امیرحسین زمین کشت

@Alexy_SilverPhoenix

44 دنبال شده

90 دنبال کننده

           طورا بود و هیچ نبود. پس طورا خواست که طابیسان باشند و ایشان بودند. و آن بود اول از طلوع خلقت.

کتاب سیاطور (طلوع، بند اول)
          
Alexy_SilverPhoenix

یادداشت‌ها

نمایش همه
        کتاب با آغازی جذاب شما را درمی‌رباید و اگر حواستان نباشد ساعت‌ها صرف خواندن آن می‌کنید. در مجموع کتاب رمانی نه بلند و نه کوتاه است و در پنج یا شش نشست دو ساعته می‌توان آن را به پایان رساند. داستان با تولد هفتاد و پنج سالگی جان پری آغاز می‌شود و به حضور او در نیروی دفاعی مستعمرات می‌پردازد. ژانر کتاب علمی‌تخیلی است ولی از پیچیدگی‌های رمانی مثل تلماسه بهره نبرده است. در جاهایی که نیاز بوده توضیح داده شده و از توصیف دقیق صرف نظر شده است. کتاب طنز نرم و جالبی هم دارد که مخاطب را در میان تلخ‌ترین لحظات وادار به لبخندی دردآلود می‌کند. نکته‌ی دیگر که باید خاطرنشان شود این است که جنگ پیرمرد کتابی برای مخاطبین بزرگسال است و هرچند نمی‌توان به ترجمه‌ی آقای شهرابی ایرادی گرفت در برخی قسمت‌ها سانسور شده است. من این قسمت‌ها را به زبان اصلی خواندم و حقیقت این است که چندان حذفشان به روند داستان ضربه‌ای نزد. در مجموع جنگ پیرمرد را به هر مخاطبی پیشنهاد نمی‌کنم. اگر می‌خواهید ژانر علمی‌تخیلی را شروع کنید یا مخاطب این ژانر هستید و یا با طنز تلخ میانه‌ی خوبی دارید این کتاب برای شماست.
    

26 نفر پسندیدند.

4 نفر پسندیدند.

27 نفر پسندیدند.

        گمان می‌کنم دریا شبیه‌ترین چیز به ماهیت این کتاب است؛ آرام و طوفانی، ژرف و زیبا. از یک و نیم سال پیش می‌خواستم این کتاب را بخوانم اما لیست مطالعه‌ام به شدت شلوغ و فشرده بود. زمانی که بالاخره سراغ پیرمرد و داستان زیبایش رفتم افسوس خوردم که چرا زودتر آن را نخوانده‌ام. شاهکار همینگوی لایه‌های زیادی برای فهمیدن دارد و هر چه به جلوتر می‌رویم تعداد این لایه‌ها بیشتر می‌شود. پیرمردی که پسرک را مانند پسر خودش دوست دارد و پسرک که او را همچون پدری برای خود می‌پندارد. پیرمردی که دریا را با چهره‌ی زنانه‌اش به یاد می‌آورد. پیرمردی که شکارش را برادر خود می‌خواند. پیرمردی که عاشق دیماجیوی بزرگ است و از او صنمی برای خود ساخته که مشکلات عظیمش در برابر خار پاشنه‌ی او هیچ به شمار می‌آیند. پیرمرد هر لحظه‌ی داستان به ما صبر می‌آموزد. او به ما می‌گوید مهم نیست هدف چقدر دور از دسترس به نظر بیاید، با تلاش و پشتکار می‌توان به آن دست یافت. و در نهایت پیرمردی که به ما می‌آموزد گاهی زندگی با طنزی تلخ ما را به بازی می‌گیرد و با یک ماهی بزرگ‌تر از قایق و کوسه‌های گرسنه ما را درهم می‌شکند. داستان پیرمرد و دریا داستان زندگیست. داستان سختی‌ها و آسانی‌هاست. داستان به ما می‌گوید خوشی‌ها می‌توانند به غم و غم‌ها به شادی بدل شوند. و در پایان داستان با اشاره به گردشگرهای بیگانه چنین داستان را به پایان می‌رساند که هر نفر داستان خودش را دارد و بقیه شاید ذره‌ای از آن را درک نکنند.
    

با نمایش یادداشت داستان این کتاب فاش می‌شود.

10 نفر پسندیدند.

        موعد تحقیر رسیده است؛ برای گرالت، برای ینفر و بالاخره برای سیری. این کتاب قطعا کتاب بهتری از کتاب قبل بود. اما به عقیده‌ی من هنوز کیفیت کتاب دوم و اول را تکرار نکرد. در دومین جلد از حماسه‌ی ویچر و چهارمین جلد از مجموعه‌ی ویچر ما داستان سیری، گرالت و ینفر را می‌بینیم که بر حسب تقدیر باز با هم همراه و در نهایت هر کدام از هم جدا می‌شوند. این جلد از نظر پایان‌بندی بسیار بهتر از کتاب قبل عمل کرد و با اینکه داستان گرالت و ینفر نامعلوم باقی ماند چپتر مهمی از داستان سیری را در دو فصل شش و هفت به طور کامل به اتمام رساند. با شناختی که از ساپکووسکی در این چند کتاب به دست آورده‌ام به این نتیجه رسیدم جامپ زدن در داستان امضای اوست (همان‌طور که برای قتل عام سینترا این کار را کرد). این کار بسیار برای کم کردن تعداد صفحات کتاب موثر است و خواننده کمتر خسته می‌شود. در این کتاب حضور دندلاین خیلی کم بود ولی با توجه به اینکه این کتاب مطلقا در مورد سیری و گرالت و ینفر بود به نظر کار درستی می‌آمد. در نهایت هم اینکه من مثل جلدهای قبل ترجمه‌ی سایت دوران اژدها را خواندم و اگر به نسخه‌ی الکترونیکی علاقه‌مندید این ترجمه را پیشنهاد می‌کنم.
    

16 نفر پسندیدند.

20 نفر پسندیدند.

15 نفر پسندیدند.

        در مورد این کتاب بهترین توصیف آن است که بگویم همانند آن بخش از یک فیلم است که هیچ کدام دوست نداریم و کسل‌کننده است اما دیدنش برای فهمیدن اتفاقات جلوتر فیلم مهم و حیاتی است. کتاب تا حدود زیادی جذابیتی که در شمشیر سرنوشت ایجاد شده بود از دست می‌دهد و با توصیفات پیچیده مخاطب را گیج و سردرگم می‌کند. در اوایل کتاب این توصیفات تقریبا واضح و خوب بود اما بعد از فصل اول کتاب رو به افول گذاشت. نمی‌توان گفت کتاب بدی بود اما بدون شک عالی هم نبود. انگار خود نویسنده هم از نوشتن این بخش داستان خوشش نمی‌آمده و سریع می‌نوشته تا به قسمت جذاب آن برسد. تفاوت نویسنده‌ای مثل ساپکووسکی و مارتین در این موارد است. مارتین همه‌چیز را کامل می‌نویسد و انسجام داستان را حفظ می‌کند اما ساپکووسکی نمی‌تواند تعادل را در داستان برقرار کند. چنان که برای من آشکار شد این توصیفات گمراه‌کننده و نوشتن (یا در مواردی ننوشتن) صحنه‌های خسته‌کننده باعث شده ساپکووسکی به یک نویسنده‌ی درجه دو در ژانر فانتزی تبدیل شود. هرچند در فصل پایانی خون الف‌ها ایراد دوم تا حد زیادی برطرف می‌شود اما نوشدارو پس از مرگ سهراب است. نکته‌ی منفی دیگر این است که این کتاب در واقع تمام نمی‌شود! نه گرالت، نه سیری، نه ینفر و نه هیچ‌کس دیگر در پایان کتاب آن خاتمه‌ای که مناسب تمام شدن یک کتاب است را دریافت نمی‌کنند. با اینکه پنج کتاب دیگر برای خواندن باقی است اما امیدوارم این کتاب بدترین کتاب مجموعه باشد؛ چون اگر اینطور نباشد دیگر ویچر برایم یک مجموعه‌ی تراز اول نخواهد بود. به هر حال هرطور که بود کتاب به پایان رسید و باید دید که زمان حقارت، سرافرازی این مجموعه را با خود به ارمغان می‌آورد یا خیر.
    

15 نفر پسندیدند.

        برخلاف کتاب اول، این کتاب خط زمانی و داستانی منظمی دارد و با اینکه پرش‌های زمانی در آن وجود دارد اما به راحتی می‌توان فهمید در کجای داستان زندگی گرالت قرار داریم. این کتاب هم همانند آخرین آرزو شامل داستان‌های کوتاه است ولی با این تفاوت که داستان‌ها بلندتر، جذاب‌تر و احساسی‌ترند. تعداد داستان‌ها از تعداد داستان‌های کتاب اول کمتر است اما از نظر کیفی به نظرم شمشیر سرنوشت به مراتب بهتر عمل کرده است. در این کتاب هم شخصیت‌های جدیدی معرفی می‌شوند که در حماسه‌ی ویچر (کتاب سوم تا هفتم) نقش‌های تاثیرگذاری دارند. در پایان این کتاب به‌ طور کامل با گرالت، دندلاین، ینفر و سیری آشنا خواهید بود. این افراد مهم‌ترین نقش‌ها را در این مجموعه کتاب ایفا می‌کنند. (افراد دیگری نیز هستند که نقش بسیار بزرگی در حماسه‌ی ویچر دارند اما چون قصد ندارم داستان را اسپویل کنم از آنان نام نمی‌برم.) پیشنهاد اکید من این است که اگر خواستید کتاب را بخوانید آن را در زمانی بخوانید که کاملا از مشغولات زندگی رهایید؛ زیرا کشش کتاب چنان بالاست که تا آن را تمام نکنید به سمت کار دیگری نخواهید رفت.
    

10 نفر پسندیدند.

1 نفر نظر داد.
        سبک داستان بسیار برایم جالب و دلپسند بود؛ اینکه از خط داستانی متقاطع و غیرمنظم استفاده شده بود. داستان‌های جالبی از گرالت از ریویا بیان شده بود که باعث درک بهتر و ارتباط بیشتر با او شد. همینطور دندلایون و ینفر که در داستان‌های کوتاه اما به هم مربوط حضور داشتند. از جهاتی این سبک نوشتن را می‌پسندم و از جهاتی نه؛ نقطه‌ی مثبت در شخصیت‌پردازی بینظیر و آشنا کردن ذهن مخاطب با جهان ویچر است. از آنسو می‌توان اینکه داستان‌های کوتاه آن‌ هم در دو کتاب (این کتاب و کتاب دوم) ممکن است باعث بی‌حوصلگی و خستگی مخاطب و در نهایت کنار گذاشتن کل مجموعه بشود را نقطه‌ی منفی به حساب آورد. اینکه شخص با داستان‌های کوتاه هم به اندازه‌ی داستان بلند و پیوسته ارتباط بگیرد به خود او بستگی دارد. در مجموع من پیشنهاد می‌کنم اگر طرفدار ژانر فانتزی ماجرایی و تا حدودی حماسی هستید این مجموعه را بخوانید. من به شخصه ترجمه‌ی سایت دوران اژدها را پیشنهاد می‌کنم. فقط اینکه اگر از این ترجمه خواستید استفاده کنید دو نکته را مد نظر داشته باشید؛ اول اینکه این ترجمه اینترنتی است و نسخه‌ی پی دی اف به شما می‌دهد و دوم اینکه در این ترجمه سانسور مظور نشده پس توجه داشته باشید که ممکن است با صحنه‌هایی مواجه شوید که مناسب سنین پایینتر نیستند.
    

18 نفر پسندیدند.

        کتابی به شدت سطحی که مثلا قرار است از داستان‌ها و فرهنگ کهن ایرانی دفاع کند. مقایسه‌ی سندباد از هزار و یک شب ایرانی با تن‌تن، خبرنگاری که در سطح جهانی محبوب است به شدت مضحک و بی‌منطق است. این که ما توان رقابت در داستان‌سازی و خلق شخصیت‌های تاثیرگذار بر جامعه را به آمریکا واگذار کردیم دلایل زیادی همچون رسانه‌ی قوی‌تر آمریکا دارد؛ اما نباید از حق گذشت که آن‌ها در خلق شخصیت و داستان هم قوی‌تر کار کرده‌اند. اگر اینطور نمی‌بود بدون شک مردم به سوی شخصیت‌های ایجاد شده در کشور خودمان که با فرهنگ خودمان بهتر جوش می‌خورد می‌رفتند. حال جدای از اینکه این کتاب مانند دشنام‌های فرد شکست خورده در لحظات آخر یک رقابت است باید به این اشاره کرد که شخصیت تن‌تنی که در این کتاب استفاده شده هم به طوری محسوس ضعیف آورده شده تا سندباد را در موضع قدرت قرار دهد. به عقیده‌ی من این کار و امثالهم (مانند انیمیشن راز سیاوش که در آن همین اتفاق با بن‌تن و سیاوش افتاده بود) نه تنها باعث ایجاد علاقه به داستان‌ها و شخصیت‌های ایرانی در نسل جدید نمی‌شود بلکه او را از آن بیزار و دل‌زده می‌کند. این کار باعث می‌شود تا نسل جوان هم کتاب‌های قدیمی ایرانی مانند هزار و یک شب و شاهنامه را کنار بگذارد و هم کتاب‌های نویسندگان حال کشورمان او را شیفته‌ی خود نکند. خلاصه‌ی کلام اینکه تلاش به تخریب دیگران باعث بهتر شدن ما نمی‌شود.
    

14 نفر پسندیدند.

1 نفر نظر داد.

باشگاه‌ها

دنیای خیال

47 عضو

گسسته

دوره فعال

چالش‌ها

این کاربر هنوز در چالشی شرکت نکرده است.

لیست کتاب

نمایش همه

پست‌ها

۰۰۱. قصه‌های هزار و یک شب

چرا باید قصه‌های هزار و یک شب را بخوانیم؟

16 نفر پسندیدند.

2 نفر نظر دادند.
کدام کتاب حالم را درک می‌کند؟

وقتی حالمان گرفته است کدام کتاب‌ها را بخوانیم؟ وقتی خوشحال هستیم کدام کتاب‌ها را بخوانیم؟ کدام کتاب‌ها زندگی را به ما نشان می‌دهند؟

31 نفر پسندیدند.

1 نفر نظر داد.

فعالیت‌ها

یه مجموعه کتاب سای فای نوجوانانه که تازه اونم جلد هفتش جوری گند می‌زنه بهش که آدم می‌گه کاش جلد هفتش رو نمی‌خوندم. اینقدری که شما ازش تعریف می‌کنین خوب نیست.

23 نفر پسندیدند.

2 نفر نظر دادند.

14 نفر پسندیدند.

1 نفر نظر داد.
سلیقه مال وقتیه که کسی کلا با کتابای یک ژانر چه خوب و چه بد ارتباط برقرار نمی‌کنه. من قبل‌تر گفتم این مجموعه رو نخوندم ولی تو چهارده پونزده سالگی مجموعه‌هایی با همین رده‌ی سنی مثل مایکل وی، مجیستریوم و مدرسه‌ی جاسوسی رو خوندم و لذت بردم. حرف من کلا سر خوب یا بد بودن این مجموعه نیست، بلکه بحثم اینه که اینقدر با قطعیت نمی‌شه بهترین مجموعه‌ی فانتزی دنیا رو انتخاب کرد. @Haro

55 نفر پسندیدند.

12 نفر نظر دادند.
این قضیه ربطی به سلیقه نداره. به این ربط داره که آدم چقدر کتاب در موضوع مد نظر خونده و با توجه به اونا مقایسه رو انجام می‌ده. طبیعتا در سنین پایین‌تر تجربه کمتره و کلا تو دوران نوجوونی آدم با کتابای یانگ ادالت راحت‌‌تر اخت می‌گیره. @Haro

55 نفر پسندیدند.

12 نفر نظر دادند.
من که این مجموعه رو نخوندم ولی از رو تیتری که زدین احتمال می‌دم چهارده-پونزده ساله باشین. خدمتتون عرض کنم خیلی راه دارین تا فانتزی‌خون بشین. اگه نوجوون‌پسند هم الان می‌خونین آثار ریک ریوردن رو بخونین. اما اگه واقعا می‌خواید وارد جهان فانتزی بشین پیشنهاد می‌کنم کتاب‌هایی که دوستان همین‌جا تو بهخوان معرفی کردن رو مطالعه کنین. مجموعه ارباب حلقه‌ها می‌تونه شروع خوبی برای ورود به جهان فانتزی باشه. هم با پیچیدگی‌های جهان‌های اورجینال آشنا می‌شین هم خیلی طولانی نیست هم داستانش عالیه.

55 نفر پسندیدند.

12 نفر نظر دادند.

6 نفر پسندیدند.

11 نفر پسندیدند.

17 نفر پسندیدند.

1 نفر نظر داد.

13 نفر پسندیدند.

8 نفر پسندیدند.

10 نفر پسندیدند.

14 نفر پسندیدند.

6 نفر نظر دادند.

12 نفر پسندیدند.