بهتر انتخاب کن، بهتر بخوان

رهایی از گناه

 رهایی از گناه

رهایی از گناه

4.7
12 نفر |
12 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

در حال خواندن

12

خوانده‌ام

28

خواهم خواند

24

کتاب رهایی از گناه، نویسنده علیرضا پناهیان.

بریدۀ کتاب‌های مرتبط به رهایی از گناه

نمایش همه

لیست‌های مرتبط به رهایی از گناه

یادداشت‌های مرتبط به رهایی از گناه

            کتاب رهایی از گناه، برگرفته از سلسله مباحث استاد علیرضا پناهیان در جلسات ماه مبارک رمضان مسجد امام صادق تهران در سال ۱۳۹۸ است که به همت واحد پژوهش موسسه بیان معنوی منتشر شده است.
حجت اسلام پناهیان در کتاب، نخست، به معرفی دقیق مفهوم گناه پرداخته است. چیستی گناه در قرآن نخستین سرفصل این کتاب است. پس از معرفی مفهوم گناه خواننده را با چرایی ضرورت ترک گناه روبرو می‌کند و چگونگی حرکت در مسیر ترک آن را گام به گام شرح و بسط می‌دهد. سپس پرسش جدیدی برای خواننده مطرح می‌کند «بعذ از ترک گناه قرار است چه شود؟» و در اینجا با آغاز بحث حس پرستش و عبودیت و فرمانبرداری بحث را ادامه می‌دهد تا در نهایت این مسئله را مطرح کند که هنگامی که انسان از این مراحل عبور کرد،به مرحله‌ای می‌رسد که به اطاعت از امر خدا، فارغ از نفع و ضرر حساس می‌شود. در این راستا به شرایطی اشاره می‌کند که فرد در موقعیت‌هایی از گناه قرار می‌گیرد که مقاومت گاه چنان دشوار می‌شود که فرد موفق به پرهیز نمی‌شود. در اینجا لطف خداوند که گناه انجام شده را برای فرد از عامل سقوط تبدیل به یک دو راهی می‌کند را مطرح می‌کند، دوراهی انکسار و استغفار یا تکبر و سقوط.
کتاب تقسیم بندی مناسبی در سرفصل‌ها دارد. نظم و چینش مطالب و اشارات مختصر به فصول قبل در طی کتاب، به جا افتادن مطالب کمک می‌کند. لحن ساده و روان استاد پناهیان، نیز فهم مطالب را ساده تر می‌کند. واحد پژوهشی در پاورقی‌ها مستندات اشارات و ارجاع‌های موجود در متن سخنرانی را ارائه کردند و در نهایت در انتهای کتاب، فهرستی از منابع کتاب و همچنین فهرست تفضیلی مطالب کتاب (که برای چنین کتبی، بسیار راه گشاست) ارائه کردند.
این کتاب توسط نشر بیان معنوی چاپ شده است.