جزئیات یادداشت

محمد یوسفلو

1401/11/9 - 10:45

        کتاب جزء از کل یکی از کتاب‌هایی بود که مدت زیادی در لیست مطالعه‌ام قرار داشت و آخر هم نتوانستم خود کتاب را بخوانم و به نسخه صوتی بسنده کردم. اولین کلیشه‌ای که در مورد این کتاب وجود داشت اما مثل دیگر کلیشه‌ها تکراری و فریبنده نبود، تعریف و تمجیدهایی بود که از آن می شد؛ معمولاً وقتی کتابی جدید منتشر می‌شود و به طور فراگیر خریده و خوانده می شود، تعریف و تمجیدها از راه می‌رسند بدون اینکه حقیقت داشته باشند. اما این اثر استیو تولتز واقعاً سزاوار تمام تعریف و تمجیدهایی است که از آن می شود.
شخصیت‌هایی که در این کتاب با آنها برخورد می‌کنیم از مارتین گرفته تا تری دین و حتی جاسپر دین بیچاره آنقدر گیرا هستند که تا مدت‌ها در ذهنتان حضور داشته باشند و در لحظات مختلف آنها را به خاطر بیاورید. دیالوگ‌های بین آنها هم گاهی آنقدر جذاب می‌شود که می‌توانید حفظ کنید و از تکرار مداوم آنها لذت ببرید و بعدها نیز در آثار ادبی خود آگاهی به آنها ارجاع دهید.
به طور خلاصه چه بخواهید با دست یازیدن به یک متن ادبی خود را از رنج بودن اندکی دور کنید، چه بخواهید به سوالات یک فکر بیمار فکر کنید و با بازی ذهنی مثل یک شطرنج پیچیده لذت ببرید و چه بخواهید از قافله خوانندگان بهترین کتاب‌های عصر حاضر دور نمانید، در هر صورت کتاب جز از کل انتخاب خوبی است و ناامیدتان نخواهد کرد.
    

19 نفر پسندیدند.

نظرات

تا کنون نظری ثبت نشده است. برای ثبت نظر خود از فرم زیر استفاده کنید.

پاسخ به

در حال مطالعه

کتاب در حال مطالعه ای وجود ندارد.

با جستجو می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و به این لیست اضافه کنید.