بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

جزئیات پست

سارا عرفانی

1400/12/2 - 18:29

خواندن 5 دقیقه
در آستانه ی پنج سالگی انجمن ادبی بانوی فرهنگ

پنج سال پیش، همین روزها بود که برای اولین بار دور هم جمع شدیم و انجمن ادبی بانوی فرهنگ متولد شد. قرار گذاشتیم هر کدام مان هر آنچه از ادبیات و نوشتن و داستان بلد هستیم بگذاریم وسط و به یکدیگر کمک کنیم تا در کنار هم، رشد کنیم. کلاس ها و کارگاه هایی در جهت آموزش عناصر داستان تشکیل شد. دوستان بیشتری به ما پیوستند و این روزها، در حالی جشن پنج سالگی بانوی فرهنگ گرد هم می آییم که بعضی از اعضای کانون، نویسندگان جدی ادبیات کشور هستند که کتابهایشان* در جشنواره ها و مسابقات، چندین رتبه و مقام کسب کرده است.. بعضی از آنها استعدادهای درخشانی دارند که می توان به آینده ی ادبی شان امیدوار بود و بعضی نویسندگان پیشکسوت و باتجربه که در کنار ما به رشد این استعدادها کمک می کنند.

باشگاه ادبی بانوی فرهنگ، محفلی است برای تربیت نویسندگان جوان و محملی برای خلق آثار فاخر و درخشان که برای تحقق این اهداف، بستر های آموزشی مورد نیاز فراهم می شود تا در حقیقت تبعیض مثبتی به نفع زنان نویسنده ایجاد شود و مسیر نوشتن برای آنها هموارتر گردد.

قطعا تا قله، مسیری سخت و طولانی در پیش داریم و می دانیم که تازه در ابتدای این راهیم. اما در کنار هم، سختی ها کمتر به چشم می آیند و انگیزه ها شدت می گیرند.

در طول این پنج سال از چند کتاب اعضا رونمایی شده. آثار بسیاری جهت ارزیابی و بررسی به بانوی فرهنگ رسیده. کارشناسان ما آنها را خوانده اند و به نویسندگان آثار کمک کرده اند تا اشکالات داستان ها برطرف شود.

این روزها امکان عضویت از طریق سایت بانوی فرهنگ امکان پذیر است و علاقمندان می توانند در میانه ی این مسیر، با ما همراه شوند.چنانچه هنوز درباره ی عملکرد و اهداف بانوی فرهنگ سوالی دارید لطفا گزارش نشست خبری را در ادامه بخوانید:


دبیر کانون بانوی فرهنگ گفت: تولد بانوی فرهنگ بهانه‌ای است تا طی نشستی رویکرد خود را برای سال بعد تعریف کنیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست رسانه‌ای «جشن تولد ۵ سالگی همایش بانوی فرهنگ» با حضور سارا عرفانی نویسنده و دبیر کانون بانوی فرهنگ و معصومه امیرزاده مسئول آموزش کانون بانوی فرهنگ در سالن امیر حسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

عرفانی در این نشست با بیان اینکه «جشن تولد ۵ سالگی همایش بانوی فرهنگ» چهارم اسفند ساعت ۱۵ در تالار سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، گفت: کانون بانوی فرهنگ یک انجمن ادبی است که تربیت نویسنده برای خلق آثار خوب در حوزه ادبیات داستانی را در دستور کار دارد.

عرفانی افزود: سعی ما بر این است تا فضایی را متناسب بانوان داشته باشیم و تلاش می‌کنیم ورود به عرصه نویسندگی برای مادران و زنان تسهیل شود برای مثال با تشکیل کلاس‌های مجازی و یا فراهم کردن فضایی برای برای نگهداری کودکان فضا را برای حضور بانوان فراهم می‌کنیم و امیدواریم این کانون به محل همیشگی بانوان علاقه مند به نویسندگی تبدیل شود.

دبیر کانون بانوی فرهنگ در ادامه با اشاره به اینکه کانون بانوی فرهنگ فعالیت خود را از سال ۹۵ آغاز کرد و الان با همکاری حوزه هنری فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد، گفت: تلاش می‌کنیم فضای حمایتی را داشته باشیم تا بانوان بدانند فضایی برای کمک به آنان وجود دارد؛ همچنین پس از آموزش به بانوان آثار را رصد کنیم و به چاپ آن کمک کرده و رونمایی هم داشته باشیم تا آثار دیده شود و دوستان نوقلم به بدنه نویسندگان اضافه شود.

عرفانی در ادامه با بیان اینکه در جشن چهار سالگی نگاه به گذشته بود و درباره کهن الگو‌های زن در شاهنامه کارگاه بررسی گذاشتیم، گفت: کانون بانوی فرهنگ هم اکنون ۳۰ عضو فعال و ثابت دارد و کلاس‌های آموزشی آن با ۵۰ نفر ظرفیت برگزار می‌شود.

وی با اشاره به بهانه برپایی این جشن گفت: تولد بانوی فرهنگ بهانه‌ای است تا طی نشستی رویکرد خود را برای سال بعد تعریف کنیم. سال گذشته رویکرد «زن از گذشته و با نگاهی به گذشته» را در دستور کار قرار دادیم و رصد و آموزش کهن الگوهای زن در شاهنامه را آغاز کردیم که حضوری و مجازی برگزار شد.

عرفانی با بیان اینکه کانون بانوی فرهنگ هرسال رویکرد خود را تعریف و با فراخوان عمومی از نویسندگان زن دعوت به فعالیت می‌کند، گفت: پیش از برپایی «جشن تولد ۵ سالگی همایش بانوی فرهنگ» دو کارگاه «عناصر متن دراماتیک» و «امر زنانه و روایت» برای همه نویسندگان برگزار می‌شود. روز چهارشنبه صبح (۴اسفند) نیز جلسه نقد و بررسی آثار کلرژوبرت، نویسنده کودک و روند پیشرفت این نویسنده را از ساعت ۳ تا ۵ برگزار می‌کنیم.


معصومه امیرزاده مسئول آموزش کانون بانوی فرهنگ نیز در ادامه این ‌نشست، گفت: تلاش ما این است چه نویسندگان زن چه مرد، درباره زنان بنویسند. هدف ما این است، در عین اینکه زن در جامعه فعالیت می‌کند، ظرافت او ضعف دیده نشود.

امیرزاده افزود: تلاش داریم تا روند رسیدن زنان به نوشتن را تسهیل و درباره زن درست نوشته شود. معرفی درست زن به جامعه کمک می‌کند تا در ادبیات به تعهد برسیم.

مسئول آموزش کانون بانوی فرهنگ با بیان اینکه ما نگاه متعادل به زن داریم و تاکید بر اینکه ظرافت زن نباید ضعف بلکه باید ابزار قدرت باشد، گفت: زن امروز درگیر نگاه‌های متفاوت است و از آن خواسته شده که در یک کمال تمام دیده شود در حالی که زن می‌تواند در جامعه با همان زنانگی‌های خود حضور داشته باشد.

وی در مورد چگونگی جذب اعضای کانون گفت: محدودیتی در میزان جذب نداریم. هر کس درباره زن بنویسند، چه زن باشد چه مرد، می‌تواند در این کانون حضور داشته باشد.

امیرزاده در ادامه اهداف برپایی این جشن را کمک و افزایش تعامل، تفاهم، ارتباط وهم‌افزایی نویسندگان عنوان کرد و افزود: فرم و محتوا می‌تواند ادبیات داستانی را نجات دهد از این رو توجه به فرم و محتوا در تمام برنامه‌های بانوی فرهنگ جاری است. به این ترتیب در نظر داریم تا عضوگیری سالانه داشته باشیم. عضوگیری در این کانون به صورت اعضای فعال و عادی است که فعالان در طول سال با ما همراه هستند و اعضای عادی به فراخور زمان خود در طول سال ما را همراهی می‌کنند.

پایگاه خبری حوزه هنری


______________________________________________________________________

*بعضی از کتابهای اعضای بانوی فرهنگ، به متن پیوست شده است.

کتاب‌های مرتبط 25

17 نفر پسندیدند.

5 نفر نظر دادند.
(0/1000)

نظرات

ممنونم‌از زحمات بانوی فرهنگ ، خانم عرفانی و امیرزاده
درود بر خانم عرفانی و خانم امیرزاده عزیز. موفق و سربلند باشید.
مهردادعیوضی

1400/12/8 - 18:03

سلام، خداقوت به بانوی فرهنگ و اساتید بزرگوار خانم عرفانی و خانم امیرزاده و خیلی سپاسگزارم از زحمات بیکرانشان💐
سلام و نور و رحمت.
ان‌شاالله بیشتر بدرخشید.
نسرین جمشیدی

1401/11/1 - 7:46

سلام،ان شاالله موفق و سربلند باشید.