صدیقه قربانی

@sgh.gh

27 دنبال شده

16 دنبال کننده

           
          

یادداشت‌ها

        یا علیم


🔸به این فکر می کردم که اگر این کتاب یک داستان ایرانی بود به نظرم کلیشه ای می آمد، به دلیل حجم زیاد پیام هایی که داشت! ولی الان نبود.. یا باید در دیدگاه قبلی ام تجدید نظر کنم یا اینجا دلیل بتراشم برای غیر کلیشه ای بودنش!
یک دلیلش این بود که سیر داستانی کتاب خوب و تقریبا بی نقص بود، حتی وقتی در یک روز با کلی اتفاق عجیب روبرو می شدی نمی تونستی بگی که این حادثه غیرممکن است!

🔸کتاب را اول برای #معلم ها مفید می دانم، بعد مادرها و پدرها و البته هر کسی که نگاه مربی گرایانه می خواهد داشته باشد.
برای #دوست ها هم کتاب خوبی است، کتاب سه راوی دارد که با هم دوست صمیمی هستند، با این حال به تفاوت برداشت هایشان یا شباهت هایشان از یک صحنه اشاره می کند و این داستان را جذاب کرده است. 
خودم روایت های از زبان شخصیت برند را بیشتر دوست داشتم.
و یک مخاطب دیگر هم که خود #نوجوان ها هستند... ولی به طور کلی در #کتاب_های_غیرتألیفی خیلی مهم است که برای کودک و نوجوان تفاوت های فرهنگی را به تدریج تفهیم کرد تا بیشتر از این که درگیر این حاشیه ها شوند پیام اصلی داستان برایشان باقی بماند ولی چطوری اش را دقیق نمی دانم!

🔸به نظرم وجه مثبت کتاب از جهت تربیتی به این بود که به مهم ترین ویژگی که یک معلم باید داشته باشد اشاره داشت؛ یعنی یک مشاهده گر خوب، دلسوز با رعایت فاصله مناسب با متربی ش...

🔸کتاب را در کل دوست داشتم و جز کتاب های خوب یا خیلی خوب رده بندی ش می کنم.
    

4 نفر پسندیدند.

باشگاه‌ها

این کاربر هنوز باشگاهی ندارد.

چالش‌ها

این کاربر هنوز در چالشی شرکت نکرده است.

فعالیت‌ها

      خیلی وقت بود که سه جلد ترجمهٔ کتاب رو خریده بودم و اضافه شده بود به کتابای کتابخونه‌م، ولی خب، رغبت نمی‌کردم برم سمتش. آخه ایییین همه صفحهٔ تاریخ، اونم از اون اولِ اول؟ :) حتی برای عشقِ تاریخی مثل من هم زیاد بود 😄
تا اینکه بعد از توصیه‌های چندین و چند بارهٔ رهبری، یه گروهی از دوستان برای خوندن این کتاب شکل گرفت، منم با این گروه همراه شدم و چندین ماه به یاد موندنی رو با نهرو گذروندم 😍

«نگاهی به تاریخ جهان»، مجموعه‌ای نامه‌ست که مبارز و سیاست‌مدار هندی، جواهر لعل نهرو، برای دختر نوجوونش نوشته، تا براش قصهٔ این دنیا رو تعریف کنه...
نامه‌هایی که از زندان نوشته شدن و جابه‌جا می‌تونی غربت زندان رو از لابه‌لای سطرهاش حس کنی...

هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم بتونم اینقدر با این کتاب ارتباط برقرار کنم و خوندنش اینقدر برام شیرین و لذت‌بخش باشه...

این صحنه رو تصور کنید،
تو یه شب سرد زمستونی، کنار یه شومینهٔ گرم نشستید و سرتون رو گذاشتید روی پای پدرتون، و اون داره براتون قصه میگه، 
قصهٔ ماجرای این جهانی که توش زندگی می‌کنیم، 
قصه‌های تلخ و شیرین از آدم‌های بزرگ و کوچیکش، از نخبه‌ها و توده‌هاش،
از زندگی و عشق و علم و هنر، 
از قتل و غارت و سنگدلی، 
از ...

این صحنه، حس من از خوندن این کتابه... 

من البته نثر اصلی کتابو‌ خوندم (نهرو این نامه‌ها رو به انگلیسی برای دخترش نوشته، که البته طنز تلخیه، چیزی که خود نهرو هم بهش اشاره می‌کنه...)
و من عاشق نثر نهرو شدم، عاشق توصیف‌هاش و آرمان‌هاش و نگاهش... 

خلاصه اینکه، خوندن این کتاب برام یه تجربهٔ ناب بود که دوست دارم بقیه هم حسش کنن...

🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅

حالا بعد از این مقدمهٔ احساسی، بذارید یه کم دقیق‌تر در مورد خود کتاب توضیح بدم :)

این کتاب شامل ۱۹۸ نامه‌ست (با احتساب نامه‌های مقدمه و موخره)، 

قبل از هر چیز باید توجه کنید که این نامه‌ها تو زندان نوشته شدن و اصولا امکانات پژوهشی چندانی تو زندان فراهم نیست. نهرو این نامه‌ها رو با استفاده از مطالعات قبلی خودش و یادداشت‌هایی که از اون مطالعات برداشته و همراهش بودن نوشته. بنابراین، همون‌طور که خودش میگه، روایتش خالی از اشکال نیست. 
برای خود من این موضوع اهمیت چندانی نداشت، می‌دونستم که اگه بعدا نیازی به مستند کردن نکته‌ای داشته باشم، می‌تونم با جستجو، ازش اطلاعات دقیق‌تری به دست بیارم :)

نهرو روایتش رو حدودا از همون اول تاریخ شروع می‌کنه و تا سال ۱۹۳۸ پیش می‌ره. بیشتر اوقات نامه‌ها در مورد یه کشور خاص یا یه واقعهٔ خاص هستن، بعضی وقتا هم نهرو یه دید کلی‌تری از وقایع همزمان میده و همچنین تحلیل‌های اخلاقی-اجتماعی-فلسفی.

یه نکتهٔ مهم در مورد این نامه‌ها و تحلیل‌ها، گسترهٔ وسیعشونه. نهرو فقط روی یه کشور و یه منطقه تمرکز نمی‌کنه، بلکه با نامه‌هاش روی تمام این کرهٔ خاکی پرواز می‌کنه و یه دید نسبتا جامعی به خواننده میده. ماها خیلی وقت‌ها موقع بررسی تاریخ به این نکته توجه نمی‌کنیم که دنیای به‌هم‌پیوسته‌ای داریم که هر چی پیش میریم درهم‌تنیدگیش بیشتر هم میشه. واقعا فهم درست تاریخ یه کشور، بدون داشتن دیدی از کشورهای دیگه ممکن نیست، و نهرو تو این کتابش این موضوع رو خیلی قشنگ به من نشون داد... 

البته به طور طبیعی، هند و کشورهای غربی مهم، مثل بریتانیا، سهم بیشتری از این نامه‌ها دارن. هند زادگاه و محل مبارزهٔ نهرو بوده و جایی که می‌خواسته برای دخترش بسازه... و انگلیس هم نقطهٔ مقابل تلاش‌های نهرو و دوستانش. 
چیزی که ممکنه باعث ناراحتی خوانندگان ایرانی بشه، اینه که سهم ایران از این نامه‌ها بسیار اندکه! و اونقدری که هست هم شاید از دید ما خیلی دقیق نباشه (موارد معاصرش). برای ما که از اول به طور طبیعی کشورمون رو در مرکز دنیا می‌دیدیم، این موضوع یه مقدار دردناکه 😄 
من البته این عدم پرداختن کافی به ایران رو یه نقص برای نامه‌های نهرو می‌دونم، ولی بقیهٔ بحث‌های نهرو اونقدر جذاب بود که این موضوع چندان برام اهمیتی نداشته باشه :)

من روایت‌های تاریخ باستان نهرو رو هم به شدت دوست داشتم، 
وقتی توصیفات نهرو از تمدن‌های کهن رو می‌خوندم، دلم پر می‌کشید برای اینکه بتونم یه رمان تاریخی مربوط به اون دوره بخونم! مخصوصا یه رمان تاریخی فانتزی :) 

حدودای نامهٔ ۷۰ ماجرا می‌رسه به کشف راه‌های دریایی و شروع فرآیند استعمار، اینجا داستان ماجراجویی‌های اروپایی‌ها در مشرق‌زمین رو می‌خونیم،
و ماجرای انقلاب کبیر فرانسه و بقیهٔ انقلاب‌ها و تغییرات ریز و‌ درشت اروپا رو، 
و وضعیت حکمرانی انگلیس در هند،
و راهبرد خاص ژاپن و اوضاع چین، 
و قصهٔ حماسی مبارزات ایرلند،
و انقلاب علمی و ظهور سوسیالیسم و مارکسیسم و...

از حدود نامهٔ ۱۴۰ تا آخر کتاب نهرو به شرح و تحلیل وقایع قرن بیستم پرداخته، قرنی که کارشو با یه جنگ جهانی شروع می‌کنه که آثارش هنوز پابرجاست... 
اینجا در مورد انقلاب بلشویک‌ها می‌‌خونیم و مسیری که روسیه بعد از اون طی کرد،
و در مورد مبارزات هند به رهبری گاندی و انقلاب‌های موفق و ناموفق در عرصهٔ دنیا، 
و در مورد نقش پیچیده‌ای که اقتصاد و پول در وقایع قرن بیستم بازی می‌کنه،
و ...
این بخش از نامه‌ها از موارد قبلی تحلیلی‌تر و پرمطلب‌تره!

در مورد تحلیل‌های نهرو هم خوبه اینو بگم که نهرو اصولا یه ضد مذهب سوسیالیست بود، و این موضوع رو میشه خیلی زود تو‌ این نامه‌ها تشخیص داد.
 من قاعدتاً با تمام تحلیل‌هاش موافق نبودم، ولی همه‌شون به نظرم قابل تأمل بودن. 
من انصافش و نوع نگاه متفاوتش به وقایع رو دوست داشتم.

در نهایت اینکه توصیهٔ من خوندن همهٔ نامه‌ها با همین ترتیب کتابه! بله، میشه موضوعاتی رو که به نظرتون جالب‌تر میاد دست‌چین کنید، ولی با این کار پیوستگی داستانی که نهرو داره روایت می‌کنه و اون دید کلی جهانیش تا حد خوبی از دست میره! بنابراین، حوصله به خرج بدید و پای این قصه‌گویی بشینید، به نظرم پشیمون نمیشید :)
     

40 نفر پسندیدند.