جزئیات یادداشت

        به نام خدا
۱
خریدن این کتاب مصادف شد با دیدن فیلم مرد شمالی Northman ساخته رابرت اگرز محصول ۲۰۲۲ آمریکا. 
فیلم پر بود از نشانه‌ها و نمادهایی که آبشخورشان، اساطیر نورث یا منطقه اسکاندیناوی است و من برای جلسه هفتگی نمایش فیلممان، ملتزم شدم کتابی را در این باره بخوانم. طبیعتاً تا نامی از اسطوره می‌آید، نام ابوالقاسم اسماعیل‌پور بزرگ به میان می‌آید. از قضا دو کتاب از نشر هیرمند و چشمه بود در حوزه اساطیر جهان کار این مولف و پژوهشگر بزرگ اما به غایت خلاصه. تا رسیدم به این کتاب، ترجمه رحیم قاسمیان عزیز که سال‌هاست ساکن آمریکاست.
۲
کتاب ترجمه خیلی خوبی دارد؛ روان. قلم نویسنده انگلیسی‌زبانش هم روان و قصه‌گو و موشکافانه است.
۳
گرچه خود فیلم مرد شمالی آش دهان‌سوزی نبود اما، کتاب، کتاب خوبی است. ارزش کتاب وقتی نمایان می‌شود که شما بدانید بسیاری از تولیدات حوزه Game و بازی‌های معروفش - اَساسین کرید و خدای جنگ و... - و سریال بسیار مهم و پرمخاطب وایکینگ‌ها، بر سر سفره اساطیر اسکاندیناوی نشسته‌اند و با خواندن این کتاب تازه متوجه خیلی چیزها می‌شوید.
۴
وقتی کتاب را به پایان رساندم، چند صفحه یادداشت برایم باقی ماند. انبوه اسامی و تبارشناسی خدایان و غول‌ها و ایزدان و شیاطین افسانه‌های اسکاندیناوی که برای فهم بهتر مخاطبینم، باید صورت‌بندی و شجره‌نامه‌نویسی‌شان می‌کردم. شما هم باید همین کار را بکنید.
۵
پس از پایان کتاب، با خودت محاجه می‌کنی و بحث که در نبود معرفت و الهیات، بشر، چه خزعبلاتی را در قالب اساطیر سرهم می‌کرده برای معنادار کردن جهانش. و در شگفت می‌شوی از این انبوه افسانه‌ها و اساطیر که با چه دقت و ظرافتی ساخته و پرداخته شده‌اند. ذهن بشر عجیب چیز غریبی است.
۶
نسخه الکترونیک کتاب را از طاقچه به یک‌سوم قیمت خریدم. در نسخه الکترونیک اشکالاتی متعدد در معادل انگلیسی اسامی بود. امیدوارم اصلاح شوند.
    

5 نفر پسندیدند.

نظرات

تا کنون نظری ثبت نشده است. برای ثبت نظر خود از فرم زیر استفاده کنید.

پاسخ به

در حال مطالعه

کتاب در حال مطالعه ای وجود ندارد.

با جستجو می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و به این لیست اضافه کنید.