آبنبات هل دار

آبنبات هل دار

آبنبات هل دار

مهرداد صدقی و 1 نفر دیگر
4.2
114 نفر |
52 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

12345

خوانده‌ام

232

خواهم خواند

115

در حال خواندن

13

این کتاب داستان روزمره زندگی همه ماست ولی وقتی بانکته بینی ها و طنز همراه می شود. دنیایی زیبا,فراروی خواننده می نهد. هر داستانی یک راوی دارد؛ گوینده ای که جریان یا جریان هایی را نقل می کند. گویند? داستان «آبنبات هل دار» راوی قهرمانی است که با فاصل? زمانی از اصل رویدادها، اکنون از زاوی? دید درونی، اتفاق ها و ماجراهای مربوط را نقل می کند. از این منظر و با توجه به توضیح ابتدایی کتاب در مورد واقعی نبودن داستان «آبنبات هل دار»، به نظر می رسد مؤلف از خاطره گونگی داستان به طور ماهرانه ای به عنوان یک تمهید در ایجاد باورپذیری این روایت بهره برده است؛ به طوری که فضای نوستالوژیک و خاطره انگیز داستان ـ که سرشار از عناصر آشنای ده? شصت، اعم از سریال ها، فیلم های سینمایی و کارتونی... و حتی شایعات این دهه چون وجود درصدی از طلا در سکه های پنج تومانی است ـ به علاوه لحن صمیمی و ساد? راوی در بستر طنز ملایم اما مؤثر این داستان، همراهی پیوست? مخاطب را تا انتهای داستان با «مهرداد صدقی» در پی دارد. یشترین توفیق مهرداد صدقی در «آبنبات هل دار» در این است که راوی ـ به رغم بُعد زمانی و حتی مکانی با روایت ـ واقعاً از دل وقایع و داستان با مخاطب حرف می زند. او توانسته به خوبی موقعیت شخصیت ها را در دل حوادث بازیافت کند؛ بنابراین، داستان به رغم طنز درونی اش، بسیار موثق به نظر می رسد و حتی همین بیان طنز، هم افزایی مؤثری با سایر تمهیدات اثر داشته است.

خرید از فروشگاه ها

لیست‌های مرتبط

آبنبات هل دارآب نبات پسته ایآبنبات دارچینی

مجموعه رمان طنز « آبنبات »

4 کتاب

یکی از بهترین مجموعه های رمان طنز ایران این مجموعه به ترتیب : آبنبات هل دار آبنبات پسته ای آبنبات دارچینی آبنبات نارگیلی این مجموعه ماجرای شخصی به اسم محسن را روایت میکند زندگی او در مدرسه ، دوستان و خانواده و ... این مجموعه از حوالی دهه 60 آغاز میشود ( فضا سازی بسیار عالی) شهری که ماجرا در آن جریان دارد : خراسان شمالی ( بجنورد ) و کتاب به لحجه زیبای همین شهر نوشته شده است شاید اوایل خواندن کتاب سخت باشد ولی به مرور نمیتوانید کتاب رو از خود دور کنید و مشتاق به خواندن ادامه آن می‌شوید... نویسنده این مجموعه : مهرداد صدقی و البته ... کتاب غریزه وصلی : این کتاب هم گویش بجنوردی نوشته شده ولی به صورت چاپی منتشر نشده ! داستان غریزه وصلی در دوران ممنوعیت ویدئو در اوایل دهه هفتاد رخ می‌دهد . این کتاب محسن شخصیت کتاب را ناخواسته درگیر موقعیت‌های خنده‌داری می‌کند به نظر برای خوندن این کتاب نیازه آبنباتها خوانده بشه که شخصیت های داستان آشنا تر باشند. اگر مجموعه آبنبات‌هارو رو خوانده باشید این کتاب برایتان بسیار لذت‌بخش خواهد بود اما اگر آن را نخوانده‌اید خیالتان راحت باشد داستان در ادامه و دنباله آن کتاب‌ها نیست و اثر جدید و مستقلی است.

22 نفر پسندیدند.

10 نفر نظر دادند.

یادداشت‌ها

آبنبات هل دار یکی از آن کتابهایی است که با خواندنش، خنده و حال خوب را برای شما تضمین میکند. حتی کسانی که با هرچیزی نمیخندند! به‌نظرم کتابی است که اگر دست بگیریم اینقدر جذاب و خواندنی است که تا تمامش نکنیم دست بردار نیستیم. و همین برای تعریف از یک کتاب کافی است. یک‌رمان طنز از نگاه محسن؛ یک‌نوجوان شوخ طبع،پر از شیطنت، خرابکار و در نهایت عاشق در دهه شصت است که با دقت و ظرافت تمام تمام نوستالوژی های آن دوران را زنده میکند. قطعا کسانی که دوران دهه شصت و هفتاد را درک‌کرده‌اند بعید است حس همذات پنداری با محسن نداشته باشند.و این‌هم بخاطر جزئی نگری و ذکر ریز شیطنتها، دروغها و فضاسازی زیبا و ورود به دنیای نوجوانی آن روزگار است. علاوه بر گره زدن مخاطب با سرگرمیها،بازیها، شیطنتها و خاطرات دهه شصت، اشارات تاریخی و فرهنگی نیز مثل کشتار خونین حج سال ۶۶، آزادی اسرا، ترسیم فضای خانوادگی پشت جبهه، اسامی کارتونها، سریالها، فیلمهای پرفروش، نحوه اعلام‌نتایج کنکور، بازیهای محلی، شوخیهای کلامی و...دست به دست هم دادند تا پیوند عمیقتری برای مخاطب ایجاد کنند. از نقاط قوت کتاب شخصیت پردازی عالی است به طوری که هر شخصیت نماینده یک تیپ شخصیتی در زمان داستان است که کلیشه ای نیستند . و به عبارتی تقریبا شخصیت اضافه در این داستان پر شخصیت وجود ندارد. ماهیت طنز و قلم روان باعث کشش داستان و میل به ادامه دادن کتاب می شود. خلاصه اینکه این کتاب را برای مخاطب در همه سنین توصیه میکنم.

2 نفر پسندیدند.

در حال مطالعه

کتاب در حال مطالعه ای وجود ندارد.

با جستجو می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و به این لیست اضافه کنید.