بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

خواهران باربارن

خواهران باربارن

خواهران باربارن

3.5
7 نفر |
4 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

0

خوانده‌ام

10

خواهم خواند

1

اریک امانوئل اشمیت، برنده ی جایزه ی ادبی گنکور در سال 2016، در چهار داستان اعجاب انگیز این کتاب، که به محض اشاره در سراسر اروپا پرفروش شد، با استفاده از تعلیق، خشن ترین و مرموزترین احساساتی را به تصویر می کشد که وجودمان را تسخیر کرده اند.با خواندن داستان های کتاب حاضر این سوال را در ذهن شکل می گیرد که چطور می توانیم در جست و جوی انسانیت باشیم، در حالی که زندگی ما را به سوی حسد، فساد، بی تفاوتی و جنایت سوق داده است.«درکم کن موییزت. دوست دارم تمام عمرم را با فابین بگذرانم چون دوستش دارم، اما از کجا بدانم که می شود؟ "تمام عمر"... خیلی مبهم است، نه؟ تازه فابین فقط همین تابستان اینجاست. سپتامبر برمی گردد به لیون. زندگی من همین حالاست، نه فردا. بعدش هم، ادای کسی را که خیلی تعجب کرده در نیاور، من و تو صد بار در موردش حرف زدیم، ما ازدواج را قبول نداریم. اگر بشود خب بهتر است، اما اگر نشد به هر حال با فابین می مانم.»

یادداشت‌های مرتبط به خواهران باربارن

حسین

1402/02/21

            به نظر من یکی از چیزهایی که در یک اثر هنریِ ادبی خوب یافت می‌شود، این است که شخصیت‌ها در داستان به خوبی جا می‌شوند و هرچقدر نویسنده‌ی اثرِ پیش‌رویمان بهتر از عهده این کار بربیاید، به همان نسبت داستان بهتری خلق کرده است. می‌خواهم بگویم که در داستان خوب، شخصیت‌ها طبیعی‌اند و تلاش نمی‌کنند از داستان بگریزند.
یک مثال می‌زنم: به نظر من یکی از بهترین نویسنده‌ها، داستایفسکی است. اگر از او چیزی خوانده باشید، شاید حس کرده باشید که داستایفسکی غیر عادی‌ترین شخصیت‌ها را در کل ادبیات دارد. شخصیت‌های آثار مختلف‌ش اندیشه‌های رادیکال دارند و خودمتناقض‌اند. علاوه بر این بیشترشان رگه‌هایی از دیوانگی را دارند و اصلا از لحاظ روانی سالم نیستند (برای این ادعا کافی‌ست سری بزنید به آن دسته از آثار فروید که در قالب نقد ادبی، به واکاوی شخصیت‌های داستایفسکی پرداخته است). با این حال و با وجود این همه ناعقلانیتی که در یک‌جا جمع شده است، حس نمی‌کنید که شخصیت‌ها به زور کنار هم قرار گرفته‌اند. اوج هنر داستایفسکی در این است که دیوانه‌هایش با همدیگر تعامل دارند. که وقتی می‌خوانی حس نمی‌کنی که اثر پیش‌روی‌ت یک داستان خالی است. به قولی، تمام داستان و کاراکترها، «واقعی‌تر از واقعیت» هستند.
بزرگ‌ترین مشکل من با این رمان اشمیت همین بود. که تلاش کرده شخصیت‌های عادی و معمولی بسازد، در حالی که به نظرم اصلا خوب از آب در نیامده‌اند. در کل 4 داستان کتاب، انگار هیچ‌کدام از کاراکترها واقعی نیستند، انگار بازیگران نمایشی هستند که به زور مجبورشان کرده‌اند که نقشی را بپذیرند و جملاتی را که بهشان گفته شده را بازگو کنند. تک تک اتفاقات داستان هم انگار جوری ردیف شده‌اند که اشمیت به پیامی که در نظر دارد، برسد. که اگر یک تلنگر بزنی، همه چیز فرو می‌پاشد.
خیلی ناامید شدم.