بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

فیلم ساختن

فیلم ساختن

فیلم ساختن

سیدنی لومت و 2 نفر دیگر
3.8
3 نفر |
2 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

1

خوانده‌ام

3

خواهم خواند

4

بهمن فرمان آرا: یکی از مهم ترین ویژگی های فیلم ساختن این است که چیزهایی را درباره ی بازیگرها و کار با آنها می گوید که در هیچ کلاس درسی نمی توان آنها را شنید و یاد گرفت. سیدنی لومت وقتی سرگرم نوشتن این کتاب بوده اصلا به این فکر نمی کرده که خاطراتش را از روزهای فیلم سازی روی کاغذ بیاورد و بنویسد مارلون براندو سر صحنه فیلم برداری اینگونه رفتار می کرده و پل نیومن به گونه ای دیگر؛ دنبال این بوده که توضیح بدهد خودش به عنوان کارگردانی خوب و قابل احترام در سینمای امریکا، چگونه فیلم می ساخته؛ این است که همه چیز را از اول توضیح می دهد: از اینکه تمرین و روخوانی چه فایده ای برای فیلم دارد و چه فیلم نامه ای را باید برای ساخت انتخاب کرد شروع می کند و به فیلم برداری و تدوین و مراحل فنی و نمایش عمومی فیلم می رسد و در هر فصل از رابطه اش با فیلم نامه نویس و تهیه کننده و بازیگر و مدیر فیلم برداری و بقیه گروه می گوید تا در نهایت به خواننده اش بگوید فیلم کاری گروهی است؛ نه کاری شخصی.

لیست‌های مرتبط به فیلم ساختن

یادداشت‌های مرتبط به فیلم ساختن

      از سیدنی لومت، از مشهورترین کارگرادانان سینمای جهان، چندی پیش کتابی منتشر شد با نام فیلم ساختن. جالب این‌که این کتاب را بهمن فرمان‌آرا ترجمه کرده که خودش یکی از کارگردانان مهم سینمای ایران است. اینن کتاب به خیلی‌ها می‌آموزد چگونه فیلم بسازند، چگونه دوربین به دست بگیرند، کی کات کنند و خلاصه این‌که چه کنند تا به یکی از بهترین کارگردانان جهان تبدیل شوند. سیدنی لومت با آثاری مانند «بعدازظهر سگی» و «مرد خشمگین» یکی از مهم‌ترین سینماگران جهان است. او بیش از پنجاه فیلم ساخته و چهل بار نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده. این کتاب در واقع نسخه‌ای است از بهترین تجربیات این فیلم‌ساز پرکار سینما که یکی از مهم‌ترین خصوصیاتش جذب بازیگران بزرگبه پروژه‌هایش بوده است. فرمان‌آرا در مقدمه‌ی کتاب می‌نویسد: «یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب این است که چیزهایی را درباره‌ی بازیگرها و کار با آنان می‌گوید که در هیچ کلاس درسی نمی‌توان آن‌ها را شنید و یاد گرفت». سیدنی لومت در این کتاب توضیح می‌دهد تمرین و روخوانی چه فایده‌ای برای فیلم دارد یا چه فیلم‌نامه‌هایی را باید ساخت و رویشان سرمایه‌گذاری کرد. مراحل فنی فیلم‌برداری، تدوین و حتی مراحل عمومی نمایش فیلم را گام‌به‌گام توضیح می‌دهد و در این باره می‌نویسد که فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، بازیگر، مدیر فیلم‌برداری و سایر اعضای گروه چگونه باید مانند یک تیم دائماً با هم کار کنند و ارتباط داشته باشند. به عقیده‌ی لومت، فیلم خوب نتیجه‌ی کار گروهی خوب است. این کتاب به کسانی که می‌خواهند فیلم بسازند ــ و حتی به مخاطبان علاقه‌مند سینما ــ می‌آموزد آثار مهم سینمایی حاصل چه شرایط و چه نوع شیوه‌های کاری‌اند و درک درستی از فضای فیلم‌سازی به خواننده می‌دهد. با خواندن این کتاب از تجربه‌های یکی از معتبرترین سینماگران جهان آگاه می‌‌شویم. 


به قلم مـهرناز آزاد، ماه‌نامه‌ی شهر کتاب، شماره‌ی دوم، سال ۱۳۹۴.
     

6 نفر پسندیدند.

1 نفر نظر داد.
علی دائمی

1402/8/29 - 24:09

🔻 کتاب پی
      🔻 کتاب پیش‌رو یک کتاب آموزشی نیست و در آن خیلی با قواعد و اصول ابتدایی فیلمسازی و آموزش‌های فنی سروکار ندارید. این کتاب در حقیقت یک «کارگاه انتقال تجربه» است که در آن سیدنی لومت، کارگردان مشهور سینمای هالیوود، تجربیات جالب خودش را از ساختن چند فیلم و قرار گرفتن در مقام کارگردان با شما به اشتراک گذاشته است؛ تجربیاتی که شاید در هیچ کتاب یا کلاسِ نظری‌ای پیدا نکنید.

🔻 در «فیلم ساختن»، کارگردان نامیِ آمریکا از تعامل با عوامل مختلف در یک پروژهٔ سینمایی، نحوهٔ دورخوانی فیلمنامه، تجربیات کار با کمپانی‌ها و تهیه‌کننده‌ها، سختی‌های سرِ صحنه، مشکلات اتاق تدوین و... برای خوانندگان می‌گوید و در تلاش است به همهٔ چالش‌هایی بپردازد که یک کارگردان در مراحل پیش‌تولید، تولید و پس‌تولید ممکن است تجربه کند.

🔻 به نظر من کتاب مفید و آموزنده‌ای بود. رویکرد متفاوت و سبک شبه‌خاطره‌نویسی‌اش جالب بود و درس‌های جذابی برای من داشت؛ اما اگر به‌دنبال یک کتاب دربارهٔ «آموزش قواعد کارگردانی» و «یادگیری تکنیک» هستید، احتمالاً این کتاب به کار شما نمی‌آید.
     

30 نفر پسندیدند.