بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

آلیاژ قانون ( کتاب چهارم از مجموعه‌ی مه زاد)

آلیاژ قانون ( کتاب چهارم از مجموعه‌ی مه زاد)

آلیاژ قانون ( کتاب چهارم از مجموعه‌ی مه زاد)

برندون سندرسون و 1 نفر دیگر
4.7
3 نفر |
1 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

0

خوانده‌ام

5

خواهم خواند

4

سیصد سال بعد از وقایع سه‌گانه‌ی مه‌زاد، کادریال، با راه‌آهن‌هایی که در بین کانال‌ها زده شده، چراغ‌هایی الکتریکی که خیابان‌ها و خانه‌ی ثروتمندان را روشن می‌کند و همین‌طور اولین آسمانخراش‌های فولادی‌ای که برای رسیدن به ابرها با یکدیگر در رقابت‌اند، در آستانه‌ی مدرن شدن قرار دارد. کلسیر، وین، الند، سیزد، اسپوک و دیگران اکنون به بخشی از تاریخ و مذهب تبدیل شده‌اند؛ بااین‌حال و حتی باوجود اینکه علم و تکنولوژی در حال رسیدن به قله‌هایی جدید است، جادوی کهن آلومنسی و فروشیمی هنوز هم در دنیای تازه متولد شده نقش دارند؛ و حالا در سرزمینی مرزی به نام رافز، این جادوها به ابزاری حیاتی برای مردان و زنانی شجاع تبدیل شده که خواهان برقراری نظم و عدالت هستند. یکی از این افراد وکسیلیوم لادریان است یکی از معدود هم‌زادهایی‌ که می‌تواند با جادوی آلومنسی به فلزات فشار وارد کرده و از فروشیمی برای کم یا زیاد کردن وزنش به اراده‌ی  خود استفاده کند. وکس بعد از بیست سال زندگی در رافز به دلیل اتفاقی تلخ و خانوادگی ناچار به بازگشت به کلان شهر الندل می‌شود. حالا باید (گرچه از روی بی‌میلی) سلاح‌هایش را کنار بگذارد و وظایف و آبرویی را که از بزرگ خاندانی اصیل انتظار می‌رود به دوش بکشد. گرچه در ابتدا این‌طور فکر می‌کند تا اینکه با چشمان خود می‌بیند که عمارت‌های مجلل و خیابان‌های زیبا و پر درخت شهر می‌توانند خطرناک‌تر از دشت‌های پر غبار رافز باشند.

لیست‌های مرتبط به آلیاژ قانون ( کتاب چهارم از مجموعه‌ی مه زاد)

هری پاتر و سنگ کیمیا (هری پاتر 1) الکاتراز در مقابل کتابداران شرورمومو

فانتزی‌های پیشنهادی یه فانتزی‌خون :)

20 کتاب

تو این لیست یه سری از بهترین فانتزی‌هایی رو که خوندم آوردم، که ان‌شاءالله با خوندن کتاب‌های بیشتر به روز میشه :) من خودم همهٔ این‌ها رو زبان اصلی خوندم (غیر از مومو که زبان اصلیش آلمانیه! و داستان بی‌پایان که در واقع ترجمهٔ انگلیسیش رو خوندم)، ولی اینجا نسخهٔ ترجمه‌شده رو گذاشتم. موارد ترجمه‌نشده رو هم آوردم، خدا رو چه دیدی! شاید یه روزی ترجمه شدن :) البته یه سری از ترجمه‌شده‌ها هم تا الان فقط نسخهٔ چاپیشون اومده، اونم با قیمت بسیار بالا! و با وجود اینکه خیلی دوستشون دارم جدا نمی‌تونم توصیه کنم مثلا ۶۰۰ تومن پول بدید برای خرید فلان کتاب! امیدوارم هر چه زودتر نسخهٔ الکترونیکی و یا ارزون‌تر این موارد هم موجود بشه.... در مورد چند جلدی‌ها هم فقط جلد اول رو آوردم، که شامل این موارده: هری پاتر (۷ جلد)، آلکاتراز در مقابل کتابداران شرور (۶ جلد)، ناجیان: پولاددل (۳ جلد)، The First Girl Child (۲ جلد)، شب زمستانی (۳ جلد)، A River Enchanted (۲جلد)، مه‌زاد: آخرین امپراطوری (۳ جلد)، مه‌زاد: آلیاژ قانون (۴ جلد، این در واقع عصر دوم مه‌زاده و باید بعد از سه جلد عصر اول خونده بشه!)، The Golem and the Jinni (۲ جلد)، ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (۳ جلد)، آرشیو استورم‌لایت: طریق شاهان (فعلا ۴ جلد). البته توجه کنید که یه سری از اینا رو تو ترجمه چند قسمت کردن! مثلا طریق شاهان خودش در واقع یه جلده که ترجمه‌ش تو دو سه قسمت چاپ شده، و من وقتی میگم ۴ جلد یعنی ۴ جلد اصلی! 🔅🔅🔅🔅🔅 ترتیب کتاب‌ها «تقریبا» از آسان به سخته 😄 یعنی اون آخرهای لیست با فانتزی‌های پیچیده‌تری طرفیم :) البته این رتبه‌بندی اونقدرم دقیق نیست، مخصوصا موارد نزدیک به هم اونقدرها تفاوتی با هم ندارن. ولی مثلا تفاوت بین اول فهرست تا آخرش زیاده. بنابراین، برای کسایی که تازه می‌خوان فانتزی رو شروع کنن شاید کتاب‌های آخر لیست انتخاب خوبی نباشه 🤔 🔅🔅🔅🔅🔅 نکتهٔ دیگه اینکه تو این فهرست اصولا مخاطب بزرگسال مد نظر بوده، ولی یه سری از کتاب‌ها برای کودک و نوجوان کم سن و سال هم مناسبه. اینا در واقع در اصل کتاب نوجوانن، ولی کتاب نوجوانی که به نظرم برای آدم بزرگسال هم می‌تونه جذاب باشه، خودم که اصولا خیلی ازشون لذت بردم :) مثلا هری پاتر، آلکاتراز، مومو و داستان بی‌پایان. با این حال، اگه بزرگسالی هستید که اصولا با کتاب‌های نوجوان حال نمی‌کنید، شاید این دسته از کتاب‌ها براتون مناسب نباشه! البته که به نظرم خیلی اشتباه می‌کنید 😂 بقیهٔ موارد هم اگه بحث سانسور رو در نظر بگیریم برای نوجوون‌های بزرگتر هم مناسبه، ولی اونایی که ممکنه یه سری حساسیت‌هایی روش باشه به طور خاص این موارد هستن (من اصولا نسخهٔ ترجمه‌شدهٔ بعضی‌ها رو ندیدم و چیزی که میگم بر اساس نسخهٔ زبان اصلیه): ❗The First Girl Child ❗خرس و شباهنگ: بیشتر به خاطر صحنه‌های جلدهای بعدی ❗A River Enchanted ❗A Study in Drowning ❗پیکارگسل ❗مه‌زاد: یه مقدار خشونتش شاید زیاد باشه و فضای تاریکی داره (همون دارک 😄)، ولی از نظر صحنه‌های جنسی کاملا تمیزه. 🔅🔅🔅🔅🔅 به اینم دقت کنید که اینطور نیست که از نظرم همهٔ این کتاب‌ها با هم برابر باشن، بعضیا خوبن، بعضیا خیلی خوبن و بعضیا عااااااالی هستن :) ولی خب همه‌شون طوری هستن که اگه کسی بگه فانتزی خوب می‌خوام بهش میگم اینا رو بخون :)

یادداشت‌های مرتبط به آلیاژ قانون ( کتاب چهارم از مجموعه‌ی مه زاد)

            سلام 
اگر این کتاب با آخرین امپراتوری مقایسه بشه نقاط قوت اون رو نداره. اونقدری که باید با شخصیت‌ها ارتباط نمیشه گرفت. این جلد به نظر تنها یک پیش‌درآمد برای ورود به عصر دوم هست.
سندرسون برای خالی کردن ذهنش بین دو کتاب این رمان کوتاه رو می‌نویسه و ابتدا قصد انتشارش رو نداشته.این رمان بین آخرین کتاب چرخ زمان و اولین جلد از استورم‌لایت نوشته شده. 
از دور‌ریزهای سندرسون هم رمان در میاد. 🤣
آلیاژ قانون یه رمان فانتزی وسترن به حساب میاد. به شدت خوش‌خوان، کوتاه، جذاب، لذت‌بخش و بامزه است. در تمامی کتاب حال و هوای طنز حاکمه. 
این رمان از سرعت بالایی برخورداره. 
اکشن بسیار خوبی داره. 
رابطه‌ی شخصیت های وَکس و وِین خیلی جذابه. 
کمی رازآلود هست. 
شروع رمان جذاب و مخوف و تراژیک بود.
اشاره به شخصیت‌های عصر اول و چیزی که حالا بهش تبدیل شدند خیلی جالبه. ما در دنیایی داستان رو پیگیری می‌کنیم که آثار اعمال شخصیت‌های عصر اول رو شاهدش هستیم.  نژادهای جدید با سیستم جادویی به روز شده داریم. واقعا استفاده‌ی وِین از قدرتش خیلی جذابه. 
آلیاژ قانون یه داستان وسترن خوب با المان‌های جادویه یا میشه گفت یه داستان فانتزی که در اون سلاح گرم و تکنولوژی وجود داره. 
شخصیت‌ها همونطور که گفتم عمق سری قبلی رو ندارند. شخصیت اصلی همون قهرمان داستان‌های وسترنه که یه بزن بهادر به حساب میاد. البته که همراهی باهاش خیلی لذت بخشه. برخلاف عصر اول شخصیت‌های مونث پردازش نشدند و این خب از کلیشه‌های ژانر وسترن به حساب میاد. ژانری که کاملا مردونه است. 
شخصیت منفی رمان برای کارهای خودش دلیل و ایدئولوژی داشت و دقیقا در تضاد با عقاید شخصیت اصلی بود. 
در کل یک خوانش لذت‌بخش برای ورود به عصر دوم مه‌زاد بود. بسیاری این جلد رو یک کتاب مستقل حساب می‌کنند بین سه‌گانه‌ی اول و دوم. 
گویا در ادامه هم باز قراره زمان به جلو بره و در فضای علمی تخیلی شاهد جهان مه‌زاد باشیم. 
جلد بعدی ترجمه نشده پس باید زبان اصلیش رو بخونم.