جزئیات کتاب انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر

یوال نوح هاراری و 3 نفر دیگر
4.2
26 نفر |
13 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

12345

خوانده‌ام

48

می‌خواهم بخوانم

55

در حال خواندن

8

صد هزار سال پیش، دست کم شش گونه ی انسانی در زمین زندگی می کردند. امروز تنها یکی به جا مانده است:چه طور گونه ی ما در نبرد برای سلطه بر دیگران پیروز شد؟ چرا نیاکان شکارگر-خوراک جوی ما اقدام به ساختن شهرها و برپایی پادشاهی کردند؟ چگونه به خدایان و ملت ها و حقوق بشر ایمان آوردیم، به پول و کتاب ها و قوانین اعتماد کردیم، و خود را برده ی بوروکراسی و مصرف گرایی و حرص و آز برای خوشبختی ساختیم؟ دنیای ما در هزاره ی آینده چه شکلی به خود خواهد گرفت؟انسان خردمند به گونه ای جسورانه و همه جانبه و بحث انگیز هر آنچه را تاکنون گمان می کردیم در مورد انسان می دانیم به چالش می کشد: افکارمان، رفتارمان، اعمالمان، اقتدارمان ... و آینده مان را.

یادداشت‌ها

     قطعا در یک کلام کوتاه نمیشه گفت این کتاب خوبه یا بده.
کتاب با دید زیست شناسی و دیرینه شناسی شروع میشه و اطلاعات خیلی خوب و عالی با دسته بندی فوق العاده از گذشته گونه هومو سیپین ها و نئاندرتال ها و چند تا گونه دیگه شکل خودمون در اختیار خواننده می گذاره . بعد هم دوره ی شکار و جمع آوری و انقلاب کشاورزی و .... تا برسه به همین الآن . 
واقعیت اینه که هراری کار جدیدی نکرده ! امیدوارم طرفدارهاش بهم حمله ور نشن البته :))))) 
خیلی قبل تر از ایشون کریس هارمن تاریخ جهان نوشت که همینا توش بود . با یه تفاوت . 
کریس هارمن مارکسیست بود تا مغز استخوون ، یوال نوح هراری کاپیتالیست . 
همونقدری که تعاریف هارمن توی تاریخ جهان از تضییع حقوق دهقان ها حدود ۷۰۰۰ سال پیش و مظلومیت پرولتاریا اعصاب خورد کن بود ، اینجا هم ، مطرح کردن سرمایه داری به عنوان دین و کیش رو مخه . حداقل برای من که اینطوری بود . خود آدام اسمیت هم همچین ادعایی نداشت.
این کتاب از تاریخ جهان خیلی خوش خوان تر بود . از اون ادبیات خشک تاریخ نویس ها فاصله گرفته و جا به جا نویسنده شوخی و طنز هم قاطی متن کرده . 
قسمت پایانیش برای من خیلی جذاب بود وقتی از احتمالات پیشرفت های آینده می گفت و تخیلات خواننده رو حسابی فعال می کرد . 
نهایتا حتما ارزش خوندن داره . فقط یادتون نره اینایی که ایشون نوشته وحی منزل نیست ، صرفا نظراتش هست .
    
     در مورد #انسان_خردمند نظرات متفاوتی شنیده بودم تا اینکه به توصیه دوستی، کتاب را تهیه کردم و در لیست مطالعاتم قرار دادم. چند ماهی طول کشید تا نوبت کتاب شود ولی بالاخره خواندمش...

حقیقتا خیلی بدجور خورد تو ذوقم، انتظار یک کتاب تاریخی علمی داشتم که مباحث و موارد مختلف تاریخی رو ارائه میکنه و نتایج تحقیقات نویسنده رو ارائه میکنه و و و
اما چیزی بیشتر از ارائه‌ی یک تاریخ سطحی و گذرا و تحلیلهای عمیقا شخصی نویسنده در آن ندیدم. نویسنده موارد تاریخی بدیهی مانند اختراع خط، انقلاب کشاورزی، تاریخ استعمار و و و را ارائه کرده (تاریخ هایی که همه میدانیم) و تحلیل شخصی خودش را بر روی آن سوار کرده، تحلیلی که از هیچ مبنا و اساسی پیروی نمیکند (بهتره به این کار بگیم تحلیل پردازی). کسی که کمی با کتابهای علمی و دقیق تو این حوزه ها یا هر حوزه ی دیگه ای سر و کله زده، میدونه که همچین کتابی حداقل دو تا سه برابر منابع دقیق علمی میخواد ولی کاری که تو «انسان خردمند» انجام شده واقعا فقط تحلیل پردازی صرف بوده و هیچ مبنایی نداره...

البته خوبیش رو هم بگم، مزیت کتاب اینه که خیلی چفت و بست خوب و روند خوبی داره و نویسنده موفق شده حرفاشو با یه زبان روان و راحت منتقل کنه تا همه فهم باشه

به نظرم واقعا خوندن کتابهای تاریخ تمدن معتبر خیلی آورده بیشتری داره برای مخاطب تا خواندن این کتاب، مخصوصا برای مخاطب عام، ولی چی میشه گفت وقتی کتابخونی هم از سر جوزدگی اتفاق میوفته...
    
     هفتاد هزار سال پیش گونه ی انسان خردمند همچون آواره ای مهجور در علفزار های آفریقا تنها به خود مشغول بود . اما امروز او می تواند بر جهانی حکمرانی کند .چگونه موجودی ” بی اهمیت ” که از راه خوردن حشرات و پس مانده ی لاشه های شکار شده ی گوشتخواران بزرگ روزگار می گذراند ، فرمانروای عالم و خدایگونه شد ؟


یووال نوح هراری در ” انسان خردمند ” ، با بررسی تاریخی سه انقلاب ، انقلاب های شناختی ، کشاورزی و انقلاب علمی روایتی شگفت و جذاب از تاثیر این سه انقلاب بر انسان و طبیعت ارائه می کند و سعی در پاسخ به این پرسش است که چگونه سلطه ی همه جانبه ی انسان خردمند بر جهان ممکن شد :

تفاوت ما با دیگر موجودات در چیست که سبب چنین تحولات شگرف و معجزه واری شده است ؟ هراری معتقد است که وجه تمایز ما و دیگر موجودات در سطحی فردی نیست . در سطح فردی ما به طرز شرم آوری شبیه به نخستی های دیگر همچون شامپانزه ها و بابون ها هستیم . البته با این توضیح که احتمالا دیگر نخستی ها برای بقا بهتر عمل می کنند و از ما برترند . در سطح جمعی ، میلیونها انسان خردمند می توانند با یکدیگر مشارکت کنند ، ولی گروهی بیش از صد و پنجاه نفر از نخستی ها ، دیر یا زود منشعب می شوند . مشارکت بیش از این تعداد ، در زنبورها و مورچه ها یافت می شود . اما این مشارکت به طرز انعطاف ناپذیر و خشکی بروز می کند . چرا ” مورچه ها از بقایای غذای ما تغذیه می کنند و شامپانزه ها در باغ وحش ها و آزمایشگاههای تحقیقاتی محبوس اند . ” و ما سرور جهانیم  ؟

راز موفقیت انسان خردمند زبان منحصر به فردش بود ‌. ” همه ی حیوانات نوعی زبان دارند . حتی حشراتی مثل زنبور و مورچه نیز می توانند با شیوه ی پیچیده ی خاص خود با هم رابطه برقرار کنند و محل غذا را به همدیگر اطلاع دهند . ” گرچه زبان عاملی اساسی در پیشرفت انسان بود اما کافی نبود :

” سر این کار احتمالا در شکل گیری قدرت تخیل بود ‌. تعداد زیادی از افراد غریبه و نا آشنا ، با اعتقاد به اسطوره های مشترک ، می توانند با موفقیت با هم همکاری کنند . … دو کاتولیک که هرگز یکدیگر را ندیده اند می توانند در کنار هم به جنگ صلیبی بروند … چرا که معتقدند خدا در قالب انسان تجسد یافت و اجازه داد به صلیبش بکشند تا ما را از بار گناه . برهاند . دو نفر صرب که اصلا یکدیگر را نمی شناسند ممکن است جانشان را برای یکدیگر به خطر اندازند زیرا هر دو به وجود ملت صرب و سرزمین صرب اعتقاد دارند . “

اسطوره های مفید و مشترک با توانایی ایجاد واقعیتهایی خیالی مثل حقوق بشر ، پول ، ملت ، قانون ها ، هنجار ها و ارزش ها ، باعث همکاری گروههای بزرگ بشری می شوند .

” انسان خردمند ” داستان بر ساختن و پدید آمدن این اسطوره های مشترک است . پول ، انقلاب کشاورزی ، انقلاب علمی و صنعتی ، امپراتوری ها ، ادیان ، خط ، عدالت ، سرمایه داری ، معنای زندگی و تاریخ خوشبختی و فرجام انسان خردمند همگی به نحوی بسیار جذاب روایت می شوند .

برگرفته از سایت: http://3danet.ir
    
در حال مطالعه

کتاب در حال مطالعه ای وجود ندارد.

با جستجو می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و به این لیست اضافه کنید.