جزئیات کتاب کوری

کوری

کوری

ژوزه ساراماگو و 1 نفر دیگر
4.1
89 نفر |
16 یادداشت

با انتخاب ستاره‌ها به این کتاب امتیاز دهید.

12345

خوانده‌ام

167

می‌خواهم بخوانم

48

در حال خواندن

14

این توضیحات مربوط به نسخه‌ی دیگری از این کتاب می‌باشد.

ژوزه ساراماگو نویسنده ی پرتغالی متولد سال 1922 است. رمانهایش به بیش از بیست زبان ترجمه شده اند . به گفته ی منتقدان صاحب نام بین المللی ساراماگو از تاثیر گذارترین نویسندگان زنده ی جهان به شمار می رود و کتاب کوری او «شاهکار»، «عالی» و «رمانی ماندگار » توصیف شده است . آبزرور : یک رمان شگفت انگیز... تایمز : گستره ی حماسی این رمان آثار مارکز را در یاد زنده می کند. ایندیپندنت : یک رمان جسورانه .... مهیج : ... پر تب و تاب ، تفکرانگیز، حیرت آورترین رمانی که در سالهای اخیر منتشر شده . ترجمه ی کتاب خوب است . پیداست که مترجم به زبن انگلیسی احاطه دارد و مرعوب نویسنده نیست و لحن نوشته و سطح سخن را خوب دریافته و توانسته با امانت به خواننده ی فارسی انتقال دهد. دکتر عزت ا.. فولادوند - روزنامه ی همشهری یک رمان سهمگین ... محمود دولت آبادی

خرید از فروشگاه ها

یادداشت‌ها

17 نفر پسندیدند.

5 نفر پسندیدند.

          کوری کتاب خوبی‌ست، به حق اینقدر شهرت یافته. ترجمه کتاب نیز رضایت‌بخش و خواندن ا‌ست. از خوبی‌های این اثر می‌توان بسیار گفت، ویژگی‌های اختصاصی خود را دارد. این که کسی در کل داستان نامی ندارد و همه با القاب و صفات‌شان، هچون "چشم‌‌پزشک" و "همسرِ چشم‌پزشک" و "دخترِ عینکی" شناخته می‌شوند به گمانم جالب است. ایده کلی داستان نیز جذابیت دارد، بیماری‌ای واگیردار که موجب کوری می‌شود کشور و شاید دنیا را درمی‌نوردد، و چشم‌پزشک از اولین قربانیان آن است و کسی را گریزی نیست، در این میان همسرِ چشم‌پزشک با وجود تماس زیاد با کورها، مبتلا نمی‌شود و این مبتلانشدنش را پنهان می‌کند تا او را در قرنطینه راه دهند، تا شوهرش را همراهی کند... و دنیا کم کم از هم می‌پاشد با انسان‌هایی که مهمترین داشته‌ی ندانسته‌ی خود را از دست می‌دهند، چه ایده‌ای بهتر از این؟! و در این بین ساراماگو به زیبایی خباثت و وحشیگری و خودخواهیِ عده‌ای از نوع بشر را به تصویر می‌کشد، خودخواهی کسانی که در میانه بحران به چیزی جز خود فکر نمی‌کنند. 

 کوری کتاب بسیار خوبی‌ست، ایده‌ای ناب دارد و روند داستان معمولی و نه چندان ممتاز است، در هر صورت ولی ارزش خواندن دارد، حتما اگر فرصت کردید و روحیه‌ای حساس ندارید آن را بخوانید. خودِ من این کتاب را جز کتاب‌های خوب می‌دانم نه عالی، بخشی بخاطر خود داستان است و این که غافلگیری و پیچش خاصی، مخصوصا در نیمه دوم آن ندارد. دلیلِ اصلیِ این که این کتاب را نمی‌ستایم، همان چیزی‌ست که پیشتر گفتم، روحیه حساسم خیلی تابِ دنبال کردن چنین داستانِ پر از صحنه‌های چندش‌آور و افسردگی را ندارد. با این حال باعث نمی‌شود که از خواندن و تجربه‌ی کوری خرسند نباشم، و آن را پیشنهاد نکنم. و می‌دانم که شما نیز از خواندنش پشیمان نخواهید شد. هیجانِ خواندنش را از دست ندهید. 

        

2 نفر پسندیدند.

1 نفر پسندید.

در حال مطالعه

کتاب در حال مطالعه ای وجود ندارد.

با جستجو می‌توانید کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و به این لیست اضافه کنید.