بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

دزیره (جلد ۲)

دزیره (جلد ۲)

دزیره (جلد ۲)

آنه ماری سلینکو و 1 نفر دیگر
4.3
43 نفر |
12 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

3

خوانده‌ام

126

خواهم خواند

46

... رمان دزیره به­صورت یادداشت­های قهرمان آن، دزیره کلاری،- با استفاده از اسناد و مدارک تاریخی معتبر- نوشته شده است. دزیره راه دور و دراز و پرپیچ و خمی را که از خانه­ی پدرش در «مارسی» شروع و به قصر سلطنتی استکهلم منتهی می­شود با همان روحیه­ی بشاش و امیدوار دوران جوانی طی می­کند. در برابر همه­ی اطرافیان، از خدمت­کاران و بستگان خود تا بزرگ­ترین رجال عصر، همان دختر ساده و بی­آلایش باقی می­ماند. جزئیات عادی و گاهی مضحک زندگی روزمره را با بیانی ساده و دلنشین در خلال وقایع بزرگ تاریخ شرح می­دهد. نویسنده زیر و بالای وقایع دوران بعد از انقلاب فرانسه، از سقوط روبسپیر و ژاکوبن­ها، حوادث حکومت «دیرکتوار»، کودتای ناپلئون، دوران کنسولی و امپراطوری او تا جنگ­ها و پیروزی­ها و سرانجام شکست و سقوط امپراطور و بازگشت خانواده­ی بوربن به سلطنت را با چنان دقت و صحتی در خلال ماجرای شیرین و افسانه مانند ترقی دزیره کلاری شرح می­دهد که می­توان این رمان را یک تاریخ مشروح و دقیق سال­های آخر قرن هجدهم و نخستین سال­های قرن نوزدهم دانست. رمان آن­ماری سلینکو در ظرف چند سالی که از انتشار آن می­گذرد به بیست و چهار زبان ترجمه شده و در سراسر جهان میلیون­ها خواننده­ی علاقه­مند پیدا کرده است. و شکی نیست که دزیره قهرمان آن به زودی در ردیف چهره­های درخشان و شخصیت­های فراموش نشدنی رمان عصر حاضر قرار خواهد گرفت.

یادداشت‌های مرتبط به دزیره (جلد ۲)

      فکر نمیکردم یک داستان و رمان تاریخی ، انقدر برام جذاب و پرکشش باشه .
داستانی که توسط اولین عشق ناپلئون بناپارت ، روایت می‌شود و ماجراهای باورنکردنی ظهور و افول ناپلئون نیز در آن گنجانده شده است .
داستان دختری از طبقه ی عادی جامعه که فرزند یک تاجر ابریشم است و زاده ی دوران انقلاب فرانسه و یک جمهوری خواه که در چهارده سالگی دلبسته و معشوق ناپلئون می‌شود اما در نهایت با عشقی دیگر آشنا و مزدوج شده و سال ها بعد ملکه ی سوئد و نروژ می‌شود.
روایت ها پشت سرهم نیستن و سیر تاریخی یکنواخت و پشت سرهمی ندارند گاهی گذر ایام در داستان به ماه ها و سال ها بعد موکول می گردد .
داستانی بر اساس واقعیت بود و روان و ساده خوان ، اما وقتی شروع کنی دوست داری بی وقفه بخوانی در کل شاید خواندن دو جلد برای من هشت الی ده روز طول کشید .
ترجمه هم خوب و روان بود اما احساس کردم به دلیل چاپ تحت عنوان مجموعه ی کلاسیک ها برای نوجوانان کمی آن رو تحت تاثير قرار داده بود و شاید سانسورهایی داشت اما در داستان و فهم ماجرا تاثیر چندانی نداشت .

     
°•zari•°

1402/04/25

      انگار خرداد ماه یه نیرویی از درونم بهم میگه کتاب کلاسیک بخون،کتاب کلاسیک بخون.سال گذشته در حال خوندن اِما بودم و بدبختانه ریدینگ اسلامپ شده بودم و بعد از اون میترسیدم کتاب کلاسیک بخونم. اونم کتابی مثل دزیره که هم تاریخی و هم دو جلدبود. فکر کردن بهش هم منو به یاد اون حس بد اسلامپ مینداخت و با خودم میگفتم باید ۱۰۰۰وخورده ای صفحه توصیفات زیادی و خسته کننده ی کتابو بخونم ولی دلم رو به دریا زدم و خوشحالم از اینکه دزیره رو خوندم😭🥺🤌

 دزیره کتابی عاشقانه و کلاسیک،توام با تاریخه. کتاب روونیه و هی اصرار داری ادامه بدی تا ببینی چی میشه.فکر میکردم مثل بقیه ی کلاسیکا خسته و کسل کننده باشه ولی به هیچ وجه اینطور نیست.با اینکه علاقه ای به کتابای تاریخی ندارم ولی این کتاب یه چیز دیگه بود برای من🧚‍♀️ و کتاب با یه لبخند ژکوند به پایان رسید^_^

اگه از کتابای عاشقانه یا کلاسیک یا تاریخی علاقه ندارید،حتما دزیره رو بخونید.حتما خوشتون میاد✔️

خودمو لعنت میکنم که خوندن این کتابو به تعویق مینداختم.

انتخاب رنگ صورتی برای جلد نشر افق،کاملا به جا بود.چون دزیره برای من همین حس رو داره.حس گل های ریز صورتی🥺💓

متن‌کتاب:
عجیب است دو مرد برجسته ی دوران،عاشق شما بوده اند. خیلی هم زیبا نیستید.(فک کنم یاروحسودی میکرد😂🤦‍♀️)

پ.ن:دو جلد دزیره رو تو امتحانات ترم همراه با عذاب وجدان خوندم😂😐البته فعلا هفته ی اولشم😂🤌
     
زکیه

1400/04/13

      داستان در دوره انقلاب کبیر فرانسه با شهروند ۱۳ساله، برنادین اوژنی دزیره، دختر کوچک فرانسوا کلاری، تاجر و شهروند خوش نام شهر مارسی (در جنوب فرانسه)، آغاز می‌شود، که در همان ابتدای داستان مورد مهر و علاقه ناپلئون بناپارتِ جوان و یکتا قبا قرار گرفت. اما پس از اندک سالی که بناپارت در جمع مقامات ارشد پذیرفته شد، با یکی از زنان نافذ در مجامع و میان رجال سیاسی انقلاب به نام ژوفین بوهارنه ازدواج می‌کند و پس از چندی به عنوان کنسول فرانسه قدرت می‌گیرد، تا آنجا که دیگر انقلاب کبیر فرانسه به امپراطوری ناپلئون بدل می‌گردد. 
رمان اصیل و بی نظیر دزیره، شرح روان و جذاب جزئیات تاریخ فرانسه‌ پس از سقوط دیرکتوار، و آغاز کنسولی و امپراتوری ناپلئون است که در نهایت با تاج گذاری دزیره با لقب "ملکه دزیدریای سوئد" خاتمه می یابد. زیرا راوی داستان(دزیره) به پدرش قول داده بود که در دفتر هدیه تولدش تنها سرگذشت همشهری برنادین، اوژنی، دزیره کلاری را بنویسد ولی در پایان کتاب او "ملکه مطلوب سوئد" بود.
این رمان را هرگز برزمین نخواهید گذاشت و در خاطر ماندگار خواهد بود.