بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

سلطان مار

سلطان مار

سلطان مار

4.1
7 نفر |
3 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

0

خوانده‌ام

12

خواهم خواند

4

کتاب نویسی سلطان مار فرق می کند و خودش به طور گوهری زبان صحنه ای است. این دنباله سنت کتابی حرف زدن بازیگر عامی در نمایش های تخت حوضی است و وقار شکننده و مضحکی که به شخصیت های تاریخی و قصه ای می دهد، و نیز شاعرانه کم مایه و شیرینی که گه گاه به شخصیت ها و لحظه های احساساتی می بخشد. و دردناک خواهد بود اگر توسط خواننده یا بازیگر جدی خوانده یا بازی شود.

پست‌های مرتبط به سلطان مار

یادداشت‌های مرتبط به سلطان مار

سلطان‌مار
            سلطان‌مار یک ترکیب هوشمندانه است از داستانی عامیانه، طنز، نمایش‌های روحوضی و مفاهیم اسطوره‌ای جامعه‌ی کهن کشاورزی مثل دربند شدن باروری.
به هم پیوند زدن این موارد و پدید آوردن یک مفهوم اجتماعی بی‌زمان نشانه‌ی نبوغ بیضایی و تسلطش به فرهنگ و اساطیر ایران و هنده. البته این نمایشنامه مال زمانیه که بیضایی سی‌سال هم نداشته و اگر بخوایم شیوه‌ی صحنه‌گردانی و استواری نثرش رو با نثر بیضایی سال‌های سیاوش‌خوانی و مرگ‌یزدگرد و پرده‌خانه مقایسه کنیم بی‌تردید در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیره اما همچنان بسیار دلچسب و زیباست. زبان اگرچه استعاریه اما مفهوم واضحه و به دلیل روان بودن نثرش، برای کسانی که تجربه‌ی بیضایی‌خوانی (یا خوانش نثر شبه کهن) ندارند مناسبه.
نمایشنامه پر از گفت‌وگوهای بی‌نظیره که چندتاییش رو در گزارش پیشرفت‌هام نوشتم اما خواندن همه‌شون، یکجا و در میان داستان، خالی از لطف نیست.
پس قطعا به هرکسی که کتاب خواندن رو دوست داره پیشنهادش می‌کنم.
 و در نهایت خرده‌ای از متن که خیلی دوستش داشتم:
« از دنیای قصه‌ها کسی نخواهد آمد. آنچه این خیال را حقیقت می‌کند، دستان خود شماست.»
-------------------
تصویر از نمایش سلطان مار به کارگردانی احمد اسلامی زیرکی است که در اسفند 1396 به روی صحنه آمد.