندم از انگشتاب دستمم کمتره و معمولا رد میکنم
نیازی نمی‌بینم به خوندن‌شون
زیاد علاقه ای به خوندن مقدمه ندارم
اغلب حوصلم سرمیره!
ولی علاقه خاصی به صفحه عنوان دارم 
دلم میخواد ریز به ریز همش رو چک کنم 😅
فائقه

1403/03/10

معمولا مقدمه‌ها رو می‌خونم ولی نمی‌تونم انکار کنم که واقعا خسته‌کننده هستن👩🏻‍🦯
سلام. نه.
1
سلام 
روشنا

1403/03/10

من تقریباً همیشه می‌خونمشون؛ فقط اگه خیلی طولانی باشه هم‌زمان باهاش متن اصلی رو هم شروع می‌کنم 😂