جزئیات پست

🎭 🎬 محمد رضا خطیب 🎭📚

1401/6/9 - 11:57

/ خواندن 2 دقیقه

کریم علیزاده و ایران در زمان اشکانیان

کریم علیزاده در یک دوره ۵ جلدی تاریخ اشکانیان رو در قالب رمان تاریخی مرور کرده. 

اشکانیان تقریبا مظلوم ترین حکومت ایرانی بودن که بیشترین تعداد سال هایی که یک حکومت بر ایران حاکم بوده هم متعلق به اشکانیانه. نزدیک به ۵۰۰ سال اشکانیان حاکم ایران بودن و طی این تعداد سال نزدیک ۱۰۰ سال با سلوکیان و ۳۰۰ سال هم با رومی ها جنگیدن و اجازه ندادن خاک ایران تصرف بشه و ایران رو هم از چنگ سلوکیان خارج کردن.

اما این دستاوردها در سایه دستاوردهای حکومت ساسانیان و سانسورهای این حکومت از اشکانیان و همچنین عظمت هخامنشیان در تاریخ گم شد. ساسانیان به نابود کردن منابع و اسناد اشکانیان پرداختن و تاجایی که تونستن این حکومت رو بد جلوه دادن از جمله اینکه گفتن این حکومت ملوک الطوایفی بوده و خودباخته و خدایان یونانی رو میپرستیده اما سوالی که پیش میاد اینه که آیا یک حکومت ملوک الطوایفی میتونه ۵۰۰ سال حاکم بر یک خاک پهناور باشه و با امپراتوری روم که در اوج قدرت خودش قرار داشت 4۰۰ سال هماوردی کنه؟ در زمان اشکانیان آزادی دینی وجود داشت و به خدایان دیگر کشورها مخصوصا یونانیان احترام گذاشته میشد ولی پادشاهان و اکثر مردم دین زرتشتی داشتند.

متاسفانه این کمبود و نابودی منابع حتی به فردوسی هم رسید و فردوسی بزرگ درباره اشکانیان در شاهنامه میگه :

از آنان جز نام نشنیدم 

و نه در نامه خسروان دیدم.

و تعداد سالهای این حکومت رو به ۲۰۰ سال در شاهنامه تقلیل داده.

هرچی از اشکانیان میدونیم مدیون کاووش ها و جست و جوی خارجی ها در ۱۰۰ سال اخیره. در عظمت و بزرگی اشکانیان همین بس که برخلاف همه سلسله ها در همه جهان و در همه تاریخ که آخرین پادشاه معمولا بی عرضه ترین شاه اون سلسله و برباد دهنده تمام دستاوردهای پادشاهان قبلی حساب میشه ( به عنوان مثال شاه سلطانحسین صفوی ) ، آخرین شاه اشکانی یعنی اردوان پنجم طی جنگ بزرگی که با امپراتور روم کرد موفق شد که این امپراتور رو شکست بده و نه تنها از روم غرامت بگیره بلکه چند سال روم رو خراجگذار امپراتوری اشکانی بکنه. مطمئنا خوندن تاریخ ۵۰۰ ساله اشکانیان کار سخت و حوصله سربری خواهد بود اما خوندن رمان تاریخی از این دوره میتونه هم شمارو با تاریخ اشنا کنه و هم سرگرم بشید و به هیجان بیاید.

کریم علیزاده با قلم شیرینش در ۵ جلد به طور مفصل برآمدن و افول اشکانیان رو در قالب رمان تاریخی بررسی کرده و منبعی خوب برای علاقه مندان به تاریخ و ادبیات گردآوری کرده.

کار علیزاده روشن کردن یک پروژکتور بزرگ در تاریک ترین قسمت تاریخ ایرانه. هر جلد رو میشه به صورت مستقل هم مطالعه کرد اما ترتیب مطالعه بر اساس تاریخ به این شکله :

۱- دلاوران پارت

۲- سورنا

۳- کنیز رومی

۴ - شاخه زیتون و شمشیر

۵- مهربانو

کتاب‌های مرتبط

19 نفر پسندیدند.

نظرات کاربران

پاسخ به