جزئیات پست

آروشا دهقان

1402/1/9 - 15:24

/ خواندن 2 دقیقه

امشاسپندان؛ یک جهانبینیِ اسطوره‌ای

در جهانبینی زرتشتی به صفات پاک اهورامزدا (خدا)، امشاسپند گفته میشه. در نگاه اسطوره‌ای، این امشاسپندان نمود ایزدی دارن، یعنی اهورامزدا اون‌ها رو آفریده و به هر کدوم یکی از ویژگی‌های اصلی خودش رو داده. این امشاسپندان شش‌تا هستند و به جز صفات خدا بودن، وظایفی هم برای نگهبانی و پاسداری از جهان دارند. نکته‌ی جالبی که درباره‌شون وجود داره اینه که سه‌تا از این امشاسپندان (بهمن، اردیبهشت، شهریور) مرد و سه‌تای دیگه (اسپندارمذ، خرداد، امرداد) زن هستند. به باور بسیاری از پژوهشگران این نشون دهنده‌ی پذیرفته شده بودن اصل برابری در فرهنگ ایرانی زمان زرتشت بوده (در جوامع اولیه‌ی ایرانی نوعی مادرسالاری وجود داشته که رفته رفته به برابری جنسیتی رسیده و در نهایت به پدرسالاری گذر کرده.)

1)    وُهومَنَه (بهمن):

بهمن به معنای اندیشه‌ی نیکه و نمادی از خرد اهورامزداست. در سمت راست او قرار می‌گیره و یک جورهایی مشاورش محسوب میشه. وظیفه‌ی بهمن امشاسپند در جهان اینه که از حیوانات سودمند مراقبت و انسان‌ها رو به سوی نیک اندیشی هدایت کنه. در پایان هر روز هم گزارشی از اندیشه، گفتار و کردار آفریدگان در اختیار اهورامزدا می‌گذاره.

2)   اَشَه‌وَهیشتَه (اردیبهشت):

اَشَه به معنای راستیه. اون نماد نظم و قانون طبیعته و میشه جلوه‌ش رو در هر چیز خوبی مثل گیاهی که خوب رشد کرده یا آیینی که خوب برگزار شده دید. اَشَه علاوه بر این که در این جهان نظم رو برقرار می‌کنه، درجهان سپسین هم مراقبه تا هیچ گناهکاری بیش از گناهش سزا داده نشه.

3)  خشَثرَه‌وَئیریَه (شهریور):

خشَثرَه‌وَئیریَه به معنای شهریاری دلخواهه و نمادی از شکوه و قدرت اهورامزداست. این امشاسپند در جهان مادی نماد پادشاهی دادگر و درستکاره و در جهان مینوی هم بر وَهیشتم‌مینو (بهشت) فرمانروایی می‌کنه. او دستگیر همه‌ی درماندگانه و وظیفه‌ی نگهبانی از فلزات رو به عهده داره.

4)   سپَنتَه‌آرمَیتی (اسپندارمذ):

این امشاسپند نماد زنانگیه و در سمت چپ اهورامزدا می‌نشینه. وظیفه‌ی اسپندارمذ اینه که از زمین نگهبانی کنه. او نماد بردباری، عشق، شادی، کشت‌وکار، زایندگی و پرورش گیاهان و چارپایانه. انجام هر کاری که جهان مادی رو به سوی پیشرفت و بهروزی ببره، اسپندارمذ رو خشنود می‌کنه.

5)   هَئوروَتات (خرداد):

خرداد به معنای شایستگی، رسایی و کماله. این امشاسپند بانو وظیفه داره از آب و طبیعت مراقبت کنه و همچنین، نمادی از نجابت آدم‌هاست. نام خرداد همیشه در کنار امرداد اومده.

6)   اَمِرِتات (اَمُرداد):

امرداد به معنای جاودان و بی‌مرگه ( مرداد یعنی مرگ! پس تلاش کنیم اشتباه نگیم😉). این امشاسپند نماد رستگاری و جاودانگی اهورامزداست و به همراه خرداد وظیفه‌ی بالندگی زندگی و طبیعت رو به عهده دارند.

14 نفر پسندیدند.

6 نفر نظر دادند.

نظرات کاربران

I,m

1402/1/9 - 15:31

شما زرتشتی هستین ؟!
چون دیدم زیاد درین باب فعالیت میکنین
I,m

1402/1/9 - 16:15

اهان، ک اینطور، موفق باشین 🌿
علی عقیلی نسب

1402/1/10 - 16:42

سلام
ببخشید چون دیدم چندین بار در مورد اساطیر نوشتید خواستم بدونم کتابی به زبان فارسی در مورد اساطیر یونان می‌شناسید؟

پاسخ به