بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

ماهی جنگجو

ماهی جنگجو

ماهی جنگجو

هینتون و 2 نفر دیگر
5.0
1 نفر |
1 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

0

خوانده‌ام

2

خواهم خواند

6

کتاب ماهی جنگجو، نویسنده هینتون.

لیست‌های مرتبط به ماهی جنگجو

ماهی جنگجوتمام آنچه که هرگز به تو نگفتممن قاتل زنجیره ای نیستم

کتاب‌هایی با شخصیت محوری نوجوان

6 کتاب

خوندن در مورد مسائل نوجوون‌ها همیشه برام جالب و جذاب بوده؛ به‌خصوص نوجوون‌هایی که صرفاً توی داستان‌های فانتزی حضور ندارن و با مشکلات زندگی واقعی دست‌وپنجه نرم می‌کنن. ‌‌ نوجوون‌‌هایی که با افسردگی، اضطراب، مشکلات شخصیتی، خانواده‌های نابه‌سامان و مشکلات اجتماعی روبه‌رو هستن و درعین‌حال سعی می‌کنن راه خودشون رو توی زندگی پیدا کنن‌. :) ‌‌ شخصیت محوری هر کدوم از کتاب‌ها: ‌۱. ماهی جنگجو: یک پسر ۱۴ ساله به اسم راستی-جیمز که یک پدر دائم‌الخمر داره و مدام درگیر دعواهای خیابونی آسیب‌زاست و سعی می‌کنه بزرگ‌تر از سنش رفتار کنه. ‌‌ ۲. تمام آن‌چه که هرگز به تو نگفتم: یک دختر ۱۶ ساله به اسم لیدیا که درس‌خون و آرومه و والدینش چیز زیادی در موردش نمی‌دونن و کم‌کم «تمام اون چیزهای ناراحت‌کننده‌ای که هرگز بهشون نگفته بود» رو کشف می‌کنن. ‌‌ ۳. من قاتل زنجیره‌ای نیستم: یک پسر ۱۴ ساله (اگه درست یادم باشه!)، به اسم جان که اختلال شخصیت ضداجتماعی داره (هرچند که طبق تقسیم‌بندی جدید اختلالات، افراد زیر ۱۸ سال نباید تشخیص این اختلال رو بگیرن) و مادر و خاله‌ش یک مرده‌شورخونه رو اداره می‌کنن. جان علاقه‌ی شدیدی به دونستن در مورد قاتل‌های زنحیره‌ای داره. کم‌کم اتفاقات اسرارآمیزی توی شهر می‌افته و... ‌‌ ۴. پروژه‌ی خونین او: یک پسر ۱۷ ساله به اسم رودریک که توی یک روستا زندگی می‌کنه، مادرش به تازگی فوت شده و با خواهر و پدرش زندگی مشقت‌باری رو می‌گذرونه. رودریک شخصیت عجیبی داره و همه یک‌جورهایی ازش می‌ترسن... داستان کتاب، ماجرای اینه که چطور رودریک در نهایت مرتکب سه قتل وحشتناک می‌شه. ‌‌ ۵. ناطور دشت: یک پسر ۱۷ ساله به اسم هولدن کالفیلد که از مدرسه اخراج می‌شه، سیگاریه، بددهنه و حس می‌کنه هیچ هدفی توی زندگی نداره. اون فقط چند روز فرصت داره تا به خونه برگرده و طی این چند روز، ما بیشتر و بیشتر با دنیای هولدن آشنا می‌شیم... ‌‌ ۶. داستان‌های اوهایو: داستان‌های اوهایو رمان نیست، مجموعه داستانه. اما شخصیت محوری خیلی از داستان‌هاش نوجوون هستن. همه‌ی داستان‌ها توی محله‌های پایین یک ناحیه‌ی خاص از آمریکا اتفاق می‌افتن و همه‌شون فضای به‌شدت تیره و تاریکی دارن.

یادداشت‌های مرتبط به ماهی جنگجو

            معرفی می‌کنم:
یکی از بهترین کتاب‌هایی که اخیراً خونده‌م.

صحبت کردن در مورد کتاب‌هایی که خیلی دوست‌شون داشتیم سخته. چون می‌ترسیم اون‌طور که باید، نتونیم همه‌ی چیزها رو در موردشون بگیم. 
‌
‌
اول این‌که بگم طرح جلد کتاب «هیچ ربطی» به داستان و موضوعش نداره. شخصیت‌های داستان یک‌سری پسر نوجوون چاقوکش و بزن‌بهادرن و داستان عمدتاً محیط خشنی داره.
‌
‌
دوم این‌که تمِ کلیِ این کتاب شاید شبیه ناطور دشت به‌نظر برسه. چون شخصیت اصلی هردوشون پسرهای نوجوان هستن و هر دوی این پسرها رفتارشون با هنجار جامعه فاصله داره؛ و هردوشون درگیر مشکلات زیادی مثل مشکلات تحصیلی، خانوادگی، اجتماعی و روان‌شناختی هستن. اما باید بگم که این کتاب ناطور دشت خیلی متفاوته! 
‌
چرا؟ چون:
توی ناطور دشت، ما بیشتر با افکار و درونیات هولدن کالفیلد کار داریم و توی ذهنش چرخ می‌زنیم. 
ولی شخصیت اصلی ماهی جنگجو یا همون «راستی-جیمز»، پسریه که دیدگاه خیلی خیلی عینی‌ای به زندگی داره و زیاد اهل فلسفه‌بافی و فکروخیال نیست. و توی ماهی جنگجو، ما بیشتر از طریق رابطه‌ی راستی-جیمز با اطرافیانش و حرف‌ها و اعمالش اون رو می‌شناسیم. 

‌
‌سوم این‌که همین‌که شروع می‌کنید به خوندن داستان، با خودتون فکر می‌کنید که چقدر فضای داستان مردونه‌ست. و با توجه به این‌که اسم نویسنده دقیق مشخص نیست، حدس می‌زنید که به احتمال زیاد نویسنده‌ش مرد باشه. ولی نه، نویسنده‌ش زن‌ئه، که این رمان رو هم توی ۲۵ سالگیش نوشته. علت این‌که اسمش رو کامل ننوشته اینه که نمی‌خواسته پسرها با خودشون بگن «آخه یه دختربچه از چاقوکشی و این چیزا چی می‌فهمه؟»
‌
‌
چهارم این کتاب درحال حاضر فقط یک بار توی ایران چاپ شده: تیرماه سال ۱۴۰۰، و کلاً هم ۳۰۰ نسخه‌ ازش چاپ شده. یعنی کلاً ۳۰۰ دونه از این کتاب توی ایران هست. و هنوزم همه‌ی نسخه‌هاش فروش نرفتن و سایت‌ها می‌فروشنش (با قیمت ۳۲ هزارتومان). 


پنجم این‌که واقعاً توی ایران در حق این کتاب ظلم شده. کاش می‌شد افراد بیشتری بخوننش. هم ترجمه‌ی بسیار عالی‌ای داره، هم داستان خیلی قوی و جذابیه، و در انتهای کتاب هم یک نقد و تحلیل جالب از کتاب آورده شده که تازه با خوندنش به این نتیجه می‌رسید که احتمالاً یک روزی دوباره این کتاب رو بخونید. 
‌
‌
‌
اینم معرفی کتاب که پشت جلد اومده و انصافاً معرفی خوبی هم هست:

«ماهی جنگجو رمانی است درباره‌ی نوجوانان و جوانانی که در جست‌وجوی هویت و معنا به بن‌بست خورده‌اند. معماران این بن‌بست والدین مسئولیت‌ناپذیر و خانواده‌های فروپاشیده از یک سو و جامعه از سویی دیگر است، جامعه‌ای که در قالب دو نهاد اجتماعی، مدرسه و پلیس، متجلی می‌شود و آشکارا هیچ درکی از نیازهای این نسل و جهان او ندارد. ماهی جنگجو رمانی کوتاه و درخشان است و عجیب آنکه نویسنده اش، اس. ای. هینتون، متناسب با اهمیتی که در ادبیات معاصر آمریکا دارد در ایران شناخته شده نیست.»